Ст. 354 Одержання незаконної винагороди працівником державного підприємства, установи чи організації

Безпосереднім об’єктом є авторитет та нормальні засади діяльності державних підприємств, установ, організацій. Додатковим – може виступати право власності.

Предмет цього злочину – це матеріальні блага та вигоди майнового характеру. Розмір незаконної винагороди повинен бути значним, тобто хоча б у два рази перевищувати неоподатковуваний мінімум доходів громадян (примітка до ст. 354 КК України).

Об'єктивна сторона цього злочину полягає в одержані працівником державного підприємства, установи чи організації, який не є службовою особою, зазначених предметів за виконання чи невиконання ним будь-яких дій з використанням становища, яке він займає. Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього злочину є одержання винагороди шляхом вимагання.

Таким чином, даний склад злочину буде мати місце за наявності наступних ознак в їх сукупності: 1) одержана винагорода є незаконною; 2) способом її одержання є вимагання; 3) вона є платою за виконання чи невиконання суб’єктом певних дій.

Крім цього, для кваліфікації вчиненого за ст. 354 КК України необхідно, щоб незаконна винагорода одержувалась працівником за виконання чи невиконання будь-яких дій із з використанням становища, яке він посідає на підприємстві, установі чи організації.

Злочин вважається закінченим з моменту одержання незаконної винагороди у зазначеному вище розмірі (формальний склад). При цьому не має значення виконав чи не виконав суб'єкт свою обіцянку.

Суб'єктивна сторона цього злочину – прямий умисел, що поєднаний з корисливим мотивом.

Суб'єкт злочину – спеціальний. Це працівник державного підприємства, установи чи організації, незалежно від роду діяльності.