При вивченні даної теми студенти мають усвідомити сутність по­няття

жіноча злочинність”, „гендерна політика”, “проституція”, “наркоманія”, “наркобізнес”, „наркотизм”.

Cтудент має визна­чити своє ставлення до даної проблеми та вміти пояснити, яким чином ознаки, що мають біологічне забарвлення (стать, вік, фізичний та конс­титуційний стан, темперамент, здібності тощо) впливають на злочинну поведінку; які соціальні фактори впливають на особистість злочинця та його поведінку.

Готуючись до семінару необхідно привернути увагу до ключових понять, які притаманні вказаним темам та засвоїти їх.

При відповіді на семінарському занятті слід так будувати свій виступ, щоб в ньому містилось:

- чітке формулювання теоретичного положення (наприклад, поняття злочинності, попередження злочинності, особи злочинця і т.д.);

- обґрунтування цього положення і розкриття його найбільш характерних ознак і властивостей;

- аргументацію та ілюстрацію теоретичних положень конкретними фактами злочинних проявів, положеннями законодавства і практики його застосування;

 

План семінарського заняття з вивчення теми

1. Поняття жіночої злочинності.

2. Злочини які вчиняються жінками.

3. Профілактика злочинів, вчинених жінками і проституції.

4. Роль ОВС у профілактики злочинів жінок.

5. Тенденції розповсюдження наркобізнесу на території України.

6. Заходи попередження наркобізнесу.

 

Словник найчастіше вживаних термінів за темою

Аморальна поведінка — вчинки, що об'єктивно суперечать нормам моралі, прийнятим певною спільнотою людей.

Аиомія(від франц. anomie — безнормність) — несприйняття особою існуючих в суспільстві нормативних систем. За Дюркгей-мом А. — результат протиріч, що виникають в перехідні моменти розвитку суспільства та пов'язані з відставанням процесу формування всіх нормативних систем у відношенні до суспільних відносин, які швидко змінюються. За Мертоном А. — результат конфлікту між суспільно схваленими цілями та неможливістю їх досягти законними засобами.

Антисуспільна установка особи — дефект соціальної (моральної) свідомості особи, який полягає або в наявності в неї анти-суспільних поглядів та звичок, або у відсутності позитивних поглядів та звичок, що здатні утримувати її від антисуспільної поведінки навіть у несприятливих умовах. Перший різновид А. у. є результатом соціальної деформації особистості, другий — її недостатньої соціалізації.

Антисуспільний тип — індивід, у якого вироблене негативне ставлення до інтересів суспільства з намаганням завдати йому шкоду.

Асоціальна поведінка — така, що суперечить нормам, прийнятим у суспільстві; виражена в протиправних нахилах, вчинках і !проступках.

Асоціальний тип — індивід, у поведінці якого спостерігається розходження між особистими та суспільними інтересами без яскра-^p вираженого негативного ставлення до суспільства.

Бродяжництво— блукання особи, яка не має постійного місця проживання та існує на випадкові доходи, ухиляючись від суспільне корисної праці, переїжджаючи з одного населеного пункту до іншого або в межах одного міста (району).

Злочинний обіг наркотичних засобів — сукупність заборонених нормами національного та міжнародного кримінального права діянь, що виявляються у розкраданні, виробленні, зберіганні, транспортуванні, придбанні, збуті та вживанні наркотиків.

Наркобізнес— 1. Незаконний обіг наркотичних засобів з метою наживи, що контролюється організованою злочинністю. 2. Сукупність заборонених нормами кримінального права діянь, пов'язаних з наркотиками. Будучи складовою частиною незаконного обігу наркотиків, йому, крім того, характерні: широкомасштабність протиправних дій з наркотиками; глибока конспіративність наркоділків; високий рівень організації злочинних угруповань; надприбутковість такого бізнесу.

Наркоманія— хворобливий психічний стан, зумовлений хронічною інтоксикацією внаслідок зловживання наркотичними засобами, що віднесені до таких конвенціями ООН чи Комітетом з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров'я України, і характеризується психічною чи фізичною залежністю від них.

Наркотизм — 1. Соціальне явище, пов'язане з наркоманією, а також пияцтвом, алкоголізмом, токсикоманією та тютюнокурінням. 2. Негативне соціальне явище, що являє собою сукупність антису-спільних діянь (осіб, що їх вчинили), зумовлених хворобливою залежністю людського організму від наркотичних засобів.

Наркотичні засоби — рослини та речовини, що класифіковані в цій якості у міжнародних конвенціях, а також інші рослини та речовини, які є небезпечними для здоров'я населення з огляду на їх дію на організм або зловживання ними, віднесені до наркотичних Комітетом по контролю за наркотиками України.

Токсикоманія— пристрасть до речовин (синтетичних, біологічних, рослинних) або лікарських засобів, що не належать до реєстру наркотиків, для досягнення одурманюючого ефекту.

 

Питання для опанування та обговорення

1. Поняття жіночої злочинності.

2. Сучасна тенденція жіночої злочинності в Україні та її порівняльна характеристика в інших державах.

3. Злочини які вчиняються жінками.

4. Детермінанти жіночої злочинності.

5. Насильство у сімейних відносинах.

6. Соціальні протиріччя, як один із сприятливих факторів розповсюдження жіночої злочинності.

7. Кримінологічні проблеми проституції.

8. Профілактика злочинів, вчинених жінками і проституції.

9. Роль ОВС у профілактики злочинів жінок.

10. Особливості здійснення індивідуальної профілактики виховними установами, медичними організаціями та релігійними конфесіями. Профілактика насильства у сім’ї.

11. Іноземний досвід профілактики жіночої злочинності.

12. Тенденції розповсюдження наркобізнесу на території України.

13. Зв’язок наркобізнесу з наркоманією.

14. Форми здійснення наркобізнесу.

15. Тіньова економіка і наркобізнес.

16. Фактори, що впливають на розповсюдження злочинів пов’язаних з наркобізнесом.

17. Заходи попередження наркобізнесу.

18. Особливості діяльності підрозділів ВБНОН ОВС (відділ по боротьбі з незаконним обігом наркотиків).

19. Іноземний досвід боротьби з наркобізнесом.

20. Закон України “Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів”, “Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживання ними”.

 

Самостійна робота для вивчення теми:

Тести