Організовані форми співучасті.

Характерна ознака Зміст ознак, притаманних для форми співучасті

Організована група Злочинна організація

1 2 о

Кількість учасників Три і більше

Характер об'єднання Стійке об'єднання Стійке ієрархічне об'єднання

Учасники об'єднання Учасники групи Члени або структурні частини

Момент

утворення

об'єднання Попередньо зорганізувалися За попередньою змовою зорганізувалися

Зміст діяльності Участь у готуван¬ні або вчиненні злочину Спільна діяльність

 

 

Проблема невідповідності норм Загальної та Особливої частин КК у ви¬значенні кількості злочинів, вчинюваних злочинною органівацією.

Поняття злочинної організації, яке міститься у ч. 4 ст. 28 КК, передбачає, що така організація створюється для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення тяжких або особливо тяжких злочинів учасниками цієї організації.

Відповідальність за злочини, вчинені в складі організованих груп та злочинних організацій.

Визначальним для розуміння сутності відповідальності за організовану співучасть є такі формулювання:

І

відповідальність за дн осіб, які організувалися;

2. відповідальність за саму організацію для дії.

Відповідно до першого правила настає відповідальність за злочини, вчинені організованою групою (з позицій відповідальності та кваліфікації — за злочини, скоєні у складі організованої групи).

Умови відповідальності за організовану співучасть

у співучасті даної форми

враховується при вирішенні питань кримінальної відповідальності диспозиції статті Особливої частини КК (33 випадки); 2) у випадках вчинення умисних злочинів передбачених статтями Особливої частини КК (5 статей)

Момент

закінчення

злочину Визначається залежно від того, коли є закінченим злочин,вчинений організованою групою Початок організаційних дій,спрямованих на створення угруповання чи вступ до нього

Відповідальність організаторів За всі злочини, вчинені організованою групою або злочинною організацією, якщо вони охоплювалися умислом організаторів

Відповідальність інших учасників За злочини, у підготовці або вчиненні котрих вони брали участь, незалежно від тієї ролі, яку виконував кожен з них

Кваліфікація злочинів, вчинених у злочинної організації

Зочини, вчинені в складі злочинної організації, слід кваліфікувати самостійно, за сукупністю зі статтями, які передбачають відповідальність за створення злочинних організацій, участь у них чи у скоєних ними злочинах. На його користь можна навести такі аргументи.

1. Відоме положення, що стосовно злочинних організацій відповідальність настає не лише за дії осіб, які зорганізувалися, а й за саму організацію для дії, лежить в основі того, що відповідні злочини вважаються закінченими з моменту дій, спрямованих на створення організації чи вступу до неї.

2. Невідворотність кримінальної відповідальності, повнота кримінально- правової кваліфікації вимагають, щоб оцінці підлягали всі злочинні діяння, а не лише якась їх частина.

3. Індивідуалізація відповідальності передбачає, що різну кримінально- правову оцінку повинні отримати по сягання тих осіб, котрі обмежилися лише організацією чи вступом до злочинного співтовариства, і тих, які у її складі вчиняли злочини.

4. Кваліфікація злочинів, вчинених в складі злочинної організації, за сукупністю зі статтями, які передбачають відповідальність за їх створення чи участь, випливає з вимог ст. ЗО КК.

5. Злочини, що полягають у створенні чи участі у злочинній організації, з одного боку, та, які вчиняються в складі такої організації, з другого — звичайно посягають на різні родові та безпосередні об'єкти.

6. Співвідношення санкцій, встановлених за організацію злочинних співтовариств та участь у них, із санкціями статей, які передбачають

злочинних діянь керівника, що своїм наказом затверджує і реалізує коле¬гіальне рішення.