Фінанси підприємств

розуміють надходження та вибуття грошових коштів та їх еквіва­лентів. Грошові кошти включать кошти в касі та на рахунках у бан­ках, які можуть бути використані для поточних операцій.

Еквівалентами грошових коштів є короткострокові фінансові інвестиції, які можуть бути вільно конвертовані у відому суму кош­тів і мають незначний ризик щодо зміни вартості. Звичайно таки­ми еквівалентами є високоліквідні інвестиції в цінні папери на строк, що не перевищує 3 місяці (казначейські векселі, депозитні сертифікати тощо).

Рух коштів відображається в звіті про рух грошових коштів у розрізі трьох видів діяльності: операційної, інвестиційної та фінансової.

Операційна діяльність — це основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною та фінансовою. Прикладом руху грошових коштів внаслідок операційної діяль­ності є:

• надходження коштів від реалізації продукції (товарів, по­
слуг);

• надходження коштів за надання права користування акти­
вами (оренда, ліцензії тощо);

• платежі постачальникам;

• виплати працівникам тощо.

Інвестиційна діяльність — це сукупність операцій з придбання та продажу довгострокових (необоротних) активів, а також корот­кострокових (поточних) фінансових інвестицій, які не є еквівален­тами грошових коштів. Приклади руху коштів внаслідок інвес­тиційної діяльності:

• платежі, пов'язані з придбанням основних засобів і нема­
теріальних активів;

• надходження коштів від продажу необоротних активів;

• надання позик іншим підприємствам;

• надходження коштів від фінансових інвестицій (дивіденди,
відсотки).

Фінансована діяльність— це сукупність операцій, які призво­дять до зміни величини та (або) складу власного та позикового ка­піталу. Прикладом руху коштів внаслідок фінансової діяльності є:

• випуск власного капіталу (акцій);

• отримання позик та їх погашення;

• викуп акцій власної емісії;

• виплата дивідендів.


Р.А. Слав'юк

Застосовуючи розглянуту класифікацію, слід мати на увазі, що віднесення руху коштів до відповідної групи залежить передусім від характеру господарської діяльності підприємства. Наприклад, інвес­тиції в цінні папери звичайно є інвестиційною діяльністю підприєм­ства, але основною (операційною) діяльністю інвестиційної компанії.

Крім того, якщо одна операція включає суми коштів від декіль­кох видів діяльності, ці суми необхідно розподіляти між відповід­ними видами діяльності.

Так, наприклад, суму, сплачену банку, яка включає погашення позики та відсотки, буде відображено двома позиціями: відсотки — у складі операційної діяльності, а погашення позики — у складі фінансової діяльності.

Негрошові операції— це операції, які не потребують викорис­тання грошових коштів або їхніх еквівалентів. Прикладом таких операцій є:

• бартерні операції;

• надходження основних засобів на умовах фінансового
лізингу;

• перетворення зобов'язань на власний капітал.
Негрошові операції не включаються до звіту про рух грошових

коштів. Негрошові операції, пов'язані з фінансовою та інвестицій­ною діяльністю, слід розкривати в примітках до фінансових звітів. Внутрішні зміни у складі грошових коштів та їх еквівалентів не відображаються у звіті про рух грошових коштів. Наприклад, над­ходження коштів з банку до каси підприємства не розглядається як рух грошових коштів у результаті операційної діяльності.

Інформація про рух грошових коштів у результаті операційної діяльності може бути наведена із застосуванням прямого або не­прямого методів. При застосуванні прямого методу для визначен­ня суми чистого надходження коштів у результаті операційної діяльності у звіті послідовно наводяться всі основні класи (статті) надходжень та видатків, різниця яких показує приріст або змен­шення грошових коштів.

Інформацію про рух коштів внаслідок операційної діяльності можна отримати:

• з облікових реєстрів;

• шляхом послідовного коригування статей звіту про фінан­
сові результати.

Непрямий метод передбачає визначення суми чистого надход­ження (видатку) в результаті операційної діяльності шляхом послі-26


Фінанси підприємств

довного коригування показника прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування, наведеного в звіті про фінансові ре­зультати.

Коригування здійснюється з метою врахування впливу:

• змін у складі запасів, операційної дебіторської та креди­
торської заборгованості;

• негрошових операцій;

• доходів і витрат, пов'язаних з інвестиційною та фінансовою
діяльністю.

Форма звіту про рух грошових коштів, встановлена положен­ням (стандартом) бухгалтерського обліку 4 (далі — П(С)БО 4), пе­редбачає використання непрямого методу подання інформації про рух коштів у результаті операційної діяльності.

Процес заповнення розділу 1 «Рух коштів у результаті опе­раційної діяльності» включає п'ять етапів.

Етап 1. Перенесення показника прибутку від звичайної діяль­ності до оподаткування. Першим кроком є перенесення показника фінансового результату (прибутку або збитку) від звичайної діяль­ності до оподаткування, відображеного в звіті про фінансові ре­зультати до звіту про рух грошових коштів.

Отже, у статті «Прибуток (збиток) до оподаткування та надзви­чайних статей» у графах «Надходження» і «Видаток» показується відповідно прибуток чи збиток від звичайної діяльності до оподатку­вання за звітний період, наведений у звіті про фінансові результати.

Етап 2. Визначення прибутку (збитку) від операційної діяль­ності до зміни в чистих оборотних активах. Цей крок має за мету врахувати вплив на прибуток негрошових витрат (амортизації ак­тивів, забезпечень зобов'язань, витрат на сплату відсотків із фінан­сових зобов'язань), а також фінансових результатів, не пов'язаних з операційною діяльністю.

Алгоритм визначення прибутку (збитку) від операційної діяль­ності до зміни в чистих оборотних активах наведений на рис. 2.

Етап 3. Визначення грошових коштів від операційної діяль­ності. Цей крок дає можливість визначити суму грошових коштів, отриманих підприємством від операційної діяльності шляхом ко­ригування прибутку (збитку) від операційної діяльності на зміни У складі оборотних активів, поточних зобов'язань, витрат і доходів майбутніх періодів (рис. 3).

Етап 4. Визначення чистого руху коштів до надзвичайних ста­тей. Чистий рух коштів до надзвичайних статей визначається шля-



Р.А. Слав!юк

Рис. 2. Алгоритм визначення прибутку (збитку) від операційної діяльності до зміни в чистих оборотних активах

хом вирахування з суми грошових коштів від операційної діяльності сплачених відсотків та сплачених податків на прибуток (рис. 4).

Етап 5. Визначення чистого руху коштів від операційної діяль­ності. Для визначення чистого руху коштів від операційної діяльності необхідно врахувати рух коштів внаслідок надзвичайних подій, які не пов'язані з інвестиційною або фінансовою діяльністю (рис. 5). Визначення руху коштів внаслідок інвестиційної діяльностіНадходження або видаток коштів від інвестиційної діяльності визначаються на основі аналізу:



Фінанси підприємств

Рис. 3. Алгоритм розрахунку грошових коштів від операційної діяльності

змін у статтях необоротних активів; зміни поточних фінансових інвестицій; статей звіту про фінансові результати («Дохід від участі у капіталі», «Інші фінансові доходи», «Інші доходи», «Втра­ти від участі у капіталі», «Інші витрати»).



P.А. Слав'юк

Рис. 5. Визначення чистого руху коштів від операційної діяльності