Ст.248 Незаконне полювання

Безпосереднім об’єктом є встановлений порядок охорони, раціонального використання і відтворення тваринного світу і суходолу.

Предметом незаконного полювання є дикі звірі та птахи, які перебувають у стані природної волі та відносяться до так званого мисливського фонду. Мисливський фонд це перелік видів дичини, на яку можна полювати за умови дотримання всіх правил полювання. До мисливських звірів належать: хохулі, олені, зайці, козулі, кабани та інші, а до мисливських птахів – гуси, качки, кулики. Не є предметом цього злочину: 1) комахи, плазуни, земноводні, морські ссавці, риби; 2) шкідливі звірі і птахи, які не охороняються кримінальним законом (хом'яки, щурі, ховрахи, ворони, сороки та ін.); 3) мисливські тварин у неволі, які утримуються у відповідних спорудах.

Об'єктивна сторона цього злочину проявляється в незаконному полюванні, тобто в порушенні правил полювання, якщо воно заподіяло істотну шкоду, а також незаконному полюванні в заповідниках або на інших територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або полюванні на звірів, птахів чи інші види тваринного світу, що занесені до Червоної книги України.

Полювання - це висліджування з метою здобичі, переслідування і сама здобич (відлов, відстріл диких звірів та птахів). До полювання прирівнюється також перебування в мисливських угіддях з мисливськими об'єктами, рушницями чи іншими знаряддями здобичі, а також із здобутою продукцією. Під незаконним полюванням розуміють полювання, що здійснюється без належного дозволу, в заборонений час, в недозволених місцях та ін.

За структурою даний склад злочину є формально-матеріальним, а, отже, в одній частині є закінченим з моменту початку полювання, а в іншій - з моменту заподіяння такими діями істотної шкоди. Істотною шкодою у цій статті, якщо вона полягає у заподіянні матеріальних збитків, вважається така шкода, яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (примітка до статті).

Суб'єктивна сторона цього злочину характеризується умислом.

Суб'єкт злочину - загальний.

Кваліфіковані види незаконного полювання: 1) вчинення службовою особою із використанням службового становища; 2) за попередньою змовою групою осіб; 3) способом масового знищення звірів, птахів чи інших видів тваринного світу; 4) з використанням транспортних засобів; 5) особою, раніше судимою за цей злочин.