РОЗДІЛ 1.ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ГРОШОВОГО ОБІГУ В УКРАЇНІ


Зміст

Стор.

ВСТУП…………………………………………………………………..……………6

РОЗДІЛ 1.ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ГРОШОВОГО ОБІГУ В УКРАЇНІ...…………………………………..………………………………..…...….9

РОЗДІЛ 2. ОРГАНІЗАЦІЯ ГОТІВКОВОГО ОБІГУ ТА РЕГУЛЮВАННЯ КАСОВИХ ПРАВИЛ

2.1 Готівковий обіг………………………………………………………..…..14

2.2 Касові правила…………………………………………………….............17

РОЗДІЛ 3.ПРАВОВИЙ РЕЖИМ РАХУНКІВ В БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВАХ

3.1. Банківський вклад і банківський розрахунок………………….…….….24

3.2. Поточні та депозитні бюджетні рахунки……….…………...…………..26

РОЗДІЛ 4. ПОРЯДОК ОРГАНІЗАЦІЇ БЕЗГОТІВКОВИХ РОЗРАХУНКІВ В УКРАЇНІ………………………………………………..…………………………...30

ВИСНОВКИ…………………………………………………………………...……43

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ.……………………………………........46


ВСТУП

Темою курсової роботи є правове регулювання грошового обігу та розрахункові правовідносини.

Актуальність розгляду даної теми пояснюється тим, що у функціонуванні ринкової економіки головну роль відіграють гроші і грошовий обіг в державі. Вони забезпечують життєдіяльність суб'єктів держави, огортаючи всі клітини системи виробничих відносин.

Справді, величезна кількість людей у світі щоденно розраховуються грошима за придбані товари чи послуги. Проте не кожна людина задумується про те, яке важливе значення мають гроші. А вони необхідні для функціонування економіки, оскільки саме гроші можуть привести в рух фінансовий механізм, здатний забезпечити розвиток сиробничих сил.

Отже, будучи предметом попиту, гроші впливають на ринок товарів і послуг. Стан грошового обігу може привести до змін умов економічної рівноваги. Так, при інфляції люди по-іншому підходять до розподілу своїх доходів між заощадженням і споживанням, ніж у періоди стабілізації цін.

Особливого значення вивчення грошей набуває для розуміння функціонування ринкової системи економіки. Оскільки Україна йде до ринкової економіки сучасного типу, регулююча економічна роль держави достатньо велика, то гроші, грошовий обіг є головними інструментами в механізмі державного регулювання, який веде до економічного і соціального прогресу.

Грошова система нашої держави складається з таких елементів: грошової одиниці та її найменування, масштабу цін, видів законних платіжних засобів, платіжного обороту та його організації, механізму регулювання грошового обігу та органів, що його здійснюють. Грошова система України характеризується тим, що вирішальну роль в організації та функціонуванні грошової системи відіграють Верховна Рада України та Національний банк України.

Двадцяте століття зі своїми війнами, революціями і переворотами внесло багато змін в усі сфери суспільного життя. Було впроваджено нові ідеології, економічні вчення та форми власності. Так, наприклад, з часу Першої світової війни зростає тенденція до припинення розміну банкнот на золото. У зв’язку з цим перед центральними банками постає завдання постійного контролю за грошовим обігом.

Для того, щоб краще зрозуміти суть грошей, потрібно уяснити їхню роль. У зв’язку з цим прийнято вважати, що найкраще економічна суть грошей проявляється в їх функціях.

Традиційно в економічній науці виділяють п’ять основних функцій грошей:

1) міра вартості;

2) засіб обігу;

3) засіб платежу;

4) засіб нагромадження;

5) світові гроші.

Цих п’ять функцій грошей у їх системній єдності становлять реальне функціонування грошової маси.

Функція грошей як міри вартості проявляється через вимір грошової вартості (ціни) товарів. Без кількісної визначеності вартості в ціні товару неможливе ринкове господарство й еквівалентний товарний зв’язок між товаровиробниками. В умовах ринкового господарювання, виникнення підприємств, установ, організацій різних форм власності і здійснення підприємствами господарської діяльності супроводжується виникненням між ними розрахункових відносин як в готівковій, так і безготівковій формах. Однак, здійснюючи розрахунки як підприємства, так і кредитні установи зобов’язані суворо дотримуватись чинних законодавчих актів, банківських правил, вдосконалювати системи розрахункових відносин в Україні, сприяти прискоренню платежів та зміцненню розрахункової дисципліни і тому питання розрахункових відносин є досить актуальним на цьому етапі становлення національної економіки України.

Для забезпечення виконання грошима функції міри вартості держава у законодавчому порядку впроваджує масштаб цін, встановлюючи певну грошову одиницю розрахунків - національну валюту. Масштаб цін відіграє важливу технічну роль при виконанні грішми функції міри вартості.

Метою моєї курсової роботи є в межах запропонованого обсягу розглянути основні питання, що стосуються еволюції грошей з економічної точки зору.

У роботі я намагався простежити проблеми розвитку грошових відносин, як у світовій теорії і практиці, так і у вітчизняній. З цією метою опрацював ряд наукових досліджень і праці зарубіжних та українських економістів.

Аналіз наукових праць засвідчив, що "гроші завжди визначали головний стрижень, навколо якого концентрувала свою увагу економічна наука".

Методологічною базоюдля виконання досліджень виступили Закони і нормативні документи України, наукова література, періодичні видання.

Структура роботи. Робота складається із вступу, чотирьох розділів висновку, списку використаної літератури .


 

РОЗДІЛ 1. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ГРОШОВОГО ОБІГУ В УКРАЇНІ

Гривня, що є грошовою одиницею України відповідно до ст. 99 Конституції України, виступає єдиним законним платіжним засобом в Україні, який… Стаття 92 Конституції України закріплює, що засади створення і функціонування… Законодавством регламентуються основні показники, за якими здійснюється грошово-кредитна політика. При цьому…

РОЗДІЛ 2. ОРГАНІЗАЦІЯ ГОТІВКОВОГО ОБІГУ ТА РЕГУЛЮВАННЯ КАСОВИХ ПРАВИЛ

Готівковий обіг

Стабільність національної грошової одиниці Національний банк забезпечує, маючи певні, встановлені законодавством, повноваження, зокрема у сфері… 1) виготовлення та зберігання банкнот і монет; 2) створення резервних фондів банкнот і монет;

Касові правили

- для підприємств, які мають готівкову виручку зі строком здавання її в банк щодня у день надходження до каси підприємства, - у розмірах, що… - для підприємств, які мають готівкову виручку зі строком здавання її… - у межах середньоденної готівкової виручки;

РОЗДІЛ 3. ПРАВОВИЙ РЕЖИМ РАХУНКІВ В БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВАХ

Банкіський вклад і банківський розрахунок

Теорія банківського права розмежовує поняття банківського вкладу та банківського рахунку, хоч останній є по суті вкладом, що оформляється… Тому держава встановлює обов'язок суб'єктів господарської діяльності та… Банк може нараховувати плату за користування коштами клієнта навіть за його поточними операціями. З іншого боку,…

Поточні та депозитні бюджетні рахунки

Поточні рахунки відкриваються підприємствам усіх видів та форм власності, їх відокремленим підрозділам, а також фізичним особам - суб'єктам… Поточні бюджетні рахунки відкривають підприємствам (їх відокремленим… Банківські установи на підставі рішень Кабінету Міністрів України та Національного банку України можуть також…

РОЗДІЛ 4. ПОРЯДОК ОРГАНІЗАЦІЇ БЕЗГОТІВКОВИХ

РОЗРАХУНКІВ В УКРАЇНІ

При здійсненні розрахунків можуть застосовуватись акредитивна, інкасова, вексельна форма розрахунків, а також форми розрахунків за розрахунковими… Кошти з рахунків клієнтів банки списують тільки за дорученнями власників цих… Доручення платників про списання коштів зі своїх рахунків приймаються банками до виконання виключно в межах наявних на…

ВИСНОВКИ

виробництво – розподіл – обмін – споживання. Грошовий обіг ділиться на дві взаємопов’язані частини: сферу безготівкового… Всі суб’єкти підприємництва для авансування своєї діяльності отримують грошові кошти на грошовому ринку, а гроші,…

Список використаних джерел

1. Конституція України: за станом на 12 квітня 2012р. 2. Цивільний кодекс України: за станом на 19 січня 2013р. 3. Податковий кодекс: за станом на 3 лютого 2013р.