Ст. 270 Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки

Основним безпосереднім об’єктом є пожежна безпека, а додатковим – життя чи здоров’я особи або власність.

Об'єктивна сторона цього злочину полягає у діянні, що характеризується порушенням встановлених законодавством вимог пожежної безпеки. Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки може бути вчинено як шляхом дії, так і бездіяльності.

Відповідальність за ст. 270 настає лише тоді, коли порушення вимог пожежної безпеки спричинило виникнення пожежі, якою заподіяно шкоду здоров'ю людей (заподіяння середньої тяжкості тілесних ушкоджень одній або більше особам) або майнову шкоду у великому розмірі (відповідно до примітки до ст. 270 КК України майнова шкода вважається заподіяною у великих розмірах, якщо прямі збитки становлять суму, яка в триста і більш разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян).

Обов’язковим також є і причинний зв'язок.

Суб'єктивна сторона злочину щодо порушення вимог пожежної безпеки може бути як умисною, так і необережною, а щодо наслідків (шкоди здоров'ю людей або майнової шкоди) – лише необережною (змішана форма вини).

Суб'єкт злочину – спеціальний, тобто особа, на яку покладено обов’язки з дотримання відповідних правил чи вимог.

У частині 2 ст. 270 КК України передбачена відповідальність за те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей, майнову шкоду в особливо великому розмірі або інші тяжкі наслідки. Майнова шкода вважається заподіяною в особливо великих розмірах, якщо прямі збитки становлять суму, яка в тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (примітка до ст. 270 КК України).