Плата за землю

Плата за землю введена з метою формування ресурсів для фінансування заходів з раціонального використання і охорони землі, підвищення родючості ґрунтів; відшкодування затрат влас­ників землі і землекористувачів, які пов'язані з веденням господар­ства на землях гіршої якості; розвитку інфраструктури населених пунктів. Плата за землю надходить на рахунки місцевих бюджетів.

Плата за землю справляється у вигляді земельного податку чи орендної плати і встановлюється залежно від грошової оцінки землі. Власники землі сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, стягується орендна плата.

Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка знаходиться у власності чи використанні (в тому числі і на умовах оренди). Платниками є власники землі і землекористувачі (в тому числі орендатори).

При стягненні плати за землю проведено таке розмежування: землі сільськогосподарського призначення (придатні для сільсько­господарського виробництва чи призначені для цих цілей); землі населених пунктів (у межах населених пунктів, установлених зако­нодавством).

Ставка податку на землі населених пунктів, за якою визна­чається грошова оцінка, встановлена в розмірі 1% від грошової оцінки. Якщо грошова оцінка земельних ділянок не визначена, то використовуються середні ставки земельного податку (в копій­ках за 1 м2). Ці ставки диференційовано залежно від чисельності


Р.А. Слав'юк

населення в населеному пункті і зростають з ростом чисельності на­селення.

Місцеві ради можуть диференціювати і затверджувати ставки за середніми ставками залежно від місцезнаходження земельної ділянки на території населеного пункту і його функціонального ви­користання. Юридичні особи самостійно нараховують суму зе-) мельного податку щорічно станом на 1 січня і надають відповідніІ дані податковій адміністрації. Податок нараховується з дня виник­нення права власності чи права користування.

Якщо земельна ділянка, на якій розміщена будівля, знаходить­ся в загальній власності кількох юридичних осіб, земельний пода­ток нараховується кожному з них, пропорційно до їх долі у влас­ності на будівлю.

Платники земельного податку (крім виробників сільськогоспо­дарської і рибної продукції, а також громадян) вносять податок щомісячно до 15 числа наступного місяця за звітним. Виробники сільськогосподарської і рибної продукції, а також громадяни вно­сять податок до 15 листопада поточного року.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю вста­новлюються за згодою учасників договору — орендодавця (влас­ника) і орендаря.

Суб'єкти господарської діяльності сплачують податок на землю за рахунок свого прибутку. Одночасно включення у склад валових затрат податку на землю зменшує суму оподаткованого прибутку, аотже, і податку на прибуток.

За несвоєчасну сплату земельного податку стягується штраф (пеня) в розмірі 0,3% від суми заборгованості за кожний день про­строчення. Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати пе­редбачається в договорі оренди, але вона не повинна перевищува­ти розмір пені за несвоєчасну сплату податку на землю.