Конституційні принципи організації судової влади

До основних принципів організації судової влади (судоустрою), крім тих, що

стосуються побудови судової системи, належать: здійснення правосуддя виключно судами; здійснення правосуддя тільки законно вста­новленими судами; поширення юрисдикції судів на всі правовід­носини, що виникають у державі; безпосередня участь народу у здійсненні правосуддя; право на судовий захист; незалежність і недоторканність суддів. Здійснення правосуддя виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнен­ня цих функцій іншими органами чи посадовими особами не до­пускаються. Кожний суд розглядає і вирішує судові справи у межах встановленої законом його юрисдикції, що поши­рюється на визначені категорії справ і певну територію. Жодний інший державний орган чи орган місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть вирішувати такі справи.

Здійснення правосуддя тільки законно встановленими суда­ми означає, що розгляд і вирішення судових справ здійснюєть­ся тільки тими судами, які встановлені конституцією і законами, не допускається утворення надзвичайних та особливих судів, які могли б діяти поза встановленою законом процедурою.

Правові відносини — це суспільні відносини, врегульовані нор­мами права. Вони реалізуються через покладення на їх учасників суб'єктивних прав і юридичних обов'язків, що встановлюються і охороняються державою. Виникають правові відносини за на­стання передбачених законом юридичних фактів — правопору­шення, договору, події тощо. За галузевою належністю норм пра­вові відносини можуть бути конституційно-правовими, цивільно-правовими, кримінально-правовими, адміністративно-правовими, господарсько-правовими тощо. Відповідно, конституційний прин­цип поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що ви­никають у державі означає, що будь-які правові кон­флікти між суб'єктами правових відносин можуть бути об'єктом розгляду і вирішення тим судом, до підсудності якого відповідна судова справа віднесена процесуальним законом.

Безпосередня участь народу у здійсненні правосуддя відбу­вається через народних засідателів і присяжних. Народний засідатель — це представник насе­лення, який на рівних правах із суддею бере участь у судовому розгляді справи. На відміну від народних засідателів присяжні (присяжні засідателі) є представниками населення, які в кримі­нальній справі вирішують тільки питання винуватості чи неви­нуватості підсудного і, як правило, не беруть участі у встановленні міри покарання засудженому.

Присяжними визнаються громадяни, які у випадках, передбачених процесуальним законом, залучаються до здійснен­ня правосуддя. Суд присяжних утворюється для розгляду по пер­шій інстанції судових справ, визначених процесуальним законом. До списків присяжних включаються громадяни, які постійно прожи­вають на території відповідної області тощо і відповідають вста­новленим законом вимогам. Список присяжних затверджується рішенням відповідної ради і публікується в друкованих засобах масової інформації відповідної місцевої ради.

Право на судовий захист — це право звертатися до суду за захис­том своїх прав і законних інтересів. Згідно із законом усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утворе­ним відповідно до закону. Угоди про відмову у зверненні за захистом до суду є недійсними. Ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному процесуальним законом порядку в суді будь-якого рівня. Найважливішим принципом демократичної організації судо­вої влади є самостійність судів і незалежність суддів. Він озна­чає, що суди здійснюють правосуддя самостійно. Судді при здій­сненні правосуддя незалежні від будь-якого впливу, нікому не підзвітні і підкоряються лише закону. Однією з найважливіших гарантій незалежності суддів є їх недоторканність, яка полягає в тому, що суддя не може бути без згоди уповноваженого на те ор­гану затриманий чи заарештований. Важливою гарантією само­стійності судів і незалежності суддів є незмінюваність суддів, яка полягає у призначенні їх на посади безстроково.