Методичні рекомендації.

При підготовці до даної теми необхідно звернути увагу на те, що Особлива частина кримінального права захищає весь комплекс (сукупність) суспільних відносин які склалися у суспільстві, керуючись Конституцією України.

Необхідно акцентувати увагу на схожість, взаємозв’язок та значення Загальної та Особливої частини кримінального права. Норми Особливої частини можуть бути зрозумілі лише на підставі Загальної. Потребує і особливої уваги наукові основи кваліфікації злочинів.

Після набуття Україною незалежності розвиток її кримінально-правової науки характеризується суперечливими тенденціями. З одного боку, Україна в цій галузі має значний науковий потенціал, з іншого - об’єктивні та суб’єктивні чинники на сьогодні не дають можливості реалізувати цей потенціал повною мірою. Кожна із зазначених тенденцій має свої прояви щодо Особливої частини кримінального права України.

Значний науковий потенціал нашої держави пов’язується, перш за все, з певними науковими центрами та провідними вченими в галузі кримінального права України.

Між Особливою частиною кримінального права України, як складовою кримінально-правової науки і як навчальною вузівською дисципліною, є багато спільного. Так, практично єдиним є їх предмет, значною мірою співпадають і методи дослідження (вивчення). Є, однак, між ними і принципові відмінності, перш за все, функціональні.

Основними завданнями Особливої частини кримінального права України як складової кримінально-правової науки є переважно теоретичне дослідження свого предмета, виявлення недоліків у функціонуванні окремих компонентів механізму кримінально-правового регулювання, розробка пропозицій щодо усунення цих недоліків. Основним завданням Особливої частини кримінального права як навчальної дисципліни у вузі є підготовка спеціалістів відповідного рівня, перш за все, для роботи у практичній сфері - для юридичної діяльності певного виду. Із цієї точки зору майбутній спеціаліст має поєднувати необхідні теоретичні знання з Особливої частини кримінального права України, навички самостійної роботи з нормативним матеріалом, вміння давати кримінально-правову оцінку конкретних ситуацій.

Cтудентам треба приділити особливу увагу поняттю кваліфікації злочинів, її видам, знати умови правильної і точної кваліфікації злочинів, а також поняття конкуренції кримінально - правових норм, правилам кваліфікації злочинів при конкуренції правових норм та вміти відрізняти її від сукупності злочинів.

Студентам слід звернути увагу на підвищену суспільну небезпеку злочинів, передбачених розділом 1 Особливої частини КК України. Також студенти повинні правильно визначати форми диверсії, предмет цього злочину.

Також слід відмежовувати державну зраду від шпигунства. Треба приділити особливу увагу об’єктивній стороні цих злочинів, а також на спеціальні види звільнення за ці злочини. Крім того, слід мати на увазі, що злочини цієї групи скоюються тільки з прямим умислом. За видом суб’єкт цих злочинів загальний, крім злочинів, передбачених ст.. 111 КК та ст.. 114 КК (суб’єкт цих злочинів спеціальний).