Склад злочину і його значення для кримінально-правової кваліфікації

У складі злочину знаходять прояв кваліфікаційна, кримінально- пропесуальна, кримінологічна, криміналістична функції!, він є основою, яка об'єднує різноманітні галузеві характеристики суспільно небезпечного посягання: кримінально-правову (кваліфікаційну), кримінально-про¬цесуальну (доказову), криміналістичну (слідову), кримінологічну (запобіжну)

Вказані у статтях Загальної та Особливої частин кримінального закону ознаки, сукупність яких необхідна і достатня для того, щоб визнати вчинене діяння злочином, прийнято називати юридичним складом. Необхідними ці ознаки є тому, що відсутність хоча б однієї з них свідчить про відсутність складу злочину в цілому. Достатніми — бо для кваліфікації скоєного як певного злочину не потрібно встановлювати наявність якихось додаткових ознак.

Елементи та ознаки складу злочину, які використовуються при кримінально-правовій кваліфікації

Поняття «склад» означає наявність сукупності частин, які утворюють щось єдине, ціле. У складі злочину такими частинами є елементи та ознаки складу злочину.

Поділ ознак складу злочину за елементами, як і кожний поділ, є умовним. Так, особлива жорстокість при вбивстві характеризує і спосіб вчинення цього злочину, і мотив дій винного.

Види складів злочину та їх значення для кримінально-правової кваліфікації.

Склади злочинів можуть бути поділені на групи за способом їх описання в Особливій частині кримінального закону. В свою чергу такі склади злочинів можуть бути поділені на підгрупи з врахуванням, по-перше, кількості «однойменних» ознак, які утворюють кожний зі складів злочину; по-друге, з врахуванням характеру ознак, що відображені в диспозиції статті Особливої частини; по-третє, з врахуванням співвіднопіення між числом складів злочинів і кількістю статей закону, в яких відображені ці склади злочину.