рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Кримінологія

Кримінологія - раздел Юриспруденция, Міністерство Освіти І Науки, Молоді Та Спорту України ...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

Національний університет

«ОДЕСЬКА ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ»

Криворізький факультет

 

 

Кафедра правових дисциплін

 

 

Кримінологія

 

навчально-методичні вказівки

для підготовки до семінарських занять

та самостійного вивчення дисципліни

 

Для самостійної роботи і підготовки до семінарських занять

Студентів всіх форм навчання

 

Кривий Ріг

  Навчально-методичні вказівки підготовлено відповідно до Освітньо-професійної… Дані вказівки рекомендовано використовувати при підготовці до семінарських занять та для самостійного вивчення…

ПЕРЕДМОВА

Кримінологія відноситься до фундаментальних нормативних професійно-орієнтованих юридичних дисциплін і займає провідне місце в професійній підготовці… Робоча навчальна програма з «Кримінології » включає викладення змісту цієї… Засвоєнню кримінології покликані всі форми аудиторної і самостійної роботи, в процесі якої студенти вивчають чинне…

Критерії оцінки знань, вмінь та практичних навиків.

– знання основних положень кримінології; – знання основних нормативно-правових актів в галузі попередження… – вміння самостійно аналізувати сучасний стан злочинності в Україні, на окремій території тощо;

ПРОГРАМА

  1.1 Тематичний план дисципліни Бюджет навчального часу – (кількість годин) № теми Назва теми Всього Лекції …

Тема 1. Предмет, система і розвиток кримінології. Злочинність та її показники. детермінація злочинності та окремого злочину

Кримінологія – вчення про злочинність. Предмет кримінології: злочинність, причини та умови злочинності, особа злочинця, попередження злочинності.… Місце кримінології в системі наук та її зв’язок з юридичними та іншими… Школи кримінології та їх представники. Сучасні українські кримінологи. Розвиток кримінології в 20-30 роки ХХ ст.,…

Тема № 2. Особа злочинця. Проблеми віктимології та суїциду

Соціальне і біологічне в особі злочинця. Соціально-демографічна та морально-психологічна характеристика засуджених за вчинення злочинів.… Різні підходи щодо вивчення структури особи злочинця. Обсяг, межі та способи… Віктимологія – вчення про жертву злочину. Становлення віктимології як самостійного напрямку кримінологічних…

Тема 3. Методика кримінологічних досліджень

Основні напрямки кримінологічних досліджень в Україні. Поняття методики кримінологічних досліджень, їх завдання та організація. Засоби (методи)… Програма кримінологічного дослідження та її структура. Етапи кримінологічного… Єдина система офіційного статистичного обліку злочинів в Україні (форми звітності). Офіційні та неофіційні джерела…

Тема 4 Попередження злочинності. Кримінологічне прогнозування та планування попереджувальної діяльності.

Система заходів впливу на злочинність. Класифікація попереджувальних заходів. Загально-соціальне попередження злочинності. Спеціально-кримінологічна… Заходи кримінальної, кримінально-процесуальної та оперативно-розшукової… Віктимологія – вчення про жертву злочину. Становлення віктимології як самостійного напрямку кримінологічних…

Тема 5. Кримінологічна характеристика та попередження корисливої злочинності

Вивчення цієї теми треба розпочати із розкриття змісту поняття «корислива злочинність». Корислива злочинність — це сукупність загальнокримінальних… До них входять насамперед: крадіжки, грабежі, розбої, шахрайство, вимагання в… Бажано показати основні кримінологічні характеристики цієї злочинності — стану, рівня, структури, динаміки,…

Тема 6. Кримінологічна характеристика та попередження

Професійної та організованої злочинності. Попередження насильницьких злочинів

Групова злочинність може розглядатися як нижча (найпростіша) форма організованої злочинності. Потрібно розрізняти види злочинних груп,… Звертаючись до понять організованої злочинності «організований злочин» і… 1) організовані злочинні групи, не пов'язані між собою;

Тема 7. Кримінологічна характеристика та попередження насильницьких злочинів.

Жіноча злочинність та її попередження. Кримінологічна характеристика злочинності, пов`язаної з незаконним обігом наркотиків.

Для успішного засвоєння цієї теми варто усвідомити, що найзначнішу частину насильницьких злочинів складають навмисні убивства, навмисне заподіяння… Основою об'єднання цих злочинних діянь у кримінологічно значимій групі є такі… - спосіб дій злочинця - фізичне насильство над особою, спроба або погроза його застосування;

Тема 8. Кримінологічна характеристика та попередження злочинності неповнолітніх. Кримінологічна характеристика та попередження рецидивної злочинності

Аналізуючи основні показники злочинності неповнолітніх, важливо виділити дві статево-вікових підгрупи неповнолітніх чоловічої і жіночої статі -… Оцінюючи дані офіційної кримінальної статистики злочинності неповнолітніх,… Вивчаючи структуру злочинності неповнолітніх і особливості вчинення ними різних злочинів, треба звернути увагу на…

Тема 1. Предмет, система і розвиток кримінології. злочинність та її показники. детермінація злочинності та окремого злочину

Методичні вказівки до вивчення теми Починаючи аналіз вчення про злочинність, потрібно пам'ятати, що злочинність підлягає вивченню:

Що таке кримінологія?

б) прикладна наука, яка вивчає злочинність та її основні характеристики; в) соціолого-правова наука, що вивчає злочинність, особу злочинця, причини та… г) галузь кримінального права.

Завдання № 1

Населення регіону С на початок січня 2010 р. складало 2132800 чол., з них близько 365 тис. - діти до 14 років. Протягом 2010 р. у цьому регіоні зареєстровано 46209 злочинів, за які притягнуто до тієї чи іншої відповідальності 18317 чол.

У регіоні N мешкало на той час 1950272 чол. Дітей до 14 - 179 тис. Зареєстровано протягом 2010 р. - 14800 злочинів і виявлено 5345 осіб, що їх вчинили.

В якому з цих регіонів більш високий рівень злочинності?

 

Завдання № 2

Яка шкода охоплюється поняттям "ціна злочинності"? Дайте обґрунтовану відповідь та наведіть різні точки зору вчених з цього питання.

Завдання № 3

У місті N постійно мешкало в 2010 р. 1438200 чол. Неповнолітні віком від 14 до 17 років, включно, складали 6% населення міста. В тому ж році зареєстровано 1690 злочинів вчинених 1159 підлітками. Розрахуйте рівень злочинності неповнолітніх в 2010 р.

 

Завдання № 4

1. Зростання цін на продовольчі товари; 2. Зміни температури повітря у різні пори року; 3. Посилення кримінальної відповідальності за деякі злочини;

Завдання № 5

1) абсолютна кількість злочинів, що реєструються на даній території; 2) кількість потерпілих від злочинів, що виявлені в певному регіоні; 3) розмір матеріальної шкоди від злочинності;

Завдання № 6

1) У відділення міліції прийшла заява від виховательки дитячого садку про те, що у неї зі службового приміщення хтось викрав норкову шапку. В… 2) Троє друзів напідпитку зустріли в безлюдному місці незнайому жінку і двоє з… 3) Пасажир К., програв сусідам по купе велику суму грошей. І хоча він і мав підозру, що його обібрали шулери, але…

Завдання № 7

Визначте динаміку злочинності неповнолітніх у Дніпропетровському регіоні з використанням базисного та ланцюгового методів.

 

Показники
Кількість зареєстрованих злочинів, скоєних непов­нолітніми у Дніпропетровській області

 

Завдання №8

Населення регіону С на початок січня 2010 р. складало 2132800 чол., з них близько 365 тис. - діти до 14 років. Протягом 2010 р. у цьому регіоні зареєстровано 46209 злочинів, за які притягнуто до тієї чи іншої відповідальності 18317 чол.

У регіоні N мешкало на той час 1950272 чол. Дітей до 14 - 179 тис. Зареєстровано протягом 2010 р. - 14800 злочинів і виявлено 5345 осіб, що їх вчинили.

В якому з цих регіонів більш високий рівень злочинності?

Тема 2. Особа злочинця. Проблеми віктимології та суїциду

Методичні вказівки до вивчення теми   Пізнання особистості людини, яка вчинила злочин, є однією з головних проблем кримінології. Від поглядів Ч. Ломброзо…

Дайте визначення особи злочинця.

б) система соціальних, психологічних та інших властивостей, які складають суспільну небезпеку особи, винну у вчиненні злочину; в) особа яка вчинила суспільно небезпечне діяння, стосовно якої вирок суду… г) сукупність соціально-демографічних та соціально-рольових ознак особи;

За своїм змістом поняття “суб’єкт злочину” збігається з поняттям “особа злочинця”?

а) так;

б) ні, оскільки поняття “особа злочинця” більш широке ніж поняття “суб’єкт злочину”;

в) ні, оскільки поняття “суб’єкт злочину” більш широке ніж поняття “особа злочинця”;

г) ні, оскільки це різні поняття.

За якими ознаками вивчається особа-злочинця?

б) ставлення до моральних норм та загальноприйнятих правил поведінки; в) соціально-демографічна, соціально-психологічна, кримінально-правова,… г) психічне відношення особи до вчинення злочину.

№1

Ознайомтесь із статистичною карткою на особу, яка вчинила злочин (ф. № 2) і дайте письмову відпо відь на поставлені запитання (картка додається):

Які відомості в картці належать до соціально-демографічних ознак особи, які - до її кримінально-правових,яка характеристика її соціальних статусів та ролей (вкажіть
№ рядка картки та зміст відомостей).

. Чи дають можливість відомості, що мають місце й картці, скласти морально-психологічну характеристику особи, котра вчинила злочин (дати обґрунтовану відповідь).

№2

Вправа 3.У письмовій формі дайте відповідь: які властивості особи відіграють вирішальну роль у детермінації злочинної поведінки.

№ 3

Якi з нижченаведених ознак i властивостей особи злочинця належать до соцiально-демографiчних, кримiнально-правових, соціально-рольових та морально-психологiчних ознак: 1) вид злочину; 2) наявнiсть колишньої судимостi; 3) стать; 4) корисливо-агресивна спрямованiсть поведiнки; 5) вiк; 6) потреби; 7) умисна вина; 8) особливостi iнтелектуальної, вольової, емоцiйної сфер; 9) жорстокiсть; 10) повторнiсть вчинення злочину; 11) освiта; 12) спiвучасть в органiзованiй злочиннiй групi; 1З) зайнятiсть; 14) iндивiдуальнi умови життя винного; 15) інтереси; 16) сімейний стан; 17) ставлення до працi; 18) розкаяння; 19) брехливiсть; 20) рецидив злочинів.

 

№ 4

 

На дискотеці виникла сварка між двома групами неповнолітніх. 14 річний А. зачепив п`яного 15 річного В., а останній його раптово вдарив в обличчя. Друзі А., 14 річні М. і Л. Побачивши це підскочили до В. та почали його бити. Друзі В. 15 річний Н. та 16 річний Ю. також втрутилися в цю бійку щоб допомогти своєму другові. Після втручання охоронців всі учасники бійки були доставлені в міський райвідділ міліції. Судово-медичною експертизою було встановлено, що А. були заподіяні легкі тілесні ушкодження, а В. – середньої тяжкості. Як було встановлено В. виховувався без матері, школу відвідував не регулярно, зловживав спиртними напоями, іноді вживав наркотичні засоби.

Визначте, хто в даній ситуації жертва, а хто правопорушник?

Визначте тип жертви. Які фактори на вашу думку могли призвести до цих події?

№5

 

Раніше судимий 24 річний Н. більш року зловживав спиртними напоями, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності. Одного разу, будучи в стані алкогольного сп`яніння, Н. біля під’їзду свого дому став чіплятися до жінки і намагався образити її. Через декілька хвилин до Н. підійшов чоловік цієї жінки і вимагав від нього пробачення, на що останній не відреагував. Чоловік у збудженому стані побив Н. заподіявши йому середньої тяжкості тілесні ушкодження. Н. заявив у міліцію.

Визначити хто є жертвою, та встановити тип жертви?

Як Ви вважаєте дії потерпілого можна оцінити як: правомірні, нейтральні, неправомірні?

№6

 

Громадянин Карпусь працював у підприємстві ЗАТ “Колумб” наладчиком машин по виробництву молочної продукції. У зв`язку з кризовим становищем на підприємстві (продукція перестала бути ліквідною, висока кредиторська заборгованість) його керівництвом було прийнято рішення про скорочення штату підприємства. К. попав під скорочення. Через два тижня після звільнення в сім`ї К. було засуджено до позбавлення волі єдиного сина 16 річного В. за зґвалтування неповнолітньої. Тривалий час К. ніде не міг влаштуватись, вдома із-за цього постійні були сварки з жінкою, і почав пити. Через місяць К. покінчив життя самогубством.

Проаналізуйте ситуацію, та складіть механізм суїцидальної поведінки.

Теми рефератів

1. Роль аномалій психіки в детермінації злочинної поведінки.

 

2. Обсяг, межі та способи вивчення особи злочинця у кримінології.

 

3. Іноземний досвід у вивчені особи злочинця.

 

4. Сучасний стан розробки проблем щодо визначення особи злочинця.

5. Особа вбивці.

6. Особа хулігана.

7. Особа рецидивіста.

8. Особа професійного злочинця.

9. Особа хабарника.

10. Особа неповнолітнього злочинця.

11. Особа злочинця молодіжного віку.

.

Тема 3. Методика кримінологічних досліджень

 

Методичні вказівки до вивчення теми

Вивчаючи цю тему, необхідно спочатку усвідомити зміст та значення понять методології та методики, техніки та процедури кримінологічного дослідження. Слід пам'ятати, що методологія являє собою вчення про принципи побудови, форми та засоби наукового пізнання; методика — сукупність методів збирання, аналізу та обробки кримінологічної інфор­мації. Техніка дослідження, відповідно, — сукупність спеціальних захо­дів, метою яких є раціональне застосування того чи іншого методу.

Аналіз гносеологічних підстав кримінологічних досліджень приво­дить до висновку про комплексний, системний, динамічний та діалек­тичний характер кримінологічного вивчення злочинності як відносно самостійного соціального процесу.

Завданням кримінологічного дослід­ження є «отримання репрезентативного за об'ємом, глибокого за інфор­маційним змістом матеріалу, що заснований не на простій фіксації ряду кримінологічно значущих ознак, а на виявленні глибоких системоутво­рюючих зв'язків між ними» (Кузнецова Н. Ф. Криминология. — М., 1996. - С. 34.).

Студент має вміти пояснити та показати на конкретних прикладах, яким чином використовуються в кримінології такі загальнонаукові методи пізнання як гіпотеза, перехід від абстрактного до конкретного, порівняльний, історичний, динамічний та статистичний методи, а також метод системно-структурного аналізу.

Особливу увагу слід приділити аналізу, описуванню та засвоєнню основних методів кримінологічних досліджень, зокрема, таких як:

— методи системи збирання даних (суцільне обстеження, вибіркове обстеження, монографічне обстеження);

— методи реєстрації одиничних подій (методи збирання даних) (опи­тування у вигляді анкетування та інтерв'ю, експертного опитуван­ня, соціометричне опитування, спостереження, вивчення докумен­тів та матеріалів, зокрема контент-аналіз та аналіз кримінальної статистики, тестування, психоаналіз, соціальний експеримент);

— методи обробки та аналізу даних, що отримані (описування та класифікція, типологізація, експериментальний аналіз, статистич­ний аналіз, генетичний аналіз, моделювання).

Слід пам'ятати, що завданням семінарських занять з даної теми є не тільки засвоєння теоретичних аспектів методологічного та методично­го забезпечення кримінологічних досліджень, але й оволодіння реаль­ною технікою їх проведення.

Зокрема, при використанні метода вибіркового дослідження студен­ти мають засвоїти основні правила, встановлені загальною теорією ста­тистики у галузі визначення об'єму вибірки, її репрезентативності та валідності.

Враховуючи, що нормотворча та правозастосовча діяльність у сфері кримінальної юстиції, контроля над злочинністю, а також кожний вид господарчої діяльності та програмно-цільового соціального планування, що певним чином відбивається на змінах криміногенної ситуації, мають в принципі проходити кримінологічну експертизу, студенти повинні усвідомити, яким чином попередня оцінка тих чи інших законопроектів, планів, програм за допомогою методів та методик кримінологічного прогнозування (лінійна екстраполяція, експертне опитування, моделю­вання), інших кримінологічних методик дозволяє отримати вірогідні дані про криміногенність або антикриміногенність проектів та програм.

 

План семінарського заняття з вивчення теми

 

1. Загальна характеристика і класифікація методів кримінологічних досліджень.

2. Вибіркове дослідження.

3. Конкретно-соціологічні засоби збирання кримінологічної інформації.

4. Застосування в кримінології психологічних методів.

 

Словник найчастіше вживаних термінів за темою

Анкетування у кримінологічних дослідженнях — різновид методу опитування, який використовується для отримання відомостей про думку та настрої осіб, рівень розуміння ними проблем та їхню правосвідомість, про нахили, уподобання та антипатії тощо. Розрізняються анкети формою відповідей на питання: розгорнуті (вільний виклад); стислі (передбачаються певні варіанти відповіді у формі: "так", "ні", "знаю", "не знаю", "згоден", "не згоден"); напів-стислі (надається можливість відмовитися від вказаних варіантів та відповісти самостійно). Розрізняються між собою і самі питання:

- прямі, що дають опис фактів і подій для того, щоб відповідь підтвердила або спростувала їх наявність;

- опосередковані, що роз'єднують опис подій і опис пов'язаних з ними фактів для того, щоб не вимагати прямої "лобової" оцінки (яка є найбільш суттєвою).

Крім того, виділяють контрольні питання, що дозволяють перевірити обгрунтованість відповіді на головне питання, що дають можливість з'ясувати, чому дана саме така, а не інша відповідь.

Вивчення кримінальних справ, інших документів — один із методів кримінологічного дослідження, за яким вивчаються кримінальні справи. Воно проводиться за питаннями, які складають чотири розділи. Перший містить питання про злочин: характер злочину, обставини вчинення, кваліфікація; другий — питання про особу злочинця, її соціально-демографічні, соціально-ролеві, морально-психологічні особливості, стан здоров'я; третій — питання про мету та мотиви злочинних дій, джерела, умови та процеси їх формування, у тому числі про минулу поведінку злочинця, використовувані раніше щодо нього засоби впливу; четвертий передбачає отримання інформації про реалізацію виховного впливу судочинства, повноту з'ясування причин та умов вчинення злочину, міру покарання та профілактичну роботу.

Відомості статистичні— систематизація, підрахунок та спів-| ставлення статистичних даних, які отримані в результаті статистич-І ного спостереження. Спочатку обчислюється загальна кількість усіх !зібраних статистичних карток, потім картки розподіляються за пев-Іною ознакою на однорідні групи (наприклад, за статтю, віком). Ta-Jким чином, статистичні відомості є підрахунком даних первинного !Обліку та зведенням їх у сукупності за певними ознаками. В. с. mo-| жуть бути централізованими та децентралізованими.

Групування статистичні — метод обробки та аналізу статистичних даних, при якому сукупність явищ, що вивчаються розподііляється на однорідні за певними ознаками групи, кожна з яких ха-ірактеризується системою статистичних показників. Своє конкретне «вираження статистичні угруповання знаходять у групових та комбі-[наційних таблицях. У. с. розподіляються ка три види а) типологіч-і — коли розчленовується маса явищ на якісні однорідні типи (на-

Експеримент — один з методів кримінологічного дослідження, за якого інформація здобувається шляхом моделювання певної ситуації. Прикладом може бути відтворення подій на місці злочину

Експертиза кримінологічна — результат оцінки спеціалістами характеру та ступеня впливу досліджуваного об'єкта (або окремих його сторін) на злочинність, особу злочинця, а також заходів боротьби зі злочинністю (наприклад, експертиза якогось законодавчого акту).

Метод експертних оцінок — узагальнення та статистичне опрацювання думок спеціалістів щодо перспектив розвитку того чи іншого явища.

Метод екстраполяції — вивчення показників злочинності на сучасному етапі та у ретроспектив! і перенесення виявлених закономірностей на перспективу.

Метод узагальнюючих показників — перетворення абсолютних величин в так звані узагальнюючі показники (середні та відносні величини), що характеризують одним числом найтиповіші сторони явищ, що вивчаються. Поширеним видом узагальнюючих показників є так звані коефіцієнти злочинності, тобто кількість злочинів на 10 або 100 тис. осіб. Ці коефіцієнти дають можливість порівняти злочинність на певних територіях з різною кількістю населення.

Методи статистичні — сукупність прийомів і способів кількісного вивчення об'єктів кримінологічних досліджень, що грунтуються на застосуванні закону великих чисел і орієнтовані на виявлення вірогідних закономірностей злочинності та пов'язаних з нею явищ.

Методи кримінологічних досліджень — включають в себе: спостереження, вивчення документів, опитування, соціометрію та експеримент тощо.

Методи кримінально-правової статистики — зводяться до таких: а) метод масового спостереження; б) метод зведення і групування; в) метод узагальнюючих показників.

Методи соціологічні — анкетування, інтерв'ювання, тестування, вивчення документів, експертні оцінки.

Методика кримінологічних досліджень — сукупність конкретних прийомів, способів, засобів збирання, опрацювання та аналізу інформації про злочинність, її причини, особу злочинців, а також боротьбу з нею.

 

Організація кримінологічного дослідження — вивчення наявних документів, висунення гіпотези, складання плану чи робочої програми, де визначаються мета та завдання дослідження, обсяг та методика його проведення, порядок опрацювання інформації, реалізації підсумків дослідження. При розробленні плану (робочої програми) необхідно брати до уваги, що кримінологічне дослідження, як правило, поділяється на п'ять послідовних етапів: 1) підготовчий етап включає в себе уточнення мети та завдань дослідження, розроблення робочої гіпотези, визначення місця, способу, обсягу та методики дослідження робочого інструментарію; 2) пілотажне (пробне) дослідження, тобто апробація в обмеженому обсязі матеріалу, анкет, опитувальних листів та інших документів програмованого збору інформації; 3) збирання емпіричного матеріалу; 4) опрацювання зібраного емпіричного матеріалу, тобто зведення, групування, складання таблиць з використанням як абсолютних, так і відносних величин, обчислення різного роду коефіцієнтів та інших узагальнюючих показників; 5) аналіз результатів кримінологічного дослідження та підготовка вихідних документів, надання практичних рекомендацій замовнику.

Спостереження статистичне — реєстрація та збирання за і заздалегідь розробленою програмою окремих ознак певного явища s та його властивостей. Розрізняють кілька видів C. с.: 1. За обліком ^'фактів у часі воно може бути: а) поточне (безперервне), коли фак-іти реєструються постійно, в міру їх вияву (наприклад, реєстрація яв про злочини у чергових частинах OBC); б) перервне, за якого реєстрація фактів не пов'язана з часом їх виникнення, а відображає їх стан на певний момент (наприклад, стан злочинності за квартал). 2. За повнотою обсягу одиниць сукупності виділяють: а) суцільний. тобто повний облік усіх одиниць сукупності; б) частковий, за якого реєстрації підлягає тільки частина одиниць сукупності.

 

Питання для опанування та обговорення

 

 

1. Методологічні основи науки кримінології.

2. Загальнонаукові методи пізнання у кримінології.

3. Комплексний характер методик кримінологічних досліджень. Загальна

4. характеристика методів кримінологічних досліджень.

5. Програма, план та етапи кримінологічного дослідження.

6. Методи системи збирання даних: загальна характеристика.

7. Вибіркове спостереження, його значення та репрезентативність. Види та способи

8. проведення вибіркового дослідження.

9. Анкетування у кримінології.

10. Інтерв'ю та техника його проведення.

 

Самостійна робота для вивчення теми:

.

Завдання

№1

Складіть анкету, за допомогою якої ви змогли б провести опитування осіб, що відбувають покарання у вигляді позбавляння волі за неодноразове скоєння злочинів, для збирання інформації на тему "Причини та умови рецидивної злочинності”:

1 варіант – опитування осіб, які вдруге відбувають покарання у вигляді позбавлення волі за хабарництво (ст.ст. 368, 369 КК України);

2 варіант – опитування осіб, які вдруге відбувають покарання у вигляді позбавлення волі за зґвалтування (ст. 152 КК України);

3 варіант – опитування осіб, які вдруге відбувають покарання у вигляді позбавлення волі за крадіжку (ст. 185 КК України).

№2

Складіть опитувальний лист для проведення стандартизованого інтерв'ю з батьками (або з особами, що їх замінюють) неповнолітніх, засуджених правопорушників або тих, що навчаються в загальноосвітніх школах та професійних училищах соціальної реабілітації, з метою виявлення криміногенних обставин формування особи підлітків.

№3

Вивчається роль пияцтва у злочинах на автотранспорті. Якою повинна бути кількість спостережень (вибірка), щоб результати дослідження з відхиленням 5% відображали відповідні показники в Україні, якщо відомо, що принаймні 43% автомобільних аварій вчинили нетверезі водії?

 

№4

Вивчається економічна злочинність в Україні. До вибіркового дослідження планується включити 300 осіб (засуджених до позбавлення волі). Кількість засуджених за ці злочини дорівнюється 2578 осіб, серед яких 389- мають середню освіту, 723 - вищу освіту, 1466 - середню спеціальну освіту. Скільки засуджених з кожної групи необхідно вивчити, щоб вибірка не перевищувала 300 осіб?

№5

Вивчаючи особливості виховання неповнолітніх правопорушників, дослідник встановив, що біля 20% з них виховувались у так званих неповних сім'ях - без одного або двох батьків. Чи достатньо цих даних для висновку, що неповна сім'я є важливою умовою негативного формування особи дитини, яка згодом порушує кримінальний закон?

№6

Ознайомтесь із статистичною карткою на особу, яка вчинила злочин (ф. №2) і дайте письмову відповідь на поставлені запитання (картка додається):

- які відомості в картці належать до соціально-демографічних ознак особи, які – до її кримінально-правових;

- чи дають можливість відомості , що мають місце в картці, скласти морально-психологічну характеристику особи, котра вчинила злочин (відповідь обґрунтувати).

Теми рефератів

  1. Загальна характеристика і класифікація методів кримінологічних досліджень.

2. Приоритетні напрямки кримінологічних досліджень, що проводяться МВС України.

3. Вибіркове дослідження.

4. Конкретно-соціологічні засоби збирання кримінологічної інформації.

5. Застосування в кримінології психологічних методів.

6. Узагальнення і аналіз кримінологічної інформації.

7. Методика і техніка збору первинної кримінологічної інформації

 

 

Тема 4. Попередження злочинності. Кримінологічне прогнозування та планування попереджувальної діяльності

Методичні вказівки до вивчення теми   У підручниках є необхідний матеріал по основних питаннях теми: поняття попередження, профілактики, обмеження, контролю…

Прогноз та планування в кримінології

При вивченні теми слід пам'ятати, що вона має безпосереднє прак­тичне значення, оскільки прогнози про майбутній стан злочинності є передумовою для планування заходів, що спрямовані на попередження злочинності. Визнання злочинності вірогідною системою з досить стій­кими параметрами теоретично обґрунтовує принципову можливість від­носно надійного кримінологічного прогнозування.

Кримінологічне прогнозування — це процес наукового пізнання, що полягає у отриманні, обробці та аналізі інформації для визначення май­бутнього стану злочинності або вірогідності вчинення конкретного зло­чину.

Прогноз, у свою чергу, — це висновок, який отримується у резуль­таті прогнозування.

ü прогно­зування злочинності, що спирається на статистичні закономірності ма­сового соціального явища, ü прогнозування індивідуальної поведінки (індивідуальний кримінологічний… Також виділяються види прогнозування по строках:

Що таке віктимологія у вузькому розумінні?

б) самостійна галузь права; в) це галузь кримінології, які вивчає злочинність; г) вчення про суїцидальну поведінку осіб;

№1

За крадіжку магнітофона та іншого майна з майстерні, де він працював, 19-річний К., був засуджений згідно з ч.2 ст.185 КК України до двох років ув'язнення. Було встановлено, що К., ріс в дезорганізованій сім'ї, без батька. Мати вела аморальний спосіб життя і вихованням сина не займалась. Хлопець погано вчився, рано почав вживати спиртне, стояв на профілактичному обліку в кримінальній міліції у справах неповнолітніх. Був засуджений за крадіжку майна з квартири сусіда. Після звернення з виховно-трудової колонії працював у майстерні "Техніка - М". Ніхто не цікавився життям та проблемами молодого робітника. Жилось йому нелегко: мати відбувала покарання у місцях позбавлення волі, проживав один, заробітку на життя не вистачало. До того ж зустрівся з одним знайомим по колонії, і той вимагав повернути гроші, які К., програв йому в карти. Щоб уникнути розправи, якою йому погрожував знайомий, останній скориставшись безладдям і безконтрольністю, що панували в майстерні викрав магнітофон та цінні деталі до нього.

Проаналізуйте цю справу, назвіть причини та умови злочину. Дайте віктимологічний аналіз вчиненому злочину та складіть подання про усунення причин та умов злочину.

 

№2

Адвокат А. під час ознайомлення з матеріалами досудового слідства обвинуваченого К. за ст. 296 ч.3 КК України (захисником якого він був) виявив, що в деяких процесуальних документах, а саме протоколі допиту обвинуваченого, протоколах допиту свідків, відсутні підписи останніх про роз`яснення їм положень ст.63 Конституції України. Адвокат вимагав про усунення вказаних недоліків з боку слідчого.

Як Ви вважаєте в даному випадку може йти мова про адвокатську профілактику? Чи буде адвокат суб`єктом профілактики? (Відповідь обґрунтуйте. Зверніться до ст.44, 48 КПК України, Закону України ”Про адвокатуру”, Конституції України).

 

№3

Безробітний Н., звільнений у зв'язку зі скороченням штату на ООО “Фенікс”, заробляв на життя різними випадковими заробітками – розвантажував вагони, копав льохи для овочів, ремонтував квартири і таке інше. Нерідко наймачі розраховувались з ним та частували його спиртними напоями. Згодом він звик до алкоголю і пропивав увесь свій заробіток. Якось, будучи у стані тяжкого похмілля, Н. побачив п'яного О., що лежав на тротуарі. Люди обходили О., не звертаючи на нього уваги. Проїхала, не спиняючись, і патрульна машина міліції. Скориставшись цим, Н. підняв п'яного, завів його у двір і там пограбував: забрав 120 грн., годинник, зняв верхній одяг.

Проаналізуйте ситуацію цього злочину, вкажіть причини та умови злочину.

 

Теми рефератів

1.Методи кримінологічного прогнозування злочинності та індивідуальної злочинної поведінки.

2.Зарубіжний досвід участі громадян громадських формувань в охороні правопорядку та профілактиці злочинів.

3.Роль органів внутрішніх справ у попередженні злочинів.

4.Слідча профілактика. Попереджувальної діяльності ВДСБЕЗ, КР, ДАІ, ДІМ.

5.Поняття і система віктимологічної профілактики.

6.Форми і методи віктимологічної профілактики

 

Тема 5. Кримінологічна характеристика та попередження корисливої злочинності

Методичні вказівки до вивчення теми При вивченні даної теми студенти мають усвідомити сутність по­нять як“корисливі злочини”, “кримінологічна…

У структурі корисливої злочинності, які злочини більш всього переважають?

б) розбійні напади та грабежі; в) крадіжки; г) злочини в сфері господарської діяльності;

№1

Підготуйте по два приклади класифікації причин злочинності за такими підставам: а) по соціальній природі; б) за рівнем функціонування; в) по територіальній та тимчасовій розповсюдженості.

№2.

Визначте, які з наведених нижче чинників виступають об’єктивними причинами та умовами злочинів, суб’єктивними причинами та умовами злочинів: а) протиріччя національної ідеології, що виявляються в перекручуванні інтересів, потреб, цілей, мотивів, моральних цінностей осіб, які скоюють злочини; б) недоліки організаційного і тактичного порядку, що підтримують, а часом і оживляють дію суб’єктивних і об’єктивних причин злочинів; в) демографічні і соціально-психологічні особливості населення (риси характеру, темперамент, вік, стать, родинний стан, зайнятість та інше); г) конкретні протиріччя в суспільному побуті, в економічних і соціальних відношеннях людей; д) негативні наслідки урбанізації, міграції.

 

№3

Згрупуйте наведені нижче чинники, що здійснюють вплив на відповідні злочини, за такими підставами: а) за рівнем впливу: на злочинність в цілому, на скоєння конкретних злочинів; б) за змістом: соціально-економічного, ідеологічного, організаційного, правового, політичного, психологічного та іншого характеру.

 

№4.

Чинники, що впливають на злочинність: 1) дефекти в сфері господарювання та управління; 2) зміни кримінального законодавства; 3) міграція населення; 4) розкриття злочинів; 5) недостатньо висока матеріальна заможність більшої частини населення; 6) висока щільність населення в значних містах; 7) омолодження структури населення; 8) відставання суспільної, індивідуальної свідомості від буття; 9) недоліки у вихованні у сім’ї та в побуті, в навчальних та трудових колективах; 10) неповага до суспільства, до жінки, користолюбство, паразитизм, дармоїдство, недисциплінованість, безвідповідальність, егоїзм, цинізм тощо; 11) протиріччя між потребами членів суспільства і наявних матеріальних засобів для їхнього задоволення; 12) недоліки в організації і функціонуванні системи профілактики антигромадських проявів; 13) порушення принципів невідворотності відповідальності, індивідуалізації покарання; 14) пияцтво й алкоголізм, вживання наркотиків; 15) зменшення можливостей соціального контролю за поводженням особистості; 16) недоліки в діяльності державних установ, господарських організацій, посадових осіб і громадян, що об’єктивно полегшують вчинення злочинів.

 

Теми рефератів

1. Специфіка попередження економічних злочинів на стратегічних об’єктах економіки (ПЕК, АПК, металургійної промисловості).

2. Поняття та історія виникнення економічної злочинності.

3. Загальна характеристика економічної злочинності у ПЕК.

4. Досвід іноземних держав у боротьбі з економічною та корупційною злочинністю.

5. Досвід боротьби з корупцією правоохоронних органів США.

6. Кримінально правові заходи попередження економічної злочинності в Україні та Росії.

7. Проблеми вдосконалення спеціального антикорупційного законодавства.

 

Тема 6. Кримінологічна характеристика та попередження

Професійної та організованої злочинності.

Попередження насильницьких злочинів.

Методичні вказівки до вивчення теми   Враховуючи актуальність та прикладну значущість в поле уваги провідних науковців, а також урядових і громадських…

Класифікація видів економічної злочинності

2) ухилення від сплати податків; митні злочини; шахрайство із субсидіями; вимагання; хабарі; 3) порушення законодавства про охорону праці; злочини проти споживачів,… 4) шахрайство та спекуляція.

Завдання для самостійної роботи

2. Встановити природу явища організованої злочинності, її соціально-економічні наслідки та загрози; 3. Проаналізувати діяльність організованих злочинних груп та організацій та… 4. З'ясувати інституціональні та структурні детермінанти організованих форм злочинності та виявити її вплив на…

Тема 7 . Жіноча злочинність та її попередження. Кримінологічна характеристика злочинності, пов`язаної з незаконним обігом наркотиків

 

При вивченні даної теми студенти мають усвідомити сутність по­няття

Cтудент має визна­чити своє ставлення до даної проблеми та вміти пояснити, яким чином ознаки, що мають біологічне забарвлення (стать, вік, фізичний… Готуючись до семінару необхідно привернути увагу до ключових понять, які… При відповіді на семінарському занятті слід так будувати свій виступ, щоб в ньому містилось:

Які злочини в структурі жіночої злочинності переважають?

б) умисне вбивство матерю своєї новонародженої дитини, шахрайство, крадіжки, злочини пов¢язані з незаконним обігом наркотичних речовин,… в) злочини в сфері господарської діяльності, умисні вбивства, шпигунство,… г) шахрайство, злочини, пов¢язані з незаконним обігом наркотичних речовин;

Які органи відповідно до чинного законодавства ведуть боротьбу з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів?

б) Міністерство охорони здоров¢я, Служба безпеки України, Міністерство внутрішніх справ; в) Державний департамент у справах сім¢ї та молоді, Служба безпеки… г) митні органи, податкова міліція, органи внутрішніх справ, прокуратура;

Тема 8. Кримінологічна характеристика та попередження злочинності неповнолітніх. Кримінологічна характеристика та попередження рецидивної злочинності.

 

Методичні вказівки до вивчення теми

 

При вивченні даної теми студенти мають усвідомити сутність по­нять :

 

- злочинність неповнолітніх,

- рецидив злочинів: його структура та різновиди

- поняття рецидивної злочинності.

- рівень рецидивної злочинності.

- кримінально-правовий (легальний), пенітенціарний та кримінологічний (фактичний) рецидив.

- особа рецидивіста

У зв'язку з цим особливий інтерес являє собою позиція деяких вчених (А. Ф. Зелінський, А. І. Долгова), які намагаються пов'язати розуміння особистості злочинця з її провідною соціальною діяльністю. Слід пам'ятати, що об'єктом криміноло­гічних досліджень виступають не тільки особи, які вчинили злочин, але й певні кримінальні контингенти (неповнолітні, жінки і т. ін.), а також відповідні кримінальні типи (професійні злочинці).

Тому студент має визна­чити своє ставлення до даної проблеми та вміти пояснити, яким чином ознаки, що мають біологічне забарвлення (стать, вік, фізичний та конс­титуційний стан, темперамент, здібності тощо) впливають на злочинну поведінку; які соціальні фактори впливають на особистість злочинця та його поведінку.

Слід розібратися також в основних властивостях та ознаках особис­тості злочинця, що складають його кримінологічну характеристику (со­ціально-демографічні, кримінально-правові, соціально-рольові, соціально-психологічні ознаки). Особливу увагу слід приділити аналізу спрямо­ваності особистості злочинця, антисуспільній установці, акцентуацій характеру та темпераменту особистості, що впливають на формування злочинної поведінки. Студент має охарактеризувати кожну з ознак окремо.

Готуючись до семінару необхідно привернути увагу до ключових понять, які притаманні вказаним темам та засвоїти їх.

При відповіді на семінарському занятті слід так будувати свій виступ, щоб в ньому містилось:

- чітке формулювання теоретичного положення (наприклад, поняття злочинності, попередження злочинності, особи злочинця і т.д.);

- обґрунтування цього положення і розкриття його найбільш характерних ознак і властивостей;

- аргументацію та ілюстрацію теоретичних положень конкретними фактами злочинних проявів, положеннями законодавства і практики його застосування;

 

План семінарського заняття з вивчення теми

1. Законодавче та фінансове забезпечення профілактики злочинності неповнолітніх.

2. Боротьба з рецидивною злочинністю.

3. Правове забезпечення профілактики рецидивної злочинності та злочинності неповнолітніх.

4. Взаємодія ОВС з ДДУПВП (Державний Департамент України з питань виконання покарань) у профілактиці рецидивної злочинності.

 

Словник найчастіше вживаних термінів за темою

 

Злочинна рецидивна діяльність — систематичне вчинення злочинів певною особою чи групою осіб, незважаючи на попередні покарання, внаслідок набуття стійкої схильності до противоправ-них дій.

Підліток бездоглядний — неповнолітній, який допускає в своїй поведінці відхилення від загально прийнятих норм внаслідок перебування в неблагополучному соціальному середовищі.

Рецидив злочинів (від лат. recidivus — той, що відновлюється, повертається) — сукупність суспільно-небезпечних діянь, які послідовно вчинені однією особою. Прийнято розрізняти три поняття рецидиву: а) законодавче (кримінально-правове) — повторне вчинення злочину після засудження за попередній злочин за умови, Що судимість не погашена або не минув термін давності; б) кримінологічне — сам факт вчинення другого і більше злочинів, незалежно від того, чи був винний засуджений за перший злочин; в) пенітенціарне — повторне перебування злочинця в місцях позбавлення волі.

Питання для опанування та обговорення

1. Статистичні показники та кримінологічні особливості злочинності неповнолітніх та молоді в Україні.

2. Порівняльна характеристика зі злочинністю дорослих.

3. Вплив морально-психологічних чинників на делінквентну поведінку неповнолітнього.

4. Загальна характеристика делінквентної поведінки неповнолітніх, які не досягли віку кримінальної відповідальності. Закону України від 24 січня 1995 р. із змінами у 1999 р. "Про органи і служби у справах неповнолітніх, а також спеціальні установи для неповнолітніх”.

5. Структура злочинності неповнолітніх.

6. Види патології психіки у неповнолітніх злочинців.

 

Самостійна робота для вивчення теми:

Тести

Агресивна злочинність - це:

а) передбачені кримінальним законодавством діяння, які виражають деструктивні тенденції винних осіб, що мотивуються ворожнечею і ненавистю до людей, суспільства, речей, природи;

б) діяння, які завдають шкоду життю, здоров`ю, честі та гідності людини;

в) хуліганські дії, які супроводжуються пошкодженням пам`яток культури, адміністративних споруд;

г) сукупність дій пов¢язаних з вандалізмом;

д) насильницька злочинність.

 

В структурі злочинності неповнолітніх переважають наступні злочини:

а) хуліганство та умисні вбивства;

б) злочини пов¢язані з наркотиками;

в) розбійні напади та зґвалтування;

г) викрадення людини та грабежі.

д) крадіжки та грабежі;

 

Рецидивна злочинність - це:

а) сукупність вчинених злочинів особами, раніше судимими;

б) складова частина всієї злочинності, яка являє собою сукупність злочинів, вчинених особами на певній території протягом певного часу, які раніше вчинювали злочини;

в) вчинення особою двох і більше умисних злочинів;

г) вчинення раніше судимою особою злочинів, якщо судимість за перший злочин ще не погашена;

д) сукупність злочинів, вчинених особами з необережності.

 

До спеціальних суб`єктів профілактики злочинності неповнолітніх можна віднести:

а) кримінальну міліцію у справах неповнолітніх, служби у справах неповнолітніх при виконкомах, виховні колонії для неповнолітніх, приймальники-розподільники для неповнолітніх в системі ОВС, притулки для неповнолітніх служб у справах неповнолітніх;

б) Державний департамент України у справах сім`ї та молоді, Пенсійний фонд, кризові центри;

в) школи соціальної реабілітації та професійні училища соціальної реабілітації органів освіти, Державна служба зайнятості;

г) органи внутрішніх справ, центри медико-соціальної реабілітації для неповнолітніх закладів охорони здоров`я, прокуратура;

д) сім¢я, суд, органи опіки і піклування, органи внутрішніх справ.

 

Що таке кримінологічний рецидив?

а) це повторне вчинення злочину, незалежно від знятої або погашеної судимості за попередній злочин чи притягнення особи до кримінальної відповідальності;

б) сукупність злочинів, вчинених особою, раніше судимою;

в) вчинення злочину в місцях позбавлення волі;

г) об’єднання двох і більше осіб для вчинення двох і більше злочинів;

д) вчинення декілька умисних злочинів.

Завдання

№1

В кримінальній справі на неповнолітнього Н. встановлено, що І6-річний обвинувачений в нетверезому стані вчинив розбійний напад на жінку похилого віку. Виховувався у багатодітній сім'ї, батько відбуває покарання в місцях позбавлення волі за крадіжки. Мати працює секретаркою на ЧП “Атлант” і за браком часу вихованням дітей займається недостатньо. До того ж зловживає горілкою. Н. неодноразово затримувала міліція за хуліганські вчинки та дрібні крадіжки. Був на обліку в міліції в справах неповнолітніх, але профілактична робота з ним практично не велась.

Як повинен відреагувати слідчий на ці факти? Напишіть відповідний документ.

Завдання №2

Яку позицію Ви підтримали б і чому?   Теми рефератів

ПИТАННЯ ДО ІСПИТУ

З А Г А Л Ь Н А і О С О Б Л И В А Ч А С Т И Н И 1. Поняття кримінології як соціально-правової науки та її предмет. 2. Завдання та функції кримінології.

Міжнародно-правові документи. Нормативні акти СНД

1. Конвенція про примусову чи обов'язкову працю (28.06.30). 2. Конвенція про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти без­пеки… 3. Протокол про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти без­пеки стаціонарних платформ, розташованих на…

КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ

1. Відповідь студента ґрунтується на самостійному творчому мисленні. 2. Знання студентом структури курсу, теми, змісту висвітлюваного питання. 3. Вміння укладати тезисний план і користуватися понятійним апаратом та точністю формулювань законів, визначення…

– Конец работы –

Используемые теги: Кримінологія0.043

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Кримінологія

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

0.023
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам