Тема 4. Попередження злочинності. Кримінологічне прогнозування та планування попереджувальної діяльності

 

Методичні вказівки до вивчення теми

 

У підручниках є необхідний матеріал по основних питаннях теми: поняття попередження, профілактики, обмеження, контролю злочиннос­ті; класифікація заходів профілактики злочинів, профілактичні заходи, що запроваджуються окремими державними органами та громадськіс­тю; координація профілактичної діяльності.

Розглядаючи класифікацію заходів з профілактики, слід засвоїти поняття загальносоціальних та спеціально-кримінологічних заходів про­філактики злочинності, а також їх головну відмінність одне від одного.

У результаті вивчення теми студент має опанувати тим, що форми, методи та засоби соціально-кримінологічних заходів залежать від ста­дії формування та прояву антисуспільних поглядів особи. У зв'язку з цим актуального значення набуває проблема ранньої профілактики. Під цим розуміється превентивна діяльність з виявлення та усунення при­чин та умов, які можуть сприяти вчиненню злочинів; а також із встанов­лення осіб, які можуть вчинити злочини, та проведення з ними профі­лактичної роботи.

Слід враховувати також роль і значення запобігання та нейтралізації криміногенних ситуацій в діяльності з профілактики злочинів з урахуванням проблем віктимологічної профілактики, їй приділяється все більше уваги в сучасній кримінології.

Необхідно звернути увагу на питання щодо координації попереджу­вальної діяльності, яка передбачає виробку державними органами голов­них її напрямів, форм та методів. Слід знати форми координації профі­лактичної діяльності правоохоронних органів, які застосовуються на практиці.