Тема № 2. Особа злочинця. Проблеми віктимології та суїциду

Поняття особи злочинця в кримінології та її відмежування від особи, яка вчинила злочин. Особа злочинця - це особа людини, яка займається злочинною діяльністю, тобто неодноразово і заплановано вчиняла дії, заборонені кримінальним законом.

Соціальне і біологічне в особі злочинця. Соціально-демографічна та морально-психологічна характеристика засуджених за вчинення злочинів. Класифікація осіб, що вчинили злочини. Типологія злочинців. Роль аномалій психіки в детермінації злочинної поведінки.

Різні підходи щодо вивчення структури особи злочинця. Обсяг, межі та способи вивчення особи злочинця в кримінології. Іноземний досвід у вивчені особи злочинця. Фактори, що впливають на формування особи злочинця. Практичне використання даних отриманих про особу злочинця в діяльності правоохоронних органів.

Віктимологія – вчення про жертву злочину. Становлення віктимології як самостійного напрямку кримінологічних досліджень. Функції віктимології. Поняття віктимізації та віктимності особи. Класифікація жертв злочинів. Зв’язок “злочинець – потерпілий” в кримінології. Поняття віктимної ситуації. Рівень віктимності (коефіцієнт спеціальної віктимності за особами). Класифікація поведінки жертви та їх роль в механізмі скоєння злочинів. Суїцидальна поведінка особи. Статистика щодо фактів суіцидальної поведінки осіб на території України та інших держав. Моральна оцінка самогубств в різні історичні епохи. Механізм суїцидальної поведінки особи. Фактори, що підштовхують особу до самогубства. Зв’язок суїцидальної поведінки зі злочинністю. Віктимологічна та суїцидальна профілактика.