Виборчі комісії бувають

- постійними і

- тимчасо­вими (створюються лише на час виборів).

У багатьох країнах (Великобританії, Італії, Франції та ін.) роль центральної виборчої комісії виконує міністерство внутрішніх справ.

ІV. Реєстрація (складання списків) виборців.

Реєстрація виборців— стадія виборчого процесу, на якій відбувається включення особи до списку виборців, на основі чого вона допу­скається до голосування.

Системи Реєстрації виборців.:

- обов’язкової реєстрації,

- необов’язкової реєстраціїСистема необов’язкової, або особистої, реєстрації буває:

~ постійна – виборець зареєструвавшись раз більше не зобов’язаний з’являтись для реєстрація, відповідні виправлення у виб списах робляться лише у разі смерті, а також зміни місця проживання чи прізвища виборця.

~ періодична - старі виборчі списки у встановлений законом строк (2,4,6,12 років) анулюються. Перед черговими виборами складаються нові виборчі списки.

- V. Висування і реєстрація кандидатів.

Висування кандидатів— стадія виборчого процесу, на якій визначається коло осіб, що претендують на обрання... Офіційне В.к. розпочинається від дня, зазначеного в акті про призна­чення виборів або у виборчому законі.

Висування кандидатів:

1) самовисування кан­дидата, при якому нерідко вимагається, щоб його підтримала своїми підписами певна, як правило, досить незначна кількість виборців;

2) висування кандидата політичними партіями, причому в деяких країнах (Австрія, Єгипет, Португалія) припускається тільки партійне висування;

3) висування кандидата різними гро­мадськими об'єднаннями;

4) висування кандидата окремими виборцями та їх групами.

У багатьох країнах ці способи Висування кандидатівкомбінуються.

Реєстрація кандидатів— офіційна реєстрація органом з проведення виборів висунутих чи підтриманих громадянами кандидатів. З моменту реєстрації особа набуває офіційного статусу кандидата. Подається: заяву про ба­жання балотуватися, рішення про його висунення, біографічні відомості, виборчу програму та ін. Зареєстрований кандидат отримує відповідне посвідчення.

VІ. Перед­виборна агітація.

Передвиборна агітація— стадія виборчого процесу, на якій ведеться агітація за кандидатів і політичні партії, що беруть участь у виборах.

Принципи:забезпечення рівності можливостей для всіх кандидатів і партій; лояльне ставлення кандидатів до своїх суперників; невтручання державного апарату в хід передвиборної боротьби. VІІ. VII Проведення голосування.

Голосування— головна стадія виборчого процесу, на якій здійснюється народне волевиявлення. (один або два тури)

За допомогою бюлетеня або шляхом використання спеціальної машини для Голосування.

У деяких країнах законом передбачено можливість голосувати поштою (Великобританія, Данія, Ірландія, ФРН), а також за дорученням (Бельгія, Нідерланди, Франція, ФРН, Японія).

VІІІ. Підрахунок голосів і визначення ре­зультатів виборів.

Підрахунок голосів— стадія виборчого процесу, на якій підраховуються голоси виборців, що взяли участь у голосуванні.

ІХ. Розподіл депутатських мандатів.

Ос­таточні результати виборів визначаються центральним виборчим органом, який вирішує також питання про дійсність виборів і у разі необхідності приймає рі­шення про проведення ще одного туру голосування. При одних і тих самих під­сумках голосування результати виборів можуть бути різними залежно від типу виборчої системи, який застосовується в даній країні.

Х. Оприлюднення результатів виборів.

Остаточні результати виборів офіційно публікуються центральним виборчим органом.