Тема 4 Попередження злочинності. Кримінологічне прогнозування та планування попереджувальної діяльності.

Попередження злочинності як один з основних елементів предмету кримінологія. Попередження злочинності – це система засобів, що застосовуються державними та приватними установами, громадськими організаціями, окремими громадянами для усунення чи блокування криміногенних факторів, а також для того, щоб не допустити скоєння та завершення конкретних злочинних посягань. Різні точки зору щодо визначення поняття “попередження злочинності”. Поняття “профілактики”, “запобігання” та “припинення” злочину та їх співвідношення з “попередженням” окремого злочину. Завдання та функції попереджувальної діяльності.

Система заходів впливу на злочинність. Класифікація попереджувальних заходів. Загально-соціальне попередження злочинності. Спеціально-кримінологічна та індивідуальна профілактика. Заходи подвійної привенції. Правова основа здійснення профілактики злочинності. Межі профілактики злочинності. Методи і форми попереджувальної діяльності. Комплексна програма профілактики злочинності на 2001-2005 роки. Заходи загально-соціальної та індивідуальної профілактики відповідно до проекту Закону України “Про профілактику злочинів” від 1998 року.

Заходи кримінальної, кримінально-процесуальної та оперативно-розшукової профілактики злочинності. Державний вплив на злочинність – різні аспекти. Суб'єкти загальної та спеціально-кримінологічної профілактики злочинності, їх розподіл на спеціалізовані та неспеціалізовані. Особливості діяльності підрозділів кримінальної міліції ОВС у попередженні злочинів. Сутність взаємодії та координації, які здійснюються під час проведення профілактичних заходів. Слідча профілактика. Роль громадських формувань у профілактики загальнокримінальної злочинності. Форми і методи віктимологічної профілактики. Визначення кримінологічного прогнозування та планування профілактичних заходів, їх види. Методи кримінологічного прогнозування індивідуальної злочинної поведінки.

Віктимологія – вчення про жертву злочину. Становлення віктимології як самостійного напрямку кримінологічних досліджень. Функції віктимології. Поняття віктимізації та віктимності особи. Класифікація жертв злочинів. Зв’язок “злочинець – потерпілий” в кримінології. Поняття віктимної ситуації. Рівень віктимності (коефіцієнт спеціальної віктимності за особами). Класифікація поведінки жертви та їх роль в механізмі скоєння злочинів. Суїцидальна поведінка особи. Статистика щодо фактів суіцидальної поведінки осіб на території України та інших держав. Моральна оцінка самогубств в різні історичні епохи. Механізм суїцидальної поведінки особи. Фактори, що підштовхують особу до самогубства. Зв’язок суїцидальної поведінки зі злочинністю. Віктимологічна та суїцидальна профілактика.

 

О С О Б Л И В А Ч А С Т И Н А