Фінанси підприємств

 

Таблиця 27 Платіжний календар за період з до року
  Стаття План Факт Відх. (+-)
  Надходження      
Виручка      
  Штрафи, пені, інші надходження      
Надходження від реалізації цінних паперів      
Дивіденди, відсотки      
Погашення простроченої дебіторської заборгова­ності      
Кредити отримані      
Аванси отримані      
Орендна плата      
Безповоротна фінансова допомога      
Цільові надходження      
Кошти на формування Статутного фонду      
Інші надходження      
  ВСЬОГО надходжень      
  Витрати      
Заробітна плата та прирівняні до неї платежі      
Платежі до бюджету      
Внески до Пенсійного фонду      
Внески на соціальне страхування      
Інші відрахування в позабюджетні фонди      
Плата за товарно-матеріальні цінності      
Погашення кредиторської заборгованості      
Погашення банківських кредитів      
Сплата відсотків за кредит      
Авансові платежі      
Орендна плата      
Плата за векселями      
Ізі Виплата дивідендів      
Інші витрати      
  ВСЬОГО витрат      
  Перевищення надходжень над витратами      
  Залишок коштів на початок планового періоду      
  Залишок коштів на кінець планового періоду      

Р.А. Слав'юк

На підприємстві повинен бути встановлений повсякденний опе­ративний контроль за платежами та надходженнями матеріальних цінностей, виконанням фінансових зобов'язань перед бюджетом, позабюджетними фондами, банками. Необхідно періодично пе­ревіряти дебіторську та кредиторську заборгованості за даними бухгалтерського обліку та звітності, матеріалами звірки витрат та інвентаризації.

Кредиторська заборгованість підприємства у складі залучених коштів займає значне місце. Якщо вона виникає у процесі госпо­дарських зв'язків з іншими господарюючими суб'єктами в межах нормального документообігу та встановлених форм розрахунків, то вона не суперечить чинному законодавству та не може здійсню­вати негативний вплив на фінансове становище інших господарю­ючих суб'єктів. Якщо кредиторська заборгованість виникла в разі порушення встановлених правил розрахунків та кредитування, то призводить до фінансових ускладнень в інших господарюючих суб'єктів. Тому при аналізі кредиторської заборгованості не­обхідно одночасно перевіряти стан дебіторської заборгованості та виявляти причини затримки платежів, дату її виникнення.

Прострочені платежі постачальникам найчастіше виникають у тих випадках, коли на підприємстві недостатньо чітко поставле­но роботу: несвоєчасно та нерівномірно вносяться платежі до бюд­жету та відрахування до позабюджетних фондів, оборотні кошти спрямовано у дебіторську заборгованість або у понаднормативні, непрокредитовані банком товарно-матеріальні цінності; розмір оборотних коштів недостатній через бартерні операції і не покри­ває необхідної мінімальної потреби підприємства у власних обо­ротних коштах.

Таким чином, платіжний календар конкретизує поточний фінансовий план, уточнює його показники, дозволяє використову­вати власні резерви підвищення ефективності використання фінан­сових ресурсів підприємств, дає більш повне уявлення про стан платежів і розрахунків у періоді, що аналізується. За допомогою платіжного календаря контролюється складання кошторисів вит­рат, витрат виробництва та обігу, випуск продукції та її реалізація окремими структурними підрозділами, а також рівень самоокуп­ності та рентабельності.

Касовий план — це план обороту готівки підприємства, не­обхідний для контролю за їх надходженням і витрачанням. Він складається за типовою формою на квартал і у встановлені строки


Фінанси підприємств

передається в кредитну установу, з якою підприємство складає до­говір про розрахунково-касове обслуговування.

Касовий план потрібний підприємству для того, щоб більш точ­но визначити розмір зобов'язань перед працівниками з заробітної плати, нарахувань на заробітну плату та інших виплат.