Податок з власників транспортних засобів

Кошти, які надійшли від стягнення податку, спрямовуються на фінансування будівництва, реконструкції, ремонт і утримання ав­томобільних доріг загального користування і проведення природо­охоронних заходів на водоймах. Податок зараховується в бюджети місцевого самоврядування.

Платниками податку є підприємства, організації, заклади (юри­дичні особи) — власники транспортних засобів та інших самохід­них машин і механізмів.


Фінанси підприємств

Відповідно до законодавства об'єктами оподаткування є: авто­мобілі (легкові, вантажні, спеціального призначення); колісні трак­тори; мотоцикли; яхти, судна парусні, шлюпки моторні і катери. Не є об'єктами оподаткування: трактори на гусеничному ходу; машини і механізми для сільськогосподарських робіт; автомобілі швидкої до­помоги і пожежні; транспортні засоби (підйомні і самохідні), які ви­користовуються на заводах, складах, у портах для перевезення ван­тажів на короткі відстані; яхти, судна парусні, спортивні шлюпки.

Податок нараховується за даними про кількість транспортних засобів станом на 1 січня поточного року. Якщо транспортні засо­би придбано у другому півріччі, то податок сплачується в половин­ному розмірі.

Плата вноситься перед реєстрацією, перереєстрацією чи технічним оглядом транспортних засобів на період до наступного технічного огляду у валюті України. Розраховується за валютним курсом Національного банку на перший день кварталу, в якому сплачується податок, і залишається незмінною до кінця кварталу.

При стягненні податку на транспортні засоби суб'єктів госпо­дарської діяльності існують пільги. Від сплати податку звільнені підприємства автомобільного транспорту загального користуван­ня стосовно транспортних засобів, зайнятих перевезенням паса­жирів, у яких законодавчо встановлено тарифи на оплату проїзду. Сільськогосподарські підрпиємства-товаровиробники сплачують податок на трактори колісні, автобуси і спеціальні автомобілі для перевезення людей (кількість місць менше 10) в розмірі 50%.

Для підприємств встановлено достатньо високу відповідаль­ність за сплату податку. У випадку заниження податку стягується вся сума заниженого податку і штраф у двократному розмірі від тої ж суми. При відсутності обліку об'єктів оподаткування чи веденні обліку з порушенням встановленого порядку (ненадання, порушен­ня надання розрахунків та інших документів, необхідних для нара­хування і сплати податку) стягується штраф у розмірі 50% від суми податку, який підлягає сплаті.

Сума податку на транспортні засоби включається в склад вало­вих затрат платників, а отже, зменшує оподаткований прибуток і суму податку на прибуток. Джерелом сплати податку на транс­портні засоби є балансовий прибуток, що впливає на розмір чисто­го прибутку підприємства.

Аналіз механізму податку на транспортні засоби дозволяє зро­бити висновок, що поряд з фіскальною функцією вказаний податок


Р.А. Слав'юк

виконує регулюючу функцію. Він спрямований на підвищення інтенсивності використання транспортних засобів.