Функції фінансів

У економічній літературі виділяють дві ключові функції фінан­сів підприємств:

- розподільчу;

контрольну (функція нагромадження стосується фінансів

Розподільча функція проявляється в тому, що за допомогою фінансів реалізуються послідовності розподілу національного до-


Фінанси підприємств

ходу (НД). Адже перш ніж розпочнеться розподіл на індивідуальне споживання, створюються резервний фонд, фонди розвитку вироб­ництва, покриваються витрати. Завдяки цій функції забезпечується кількісне співвідношення між різними фондами. Це означає, що при розподілі НД важливе значення має не тільки послідовність відокремлення його частин, але й дотримання пропорцій на макро-і мікрорівнях економіки. Помилки і прорахунки в розумінні зако­номірностей пропорційного розподілу національного доходу на кожному рівні і кожному етапі розвитку держави можуть призвес­ти до негативних наслідків у розвитку економіки.

Завдяки розподільчій функції забезпечується оптимальне поєднання різних інтересів в Україні (загальнодержавних, колек­тивних, особистих) і створюються стимули для ефективного госпо­дарювання.

Контрольна функціяперебуває в тісному зв'язку і взаємобумов-леності з розподільчою функцією. Якщо існують закономірності розподілу національного доходу, то й існує механізм інформування про результати дотримання цих закономірностей та контролю за дотриманням цих закономірностей. Фінансовий контроль — це пе­ревірка спеціально уповноваженими органами форм і змісту фінан­сових відносин та порядку здійснення фінансово-господарської діяльності. Фінансовий контроль може бути державний, незалеж­ний (у формі аудиту), внутрішньогосподарський, який проводить­ся бухгалтерією, фінансовим відділом у формі:

- рахункової перевірки;

- тематичної перевірки;

- економічного аналізу.

Аудит — це незалежний платний фінансовий контроль, а також система надання платних послуг з удосконалення фінансово-госпо­дарської діяльності. Аудит здійснюють аудиторські фірми чи ок­ремі самостійні аудитори, які мають ліцензію. Значна кількість фінансової інформації та звітності підприємств відповідно до існу­ючих нормативних документів завіряється аудиторами.

Залежно від часу здійснення фінансовий контроль ділиться на попередній, поточний і наступний. Попередній контроль прово­диться до здійснення фінансово-господарських операцій; поточ­ний — під час фінансових і господарських операцій; наступний — після здійснення операцій і покликаний виявити ті порушення, які виникли і не були встановлені під час попереднього і поточного контролю.