Сутність і цілі кадрової політики на підприємстві

 

Основними факторами виробництва на підприємстві є: засоби праці, предмети праці і трудові ресурси.

Трудові ресурси - це частина працездатного населення країни (чи окремого регіону), що по своєму віку, освіті і фізичному стану відповідає визначеній сфері діяльності Таким чином, стан трудових ресурсів значно впливає і на персонал конкретного підприємства.

На рівні окремого підприємства замість терміна «трудові ресурси» частіше використовують терміни «кадри» і «персонал»

Кадри підприємства - це сукупність постійних працівників, що одержали необхідну професійну підготовку, мають практичний досвід і навички роботи. Крім постійних (штатних) працівників, у роботі підприємства можуть брати участь на підставі контракту інші працездатні особи (сумісники).

Кадри відіграють особливу роль у виробничому процесі, саме від них залежить, наскільки ефективно використовуються на підприємстві засоби виробництва і наскільки успішно працює підприємство в цілому. Тому на кожнім підприємстві повинна розроблятися і здійснюватися кадрова політика.

Цілі кадрової політики:

- створення здорового і працездатного колективу;

- створення трудового колективу, оптимального за половою і віковою структурою, а також за рівнем кваліфікації;

- створення високопрофесійної керівної ланки, здатної гнучко реагувати на зміну обставин, відчувати і упроваджувати все нове і передове, що вміє перспективно мислити;

- підвищення рівня кваліфікації працівників підприємства.

Кадрова політика на підприємстві містить у собі:

- добір і просування кадрів;

- підготовку кадрів і їхнє безупинне навчання;

- найом працівників в умовах неповної зайнятості;

- стимулювання праці;

- удосконалювання організації праці;

- створення сприятливих умов праці для працівників підприємства.

Необхідно відзначити, що управління персоналом є складовою частиною управління підприємством у цілому.

Процес управління підприємством можна розбити на наступні складові: управління технікою, економікою, кадрами. Якщо перші два складові процеси управління для фахівця не представляють собою трудності, то найбільше складним є управління кадрами. Це зв'язано з тим, що кожний член трудового колективу має свої потенційні трудові можливості, свої риси характеру. Тому керівники різного рівня зобов'язані знати психологію кожного підпорядкованого їм працівника і на цій основі так впливати на нього, щоб цілком розкрилися і реалізувалися його потенційні можливості. На підприємствах з’явилися психологи. В армії, згідно з уставом між інцидентом і наказом повинна пройти доба.