Фінанси підприємств

відбивають назву акціонерної компанії й умовна позначка її акцій. Наступне значення — це сума виплачуваних дивідендів на одну акцію. Цифра 4,84 означає, що компанія в останньому кварталі ви­платила акціонерам дивіденди в розмірі 4,84 дол. на одну акцію (у перерахуванні на рік). Фактичні квартальні дивіденди склали 1,21 дол.

Таблиця Котирування Нью-йоркської фондової біржі

Далі зазначена дивідендна доходність (dividend yield). Вона розра­ховується в такий спосібдивіденди в річному численні, виплачувані на звичайну акцію, діляться на поточну ринкову ціну цієї акції і вира­жаються у відсотках. Далі випливає коефіцієнт Р/Е (price/earnings multiple) відношення поточної ринкової ціни акції до чистого при­бутку, отриманоого за останні чотири квартали {у розрахунку на одну акцію).

Наступна графа (Vol) показує денний обсяг продажів акцій на біржі. Акції звичайно продаються стандартними лотами (round lots) по сто штук. Інвестори, що продають і купують невеликі кількості акцій, використовують нестандартні лоти (odd lots), і їм звичайно доводиться платити своїм біржовим брокерам більш ви­сокі комісійні. В інших чотирьох графах зазначені найвища і най­нижча ціни за результатами поточного дня, ціна закриття і різниця між цінами закриття поточного і попереднього днів.

При визначенні вартості акцій метод дисконтування грошових потоків (метод ДГП) припускає дисконтування очікуваних грошо­вих потоків, що представляють собою дивіденди, виплачувані акціонерам, чи чисті грошові надходження від діяльності корпо­рації. Модель дисконтування дивідендів, чи МДД (discounted divi­dend model, DDM), ґрунтується на тому, що вартість акції розрахо­вується як приведена (дисконтована) вартість очікуваних дивіден­дів.

Застосування МДД починається з розгляду очікуваного інвес­тором розміру доходу від вкладення в звичайні акції, що скла­дається з виплачуваних грошових дивідендів і курсової різниці.


Р.А. Слав'юк

Розглянемо, наприклад, річний період часу для інвестицій в акції і припустимо, що по акціях компанії ABC очікуваний розмір дивідендів на одну акцію складає 5 дол. (Z)i), а очікувана без-дивідендна (ex-dividend без права отримання оголошених дивідендів) ціна на кінець року — 110 дол..

Ринкова дисконтна ставка (market capitalization rate), чи дис­контна ставка з поправкою на ризик (risk-adjusted discount rate) — це очікувана інвестором ставка прибутковості, необхідна для того, щоб він інвестував свої кошти в придбання даних акцій.. Ми прий­мемо її як уже задане значення к. Припустимо, що в поточному році к складає 15% у рік.

Очікувана інвестором ставка прибутковості Е(г) дорівнює сумі очікуваних дивідендів на одну акцію Dl і очікуваного приросту цін акції 1 - Р0)у поділеної на поточну ринкову ціну о) акції. Підста­вивши зазначене значення очікуваної ставки прибутковості, ми одержимо:

Дане рівняння відображає найбільш важливу особливість МДД: очікувана інвестором ставка прибутковості протягом будь-якого періоду часу дорівнює ринковій дисконтній ставці (к). З цьо­го рівняння можна вивести формулу для визначення поточної ціни акції виходячи з її прогнозу на кінець року:

Інакше кажучи, поточна ціна акції дорівнює сумі приведених вартостей дивідендів, очікуваних на кінець року й очікуваної без-дивідендної ціни, дисконтованих по необхідній ставці прибутко­вості (тобто по ринковій ставці). У випадку з акцією ABC маємо:

Ми бачимо, що розглянута модель ціноутворення цілком зале­жить від передбачуваної на кінець року ціни акції о). Але яким чи­ном інвестори можуть прогнозувати цю ціну? Використовуючи той