Ст. 272 Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою

Основним безпосереднім об’єктом є безпека виконання робіт з підвищеною небезпекою, а додатковим – життя і здоров’я особи.

Під безпекою виконання робіт з підвищеною небезпекою слід розуміти такий стан, коли не заподіюється і не може бути заподіяна шкода внаслідок експлуатації, ремонту, реконструкції, спорудження певних об’єктів, здійснення іншої виробничої діяльності, пов’язаної з підвищеним ризиком (навантажувально-розвантажувальні роботи, електромонтажні роботи, що проводяться без знеструмлення обладнання, підземні гірничі роботи, висотні монтажні роботи, роботи в умовах високих температур та ін.).

Потерпілими від цього злочину можуть бути будь-які особи – як учасники виробничого процесу, так і інші особи.

Із об’єктивної сторони злочин характеризується: 1) діянням у вигляді порушень правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що виражається як в дії, так і в бездіяльності; 2) наслідками у вигляді загрози загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або ж заподіяння реальної шкоди здоров’ю особи; 3) причинним зв'язком між діяння і наслідками.

Крім цього обов’язковими із об’єктивної сторони є обстановка та місце вчинення цього злочину.

Із суб'єктивної сторони злочин, що розглядається характеризується змішаною або необережною формами вини.

Суб'єкт – особа, яка зобов'язана дотримувати правил безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою.

Частина 2 ст. 272 КК України встановлює більш сувору відповідальність за те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки.