Порядок заміщення поста глави держави.

Як уже зазначалось, влада монарха юридично не походить ні від народу, ні від якого-небудь іншого державного і органу. Вона є спадковою — переходить від одного представника правля­чої династії до іншого у встановленому законом порядку престолонаслідування. Порядок престолонаслідування встановлюється конституціями або спеціальними законами, які значною мірою доповнюються правовими звичаями.

На відміну від монарха президент завжди обирається, за винят­ком тих випадків, коли пост президента захоплюється у результаті державного перевороту. Порядок обрання президента в загальному вигляді встановлюється конституціями, конкретизується у спеці­альних законах про вибори і парламентських регламентах.

Є три основні способи обрання президента: парламентом; колегією, утвореною на основі парламенту; шляхом загальних і прямих виборів. Визначальною щодо способу обрання прези­дента є форма державного правління. У більшості країн з парла­ментарною формою правління —Греції, Естонії, Ізраїлі, Молдові та інших президент обирається парламентом, як правило, кваліфікованою більшістю голосів, що становить дві третини або три п'ятих складу парла­менту у першому турі голосування, а за її відсутності — абсолют­ною більшістю голосів у другому чи наступних турах. У кожній країні такі вибори мають свої особливості.

У деяких парламентарних республіках — Італії, ФРН, Індії — пре­зидент обирається особливою колегією вибірників, утвореною на осно­ві парламенту, до складу якої входять також представники від терито­рій — автономних областей (Італія), земель (ФРН), штатів (Індія).

Майже в усіх президентських республіках —Бразилії, Грузії, Казахстані і більшості кра­їн зі змішаною формою республіканського правління Польщі, Румунії, Словенії, президент обирається шля­хом загальних і прямих виборів, як правило, за мажоритарною виборчою системою абсолютної більшості. Як уже зазначалось, за цієї системи обраним вважається кандидат, який дістав більше половини усіх голосів виборців. У разі, якщо жоден кандидат не набрав абсолютної більшості голосів, проводиться другий тур ви­борів, у якому беруть участь лише ті два кандидати, які набрали у першому турі найбільшу кількість голосів. У другому турі обра­ним вважається кандидат, який набрав відносну більшість голо­сів, тобто більше, ніж його суперник.

Конституції встановлюють високі вимоги до кандидатів на посаду президента — виборчі цензи, які є жорсткішими, ніж ви­моги до кандидатів у депутати парламенту або на іншу виборну державну посаду. Основні з них стосуються громадянства, віку та осілості. Ценз громадянства полягає в тому, що кандидат у пре­зиденти повинен бути громадянином даної держави. У ряді країн встановлений підвищений (кваліфікований) ценз громадянства, який передбачає, що кандидат у президенти повинен перебувати у громадянстві даної держави протягом певного строку або навіть бути громадянином за народженням. Ценз осілості передбачає, що кандидат у президенти повинен протягом певного часу до виборів проживати в країні, зазвичай — в останні перед виборами роки, в деяких країнах — у будь-який час. Він визнається необхідним для того, щоб майбутній президент знав економічну і соціально-політичну обстановку в країні, про­блеми розвитку суспільного життя і міг їх вирішувати зі знанням справи. Ценз осілості встановлено не у всіх країнах. Там, де такий ценз є, він може становити від трьох до десяти і більше років. Для обрання на пост президента зазвичай встановлю­ється вищий, аніж для обрання до парламенту, віковий ценз. Передбачається, що президент повинен мати певний життєвий, у тому числі політичний, досвід. У більшості країн нижня вікова межа для кандидата у президенти встановлена у 35 або (рідше) 40 років. Трапляються відхилення від цих меж як в один, так і в інший бік. Конституції багатьох держав встановлюють для кандидатів на пост президента також мовний ценз, згідно з яким вони пови­нні володіти державною мовою, іноді — кількома державними чи офіційними мовами.

Строк повноважень президентів коливається в межах від трьох до семи років. У більшості держав встановлено конституційні обме­ження на обрання однієї і тієї само особи на пост президента. Такі обмеження полягають у тому, що одна й та сама особа може бути обрана на пост президента тільки: на один строк; не більше, ніж на два строки; не більше, ніж на два строки підряд. Останнє обме­ження не виключає можливості обрання на пост президента особи, яка вже двічі обіймала цю посаду, — тільки через деякий час після закінчення другого строку повноважень. Конституції деяких держав таких або подібних обмежень на обрання президента не встановлюють.

Президентські вибори проводяться у встановлені конституці­єю або виборчим законом строки. Загальним правилом є те, що строки президентських і парламентських виборів не збігаються, так само, як не збігаються строки повноважень президента і пар­ламенту. Такі розбіжності необхідні для запобігання різких змін політичного курсу у результаті приходу до влади інших політич­них сил, забезпечення наступності у політиці, збалансованості відносин між законодавчою і виконавчою владою, незалежності президента від розкладу партійно-політичних сил у парламен­ті, його нейтральності. Розбіжності у строках повноважень пре­зидента і парламенту та їх виборів необхідні за будь-якої форми республіканського правління, але особливо важливе значення вони мають у разі обрання президента парламентом. Якщо ново­обраний парламент кожного разу обиратиме президента на строк своїх повноважень, то такий президент повністю залежатиме від парламентської більшості, не буде противагою парламенту як суб'єкт виконавчої влади і політично нейтральною постаттю.

У разі дострокового вибуття президента або наявності пере­шкод для виконання ним своїх обов'язків повноваження глави держави тимчасово здійснюють інша вища посадова особа дер­жави або група посадових осіб. Дострокове вибуття президен­та може відбутися внаслідок смерті, добровільної відставки або усунення з поста в порядку імпічменту чи іншої подібної проце­дури. Перешкодою для виконання президентом своїх обов'язків може бути його недієздатність. Питання про тимчасове виконан­ня обо в'язків (заміщення) президента конституції вирішують по-різному. У тих країнах, де є інститут віце-президента, президента заміщує віце-президент: тим­часово — на час до проведення позачергових президентських ви­борів, або постійно — до закінчення встановленого строку повно­важень обраного президента. У більшості парламентарних і змішаних республік передбача­ється тимчасове заміщення президента до позачергових виборів, що мають відбутися у найближчий, визначений конституцією, час. Заміщення президента у таких країнах здійснюють: голова пар­ламенту, його нижньої або верхньої палати; глава уряду; особлива колегія, до складу якої входять голови па­лат парламенту і голова верховного суду, а також глава уряду.