Політичні права і свободи особи.

 

Політичні права і свободи –це сукупність конституційних прав і свобод, що визначають юр можливості громадян брати участь у громадському і політичному житі держави . Політичні права і свободи, яі називаються також публічними правами і свободами, є однією з двох основних груп конституційних прав і свобод поряд з особистими (громадянськими правами)

До них належать:

- право брати участь в управлінні держ справами– це сукупність політичних прав громадян, що визначають їх юр можливості брати участь у вирішенні важливих держ і сусп. справ. Найважливішим політ правом громадянина, як складовою його права брати участь в упр держ справами, є виборче право – право обирати та обиратися до органів держ влади та органів місцевого самоврядування, брати участь у референду­мах.

- -Право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації - Є одним із найважли­віших політичних прав і закріплено в конституціях майже всіх демократичних держав, здебільшого як свобода об'єднань або свобода асоціацій. Свобода об'єднання у політичні партії та громадські організації полягає в тому, що для їх утворення не вимагається чийого б то не було дозволу.

- Право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітин­ги, походи і демонстраціївизначається також як свобода зборів, мітингів, походів і демонстрацій або як свобода маніфестацій. Суть цієї свободи полягає в тому, що на проведення відповідних заходів не потрібний попередній дозвіл органів влади і вони не обмежуються за місцем часом.

- Право на звернення - це право людини направляти самостій­но або спільно з іншими людьми письмові звернення чи особисто звеертатися до органів державної влади, органів місцевого само­врядування, посадових і службових осіб цих органів з проханням(пропозицією) вирішити те чи те питання. Право на звернення, яке визначається також як право петицій, передбачене БІЛЬШІСТЮ сучасних конституцій. За змістом звер­нення можуть бути заявами, скаргами, клопотаннями, пропозиці­ями. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, посадові та службові особи цих органів зобов'язані у встановле­ному законом порядку розглянути звернення і дати обгpунтовану відповідь.

- Право на інформацію

- Право на участь у відправленні правосуддя

- Право на місцеве самоврядування

- Одним з найважливіших політ прав єправо на свободу думки і слова,що в сучасних конституціях розглядається як особисте право

 

32. Культурні права і свободи особи.

 

Культурні права і свободи — це сукупність конституційних прав і свобод, що визначають юридичні можливості людини і громадянина у сфері культури. Культурні права і свободи покликані гарантувати особі можливості самореалізації у сфері освіти, науки, мистецтва.

Право на освіту — це право людини на здобуття освіти в державних, комунальних та інших навчальних закладах. Право на освіту є найважливішим конституційним культурним правом людини і закріплюється практично в усіх нових і новітніх конституціях. У демократичних державах право на освіту у широкому значенні включає зазвичай цілий комплекс прав і свобод: право на безоплатне здобуття початкової або загальної середньої освіти в державних і комунальних та деяких інших навчальних закладах;
право громадян на безоплатне здобуття вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі; право батьків на вибір форми навчання (світської, релігійної, шкільної, домашньої) для своєї дитини; право громадян, які належать до національних меншин, на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови; право на свободу навчання; право на свободу викладання; право на заснування приватних навчальних закладів

Свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості — це право людини на вільний вибір видів, форм, методів і засобів творчої діяльності у сфері літератури, мистецтва, науки і техніки.

Свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості— це право людини на вільний вибір видів, форм, методів і засобів творчої діяльності у сфері літератури, мистецтва, науки і техніки.

Право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності(авторське право)Особисті немайнові права і майнові права авторів та їх правонаступників, пов'язані зі створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва (авторське право)