Підприємництво та його види. Основні форми підприємств

Ринкова економіка базується на свободі підприємництва, конкуренції та вільному ціноутворенні. Підприємницька діяльність базується на економічному інтересі, тобто здійснюється з метою отримання прибутку. Вона охоплює такі сфери: виробничу, торгівлю, фінансову, посередницьку та страхову.

Підприємництво це самостійна, ініціативна діяльність, що спрямована на виробництво товарів і надання послуг з метою отримання прибутку і передбачає  здійснення нововведень, використання власних коштів, а також готовність ризикувати.

Метою підприємницької діяльності є максимізація доходу в результаті спрямування зусиль підприємця на певний об'єкт. Об'єкт підприємництва сукупність певних видів економічної діяльності, в межах якої шляхом комбінації ресурсів підприємець домагається максимізації доходу. Суб'єкти підприємницької діяльності: приватні особи, група юридичних або фізичних осіб, держава.

Типи підприємницької діяльності:

виробнича (виробництво товарів і послуг);

фінансова;

торговельна;

інноваційна;

посередницька;

страхова.

Підприємство це відокремлена господарська одиниця, яка забезпечує поєднання факторів виробництва і виробництво на цій основі товарів і послуг з метою отримання прибутку.

Фірма об'єднує кілька підприємств. Це юридична особа, від імені якої підприємство здійснює свою господарську діяльність.

Види підприємств:

за формою утворення статутного капіталу:

унітарні (1 особа власник);

корпоративні (2 і більше осіб обєднують свою власність);

за організаційно-правовою формою:

одноосібне володіння (індивідуальне) це підприємство, власником якого є одна особа чи сім'я, яка здійснює господарську діяльність від свого імені і на умовах повної відповідальності;

товариство (партнерство) 2 і більше осіб об'єднують своє майно і зусилля з метою здійснення підприємницької діяльності на засадах розподілу доходу і ризику.

Види товариств:

повне товариство співвласники несуть повну, необмежену відповідальність по своїх зобовязаннях, яка поширюється і на їх особисте майно, на однакових умовах.

товариство з обмеженою відповідальністю співвласники несуть обмежену відповідальність по своїх зобовязаннях, тобто лише майном підприємства.

товариство з додатковою відповідальністю співвласники ризикують майном підприємства і при потребі своїм власним майном.

змішане (командитне) товариство складається з дійсних членів, які несуть повну відповідальність за зобов'язаннями товариства, та членів-вкладників, які відповідають за зобов'язаннями товариства лише своїми внесками.

корпорація (акціонерне товариство) - це підприємство, яке виникає шляхом об'єднання капіталів великої кількості співвласників на основі випуску і розповсюдження акцій.

Види акціонерних товариств:

відкрите (ВАТ) це акціонерне товариство, акції якого вільно купують і продають на фондовому ринку;

закрите (ЗАТ) це акціонерне товариство, акції якого не випускаються або випускаються без права вільної купівлі/продажу.

за розміром ( насамперед за кількістю працівників ):

малі;

середні;

великі;

за формою власності:

державні повністю знаходяться у державній власності;

колективні знаходяться у власності колективу;

комунальні;

приватні.

за національною належністю капіталу:

спільні власниками є фізичні або юридичні особи;

іноземні належать іноземним власникам;

національні.  

за метою та характером діяльності:

комерційні;

некомерційні.

Підприємства можуть об'єднуватись у різні структури: асоціація, концерн, картель, синдикат, трест, консорціум, конгломерат, франчайзинг, фінансово-промислові групи.