Монархія як форма державного правління та її різновиди.

Монархія (гр. monarchia — єдиновладдя, від monos — один і arche — влада) — це форма державного правління, за якої главою держави є монарх, що отримує владу в порядку престолонаслідування і здійснює її за власним правом, довічно. Основними сучасними різновидами монархії є абсолютна, дуалістична і парламентарна монархії, що визначаються співвідношенням повноважень законодавчої і виконавчої влади, розподілених між монархом,

парламентом і урядом у конкретній країні.

Види монархій:

- Необмежені – абсолютна – юр і фактичне зосередження всієї повноти влади в руках монарха ( Бахрейн, Бруней, Катар, Кувейт, ОАЕ, Оман, Саудівська Аравія)

- Обмежені – конституційна – влада монарха обмежується конституцією. Такими є

~ дуалістична – поділ влади між монархом та парламентом за домінування першого. Монарх домінує. Має право розпуску парламенту плюс право абсолютного вето. Монарх формує уряд що не звітує перед парламентом. Монарх керує урядом або безпосередньо або через прем’єр-міністра. ( Йорданія, Малайзія, .Марокко, Тайланд)

~ парламентарна - один з двох різновидів обмеженої монархії, що характериз верховенством Парл в системі організації держ влади. поділ влади між монархом та парламентом за домінування другого. Контрасигнування – накази монарха має підписати сам глава уряду. Відповідальність уряду перед Парл. Право уряду ініціювати розпуск Парл монархом.