Кваліфікація співучасті з урахуванням її форми Кваліфікація форм співучасті.

Доцільно враховувати форми співучасті:

1. за ступенем згуртованості співучасників, виділяючи при цьому неорганізовану (групу осіб; групу, яка діє за попередньою змовою) і організовану співучасть (організовану групу, злочинну організацію);

2. за формою вираження у КК, де слід виділити співучасть, яка регламентована Загальною частиною, та співучасть, передбачену статтями Особливої частини КК.

Ступінь згуртованості дій співучасників підвищується у такому порядку:

Група

група за попередньою змовою організована група

злочинна організація

 

При цьому, як підкреслюється у юридичній літературі, діє принцип «матрьошки», а саме: менш небезпечна форма співучасті своїми основними ознаками входить до більшої за ступенем небезпечності форми співучасті.

Вчинення злочину групою осіб як ознака злочину .

В Особливій частині КК вчинення злочину групою осіб передбачене у 12 статтях. При цьому в переважній більшості випадків вчинення злочину групою осіб виступає кваліфікуюча чи особливо кваліфікуюча ознака злочину (статті 121, 126, 152, 153, 296, 316, 402, 404—406, 408 КК).

Тому в зв'язку з кваліфікацією злочину, вчиненого групою осіб, потрібно розрізняти:

• випадки, коли така ознака передбачена статтею Особливої частини, та коли ця ознака не міститься у диспозиції статті КК.

• вчинення посягання членом (учасником) такої групи та іншою особою, яка бере у ньому участь;

• вчинення закінченого злочину групою осіб та попередню злочинну діяльність, спрямовану на виникнення групи.

Поняття вчинення злочину групою осіб.

Таке поняття сформульоване у ч. 1 ст. 28 КК, де вказуються наступні ознаки:

1. кількісна — група включає два або більше учасники;

2. роль кожного з учасників групи у вчиненні злочину — вони виступають як виконавці злочину;

3. ступінь згуртованості учасників групи, яка характеризується відсутністю попередньої змови між ними.

Наприклад: Г., сидячи на лаві у парку, звернув увагу на шум. Підійшовши, він побачив, як В. ґвалтує жінку, затуляє їй рот шарфом. Дочекавшись, поки В. пішов з місця вчинення злочину, Г. підійшов до потерпілої, яка знаходилася без свідомості, і також зґвалтував її.

Виходячи з наведеного розуміння групи осіб, можна сформулювати правила кваліфікації відповідних злочинів.

Діяння учасників групи — осіб, які діють погоджено, виконують об'єктивну сторону злочину, кваліфікуються безпосередньо за статтею Особливої частини, що передбачає вчинення злочину групою осіб.

Посягання організаторів, підбурювачів та пособників злочину, вчиненого групою осіб — не учасників такої групи — кваліфікуються з посиланням на

відповідну частину ст. 27 КК та статтю Особливої частини, яка перед¬бачає злочин, вчинений групою осіб.

Якщо групою виконується злочин, у диспозиції статті про який не передбачене вчинення злочину групою осіб, то скоєне кваліфікується з посиланням на відповідну частину ст. 27 та ч. 1 ст. 28 КК. При цьому діяння учасників групи — виконавців або співвиконавців кваліфікуються з посиланням на ч. 2 ст. 27КК, діяння інших співучасників — з посиланням на ч.

2) ч. 4 або ч. 5 ст. 27 КК.

Кваліфікація злочину, вчиненого за попередньою змовою групою осіб

Поняття вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб викладене у

3) 2 ст. 28 КК. Для його з'ясування доцільно порівняти ознаки цієї форми співучасті з ознаками розглянутої вище її форми:

Характерна ознака Зміст ознак, притаманних для форми співучасті

Група осіб За попередньою змовою групи осіб

Кількість учасників Два або більше

Роль учасників Участь

декількох

виконавців Спільне вчинення злочину

Момент виникнення співучасті даної форми Без попередньої змови Заздалегідь, тобто до початку злочину, домовилися про спільне його вчинення

Кількісна ознака — вчинення декількома особами (двома і більше) -—- така ж, як і у групі, що діє без попередньої змови. Водночас, характер дій учасників описаний дещо по-іншому. Привертає увагу те, що на відміну від простої групи для цього виду групи притаманне:

• спільне вчинення злочину (а не участь у скоєнні злочину);

• відсутність вказівки на те, що учасники є виконавцями;

• наявність змови про спільне вчинення злочину заздалегідь, тобто до початку злочину.

Кваліфікація злочину, вчиненого за попередньою змовою групою осіб, проводиться з врахуванням того, як сформульована стаття Особливої частини КК. такі варіанти:

1. у диспозиції статті передбачене вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб (тобто, ця форма співучасті виступає як співучасть особливого роду) — діяння учасників групи кваліфікуються лише за відповідною частиною статті Особливої частини КК, без посилання на статті Загальної частини. Участь у вчиненні такого злочину осіб, які не входять до складу групи, кваліфікується з посиланням на чч. З, 4, 5 ст.

2. у диспозиції статті вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб не передбачене (тобто, має місце співучасть у власному розумінні слова). Тоді діяння учасників групи кваліфікуються за ч. 2 ст. 28 КК і статтею Особливої частини КК, яка передбачає вчинений такою гру¬пою злочин. Участь у вчиненні цього злочину осіб, які не входять до складу групи, кваліфікується з посиланням на чч. З, 4, 5 ст. 27,ч.2 ст.

3. у диспозиції статті передбачена більш висока форма співучасті — вчинення злочину організованою групою;вчинення ж злочину групою осіб даною статтею не передбачається. В такому випадку скоєне учасниками групи кваліфікується як вид злочину, вчиненого однією особою, з посиланням на ч. 2 ст. 28 КК. Участь у вчиненні злочину осіб, які не є учасниками групи, кваліфікується з посиланням на чч. З, 4, 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28 КК і статтю Особливої частини про відповідний вид злочину, вчинений однією особою.