Загальні принципи ведення касових операцій підприємством

Підприємства та підприємці, які мають рахунки, зобов'язані зберігати свої кошти в установах банків. Готівка може бути одер­жана з власних рахунків в установах банків у межах наявних коштів та на цілі, визначені у чеку, без надання обґрунтовуючих документів і розрахунків.

Усі готівкові розрахунки підприємств і підприємців між собою і з громадянами проводяться на основі Положення про ведення ка­сових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого по­становою Правління Національного банку України №72 від 19.02.2001 року, а також Інструкцією про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України.

Ліміт каси встановлюється підприємствам, які мають рахунки в установах банків і здійснюють операції з готівкою. Такі підпри­ємства можуть зберігати в своїй касі готівку на кінець дня в межах затвердженого ліміту каси.

Порядок установлення підприємствам ліміту каси, порядку і строків здавання готівкової виручки регулюється Інструкцією про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України.

Відповідальність за неподання заявок-розрахунків у визначені строки та несвоєчасне одержання встановленого ліміту каси згідно з умовами договору на розрахунково-касове обслуговування по­кладена на підприємства.

Підприємства зобов'язані здавати готівкову виручку понад ус­тановлений ліміт каси в порядку і строки, визначені установою


P.А. Слав'юк

банку для зарахування на їх поточні рахунки. Якщо ліміт каси підприємству взагалі не встановлено, то вся наявна готівка (крім розміру одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян) в його касі на кінець дня має здаватися до банку (незалежно від причин, унаслідок яких ліміт каси не встановлено).

Готівкові кошти можуть здаватися підприємствами в денні та вечірні каси установ банків, інкасаторам Національного банку або установ комерційних банків, підприємствам поштового зв'язку для переказів на їх поточні рахунки в установах банків.

Готівкова виручка підприємств може використовуватися ними для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонуван­ня, а також для проведення розрахунків з бюджетами та державни­ми цільовими фондами за податками і зборами (обов'язковими платежами). Підприємства, що мають податковий борг, здійсню­ють виплати, що пов'язані з оплатою праці (крім виплат через екс­трені (невідкладні) обставини), виключно за рахунок коштів, одер­жаних з установ банків.

Підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку в своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання строків цих виплат.

Підприємства, що мають поточні рахунки в установах банків, одержують готівку з цих рахунків в установах банків у межах наяв­них коштів і витрачають її виключно на цілі, які визначені в грошо­вому чеку та не суперечать чинному законодавству України.

Для своєчасного одержання в установі банку потрібної суми готівки підприємства у встановлені банком строки мають попере­дити (письмово або усно) установу банку про необхідну суму коштів у банкнотах та розмінній монеті.

Підприємства можуть надавати на вимогу обслуговуючої уста­нови банку при виникненні будь-яких сумнівів щодо проведення ними операцій, що не є економічно виправданими або суперечать чинному законодавству та в значних сумах (перевищують еквіва­лент 10,0 тис. євро за офіційним курсом гривні до іноземної валю­ти, установленим Національним банком), копії розрахункових звітних документів (касові й товарні чеки, розрахункові квитанції, квитанції до прибуткових касових ордерів, проїзні документи), а також актів закупівлі, рахунків-фактур тощо, які підтверджували о здійснені цільові витрати одержаної в установах банків готівки (крім виплат, пов'язаних з оплатою праці та отриманням чистого доходу підприємця).


Фінанси підприємств

Підприємства мають право зберігати готівку в своїй касі, що одержана в установі банку для виплат, пов'язаних з оплатою праці, пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, включаючи день одержання готівки в установі банку. Для проведення цих виплат працівникам віддалених підрозділів підприємств залізничного транспорту та морських портів готівка може зберігатися в їх касах понад установ­лений ліміт каси протягом п'яти робочих днів, включаючи день одержання готівки в установі банку. Готівка, що одержана в уста­нові банку на інші виплати, має видаватися підприємством своїм працівникам у той самий день. Суми готівки, що одержані в уста­нові банку і не використані за призначенням протягом установле­них вище строків, повертаються підприємством в установу банку не пізніше наступного робочого дня установи банку та підпри­ємства або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту) і видаватися на ті самі цілі.

Підприємство має право зберігати в касі готівку для виплат, пов'язаних з оплатою праці, що здійснюються за рахунок виручки, понад установлений йому ліміт каси протягом трьох робочих днів з дня настання строків цих виплат у сумі, що зазначена в переданих до каси платіжних (розрахунково-платіжних) відомостях.

Видача готівки під звіт проводиться з кас підприємств за умови повного звіту конкретної підзвітної особи за раніше виданими під звіт сумами, тобто в разі подання до бухгалтерії авансового звіту про витрачені (частково витрачені) кошти та одночасного повер­нення до каси підприємства залишку готівки, виданої під звіт.

Підзвітні особи зобов'язані подати до бухгалтерії підприємства разом із невикористаним залишком готівки авансовий звіт про ви­трачання одержаних у касі сум у такі строки:

• за відрядженнями — протягом трьох робочих днів після по­
вернення з відрядження;

• на закупівлю сільськогосподарської продукції, продуктів її
переробки та заготівлю вторинної сировини, крім металоб­
рухту (далі — закупівля сільгосппродукції та заготівля втор-
сировини), — протягом десяти робочих днів з дня видачі
готівки під звіт;

• на всі інші виробничі (господарські) потреби — наступного
робочого дня після видачі готівки під звіт.

Якщо з каси підприємства підзвітній особі одночасно видана готівка на відрядження та для вирішення у цьому відрядженні


Р.А. Слав'юк

виробничих (господарських) питань (у тому числі й для закупівлі в населення сільгосппродукції та заготівлі вторсировини), то під­звітна особа незалежно від строку відрядження протягом трьох робо­чих днів після повернення з відрядження має подати до бухгалтерії підприємства повний звіт про суми, що були їй видані для вирішення виробничих (господарських) питань і безпосередньо на відрядження.

У разі придбання працівником підприємства за власні готівкові кошти товарів (продукції, послуг) або використання цих коштів у відрядженні для потреб підприємства він звітує за витрачені кош­ти у вищезазначеному порядку.

Фізичні особи — довірені особи клієнтів (юридичних осіб), які одержали готівку з карткового рахунку із застосуванням корпора­тивної картки для вирішення виробничих (господарських) питань або на відрядження (згідно з вимогами Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням, затвердженого постановою Правління Національного банку Ук­раїни від 24.09.99 р. №479, зареєстрованого Міністерством юстиції України 22.11.99 р. №802/4095), використовують її за цільовим при­значенням без оприбуткування в касі підприємства. Зазначені довірені особи мають подавати до бухгалтерії підприємства аван­совий звіт разом з підтвердними документами.

До підприємств застосовуються штрафні санкції згідно з чин­ним законодавством України за:

- перевищення встановлених лімітів каси;

- неоприбуткування (неповне оприбуткування) у касах готівки;

- перевищення встановлених строків використання виданої
під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під
звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів;

- витрачання готівки з виручки на виплати, що пов'язані з
оплатою праці, за наявності податкового боргу;

- використання одержаних в установі банку готівкових
коштів не за цільовим призначенням;

- проведення готівкових розрахунків без подання одержува­
чем коштів платіжного документа, який підтверджував би
сплату покупцем готівкових коштів.