Кримінально-процесуальні помилки

Неправильне рішення з питань кримінально-правової кваліфікації може бути обумовлене помилками, допущеними ще в ході визначення фактичної підстави кваліфікації, тобто, неправильним встановленням фактичних обставин справи. Як вже відзначалося, правильність правової характеристики скоєного залежить від того, наскільки точно і повно визначений сам предмет, який їй підлягає. При цьому оцінка фактичних обставин повинна бути завершеною і залишитись незмінною на момент кваліфікації.

Якщо ж встановлені нові докази чи дана інша оцінка вже існуючим, то змінюється об'єкт кваліфікації, її слід проводити заново, раніше проведена кваліфікація не може вважатися правильною і щодо таких нових фактичних даних. Хоча цілком можливо, що і після отримання нових доказів у справі, кваліфікація не зміниться. Це можливо за умови, що такі докази не пов'язані з встановленням ознак складів інших злочинів, кваліфікуючих чи при¬вілеюючих ознак, зміною у визначенні стадії вчинення злочину і т.д.

Наприклад, під час розслідування виявиться, що крадіжка чужого майна вчинена не у Івана, а у Степана.

У ході встановлення фактичних обставин справи, їх оцінки також можливі неточності, неповнота, іншого роду помилки. Однак вони не належать до помилок у кримінально-правовій кваліфікації, а становлять собою проце¬суальні помилки, оскільки:

1.29. такі помилки допущені в ході встановлення підстав кримшально- правової кваліфікації, тобто, ще до початку процесу кваліфікації.

1.30. вони обумовлені неправильним застосуванням норм не матеріального кримінального права, а процесуальних норм.