ПЕРЕДМОВА

Кримінологія – одна з провідних дисциплін кримінально-правового циклу. Вона є відображенням загальних проблем злочинності, особи злочинця, причин та умов скоєння злочинів, а також вжиття заходів попередження злочинності в цілому та окремих видів злочинів. Вивчення даної дисципліни передбачає ознайомлення студентів та слухачів з основами кримінології, її предметом, методикою, системою, кримінологічною характеристикою та попередженням окремих видів злочинності: злочинності неповнолітніх і молоді, рецидивної, професійної та організованої злочинності, корисливої, насильницької корисливої та агресивної злочинності. Кримінологія як навчальна дисципліна розподіляється на Загальну та Особливу частини. В Загальній частині розглядаються теоретичні основи та поняття кримінології. Дається визначення злочинності, вивчаються її кількісні та якісні показники. Значна увага в Загальній частині приділяється проблемам детермінації злочинності, особистості злочинця, механізму злочинної поведінки. Тут також містяться розділи, присвячені методиці кримінологічних досліджень, загальним основам попередження злочинності, діяльності суб`єктів профілактики. В Особливій частині розглядається кримінологічна характеристика окремих видів та груп злочинів та особливості їх попередження. Це найбільш інформаційне насичений розділ курсу, засвоєння якого потребує ретельної підготовки, аналізу відповідних законодавчих актів, які створюють благонадійні умови для розповсюдження окремих злочинів, а також знання Кримінального кодексу України.

Кримінологія відноситься до фундаментальних нормативних професійно-орієнтованих юридичних дисциплін і займає провідне місце в професійній підготовці співробітників органів внутрішніх справ, слідчих, осіб, які проводять дізнання, суддів, прокурорів, адвокатів та юристів іншого профілю.

Робоча навчальна програма з «Кримінології » включає викладення змісту цієї навчальної дисципліни, тематику лекційного матеріалу, плани семінарських занять, перелік основної та додаткової літератури по всіх темах курсу, визначає засоби та форми поточного і підсумкового контролів знань студентів та слухачів заочної форми навчання .

Засвоєнню кримінології покликані всі форми аудиторної і самостійної роботи, в процесі якої студенти вивчають чинне законодавство, що стосується кримінології. Поряд з набуттям знань із загальновизнаних кримінально-правових доктрин, студенти отримують знання, виробляють навички та вміння, які сприяють критичному осмисленню дискусійних положень сучасної теорії і практики кримінального права.

 

Мета дисципліни:

· науково-юридична;

· загальноосвітня;

· виховна (підготовка висококваліфікованого фахівця з таким рівнем знань, умінь та навичок, який забезпечить його ефективну діяльність в правоохоронних органах).

 

Мета дисципліни – підготовка висококваліфікованого фахівця і особистості з таким рівнем знань, умінь та навиків з кримінології, який забезпечить його ефективну діяльність в органах внутрішніх справ у боротьбі зі злочинністю на користь національних інтересів України.

Заняття із «Кримінології » проводяться на основі новітніх освітніх технологій, поєднання традиційних та сучасних активних форм і методів навчання з раціональним балансом теоретичних знань та їх практичною спрямованістю, використання при здійсненні всіх форм навчання проблемних питань щодо удосконалення теорії і практики в галузі кримінології для розвитку творчого мислення слухачів при вивченні дисципліни.

Студенти проводять самостійні дослідження по найбільш актуальних темах курсу кримінології, результати яких використовуються при підготовці курсових робіт, доповідей, повідомлень на засіданнях наукового гуртка та проведенні наукових досліджень на кафедрі слухачами і викладачами.

 

Завдання дисципліни полягає у тому, щоб забезпечити:

 

– вивчення показників злочинності в Україні, її детермінантів, головних напрямків кримінологічних досліджень на сучасному етапі, кримінологічної характеристики окремих видів злочинності;

– вивчення нормативно-правових актів щодо попередження злочинності та застосування їх у практичній діяльності;

– опанування необхідною науково-методологічною базою, що забезпечує знання існуючих проблем кримінології, шляхів розв’язання спірних положень, самовдосконалення фахового рівня;

– формування досконалих навичок щодо прийняття обґрунтованих і законних рішень щодо попередження злочинності;

– розвиток правової свідомості як передумови для опанування національного законодавства;

– формування правової культури фахівця української держави в сфері правоохоронної діяльності, почуття відповідальності перед людиною, суспільством та державою.

 

Вивчення кримінології дозволить :

1) знати:

– фактори, які обумовлюють наявність існування у суспільстві злочинності, причинно-наслідкові комплекси, які породжують окремі види, групи злочинів та конкретні злочини;

– кримінологічну характеристику злочинців;

– методику проведення кримінологічних досліджень;

– комплекс загальносуспільних заходів попередження злочинності і набір спеціально-кримінологічних способів і заходів профілактики по запобіганню злочинності.

 

2) вміти:

– аналізувати рівень, структуру і динаміку злочинності в окремому регіоні;

– виявляти причини і умови, які сприяють скоєнню конкретних злочинів;

– організовувати і проводити кримінологічні дослідження на окремому об’єкті, території;

– розробляти і реалізовувати різноманітні заходи з попередження злочинів.

Викладання дисципліни “Кримінологія” здійснюється на основі курсу лекцій, шляхом проведення практичних занять, залучення перспективних форм, таких як “круглий стіл”, дискусія з актуальних проблем та ін. Під час проведення аудиторних занять і самостійної роботи мають бути використані навчальні й контролюючі програми.