Ст. 315 Схиляння до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів

Безпосереднім об’єктом злочину є здоров’я населення, конкретної особи.

З об'єктивної сторони схиляння до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів – це дії винного, спрямовані на те, щоб збудити в іншої особи бажання вжити їх. Стаття 315 КК України передбачає особливий вид підбурювання, причому воно може бути як одиничним, так і багаторазовим, що на кваліфікацію вчиненого не впливає.

Схиляння може бути вчинене тільки в формі активної дії і тільки щодо конкретної особи. Способи схиляння можуть бути різними: умовляння, пропозиція, надання порад, прохання, лестощі, примушування, переконання, залякування, підкуп, обіцянка винагороди або іншої вигоди, погроза припинити шлюбні або дружні відносини тощо.

Злочин вважається закінченим з початку вчинення дій, спрямованих на те, щоб збудити в іншої особи бажання вжити наркотичні засоби, незалежно від того, чи вдалося викликати у потерпілого це бажання.

З суб'єктивної сторони цей злочин характеризується прямим умислом і наявністю спеціальної мети – викликати у потерпілого бажання вживати наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги.

Суб'єктом цього злочину може бути будь-яка особа, що досягла 16 років.

Частина 2 ст. 315 КК України передбачає схиляння до вживання наркотичних засобів, вчинене повторно або щодо двох чи більше осіб, або щодо неповнолітнього, а також особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 307, 308, 310, 314 і 317 КК України.