Місцеві податки і збори

Порядок визначення і стягнення місцевих податків і зборів виз­начений Декретом Кабінету Міністрів України від 20 травня 1993 ро­ку «Про місцеві податки і збори». Цим Декретом визначено 17 ви­дів платежів у місцеві бюджети. З прийняттям у лютому 1997 року нового варіанту Закону України «Про систему оподаткування» встановлено 16 видів платежів: два місцевих податки (комунальний податок і податок на рекламу); 14 зборів (за право використання місцевої символіки; за паркування автотранспорту; за видачу доз­волу на розміщення об'єктів торгівлі; за право проведення кіно- і телезйомок; за проїзд територією прикордонних областей авто­транспорту, який направляється за кордон; за участь у бігах на іпо­дромі; ринковий збір тощо).

Місцеві податки і збори сплачують юридичні та фізичні особи. Вище перераховано збори, які сплачують юридичні особи. Особли­вості їх стягнення і прояву впливу на фінансово-господарську діяльність суб'єктів господарювання такі:

Місцеві податки і збори входять до складу валових затрат, які виключаються зі складу відкоригованого доходу, а отже, зменшу­ють суму оподаткованого прибутку.

Місцеві податки і збори суб'єкти господарювання зараховують до собівартості продукції (робіт, послуг), що впливає на формуван­ня їхнього прибутку.

Органи місцевого самоуправління мають право:

- запроваджувати тільки ті податки і збори, що передбачені за­
конодавчими актами;

- встановлювати ставки, які не перевищують граничні їх
розміри, передбачені законодавчими актами;

- встановлювати додаткові пільги для віддалених платників по­
датків (встановлені ставки нижче максимальної, звільнення від по­
датку).

Платниками комунального податку є всі юридичні особи. Від сплати податку звільняються сільськогосподарські підприємства, планово-дотаційні організації, бюджетні заклади.