Планування дослідження

Планування - це визначення задач і об'єктів, розробка схеми експерименту, вибір ділянок і оптимальної структури дослідження. Поспішність у плануванні може призвести до суттєвих дефектів експерименту - неправильного вибору градацій факторів, які вивчаються, контрольних і дослідних варіантів, невиправданого збільшення об'єму робіт, що сильно ускладнює проведення досліду, знижує достовірність отриманих даних. Помилки, що допущенні у плануванні, неможливо виправити надалі ні ретельним проведенням експерименту, ні використанням найновішого обладнання, ні статистичною обробкою результатів.

На початковому етапі виконання дослідження доцільно скласти так званий чорновий план. Після попередніх експериментів (спостережень) тема зазнати уточнень, цільові завдання і мета дослідження зазнають більш чіткого спрямування.

Підготовчі роботи і подальше проведення наукового дослідження складаються з таких етапів:

• накопичення наукової інформації з теми;

• оволодіння методами дослідження;

• виконання пробних дослідів, спостережень, розрахунків, консультації з фахівцями;

• організація індивідуального (або групового) "наукового архіву";

• обговорення методів або результатів у колі фахівців.

Накопичення наукової інформації. Необхідно добре орієнтуватися, до якої міри висвітлено намічену тему в публікаціях вітчизняних та іноземних авторів. Для цього користуються спеціальними реферативними, довідково-бібліографічними та іншими виданнями.

Оволодіння методами дослідження. В одних дослідженнях доцільно застосовувати добре апробовані надійні методики, що забезпечують достовірні результати при вивченні об'єкта з нових позицій. У других - необхідний новий, оригінальний засіб рішення. В інших - сама методика, яку пропонує дослідник, є об'єктом вивчення та оцінки в порівнянні з загальновідомими прийомами аналізу та синтезу.

Виконання пробних дослідів, спостережень, розрахунків. Цей прийом використовується для перевірки апаратури, налагодження та апробації методик тощо.

У календарному плані визначається черговість тих чи інших робіт. Його треба ретельно продумати, щоб якнайповніше використовувати час і охопити всі питання, які потрібно вирішити. Це допоможе досліднику контролювати хід своєї роботи і змінювати їх теми у разі необхідності.