Сутність, значення і задачі матеріально-технічного забезпечення і збуту продукції

 

Щоб процес виробництва здійснювався безупинно, підприємства повинні регулярно одержувати сировину, матеріали, паливо, тару, запасні частини, устаткування й інші матеріальні ресурси. З іншого боку, підприємства виступають як постачальники своєї продукції, тобто заключним етапом виробництва є збут продукції.

На підприємствах відособлених один від одного створені структурні підрозділи: відділ постачання і відділ збуту. Постачання забезпечує матеріальну основу для виготовлення продукції - предмета збуту, а збут створює передумови для постачання а значить повторення процесу. На отримані від реалізації продукції кошти підприємство здобуває потрібні для виробництва сировину, матеріали, напівфабрикати й інші матеріальні ресурси.

Постачання на підприємствах являє собоюраціонально організоване забезпечення виробництва знаряддями і предметами праці. Воно включає організаційно-економічні заходи щодо виявлення потреб у матеріально-технічних ресурсах, своєчасному їх завезенню, збереженню й ощадливому використанню, регулюванню матеріальних запасів, підготовці матеріалів до виробничого споживання, доставка у цехи, на ділянки і робочі місця.

Збут - це форма розподілу продуктів праці, що включає операції по виявленню попиту на виготовляєму підприємством продукцію, установлення договірних зв'язків зі споживачами, складування і збереження готової продукції на складах, пакування, навантаження і доставка в місце відправлення (з/д станції, порти, пристані), організація реклами, надання технічної і консультаційної допомоги споживачам у її використанні, обслуговуванні і ремонті.

Під комерційною діяльністю підприємства розуміються всі торгові операції по придбанню необхідних матеріально-технічних ресурсів і реалізації виробленої продукції.

Комерційна діяльність впливає на ефективність діяльності підприємства і практично впливає на всі основні показники роботи підприємства.

Багато підприємств основують свою діяльність на концепції маркетингу.