ПОНЯТТЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВА УКРАЇНИ


 


ва. Тому основні дослідження з цього питання розглядаються в контексті принципів адміністративного права1, державного уп­равління2 та окремих адміністративних проваджень3. Спроба О. В. Кузьменко розглянути принципи адміністративного про­цесуального права у своїй ґрунтовній роботі «Теоретичні засади адміністративного процесу» закінчилася, на жаль, системним аналізом принципів адміністративних проваджень, тобто прин­ципів діяльності суб'єктів владних повноважень, які названі адміністративно-процесуальними принципами4.

На наше глибоке переконання, не можна ототожнювати принципи галузі права, за якими формується і функціонує сис­тема, та зміст галузі права і принципи діяльності суб'єктів пра­вовідносин, її складових частин, за якими разом із способом здійснення процесуальних дій, гарантіями забезпечення ад­міністративно-процесуальної діяльності та правовим статусом суб'єктів адміністративного процесу формується структура адмі­ністративно-процесуального режиму (процесуальної форми). Отже, йдеться про наявність двох груп (видів) принципів: а) принципи адміністративного процесуального права: б) при­нципи адміністративного процесу, або адміністративно-проце­суальні принципи.

Принципи адміністративного процесуального права являють собою складову частину загальноправових принципів, відбива­ють соціально-політичний стан та потреби суспільства і держа­ви, закріплені Конституцією та іншими законами України, є підґрунтям формування і розвитку адміністративно-процесу­альної діяльності. До них належать принципи:

1 Адміністративне право України: Підручник / Ю. П. Битяк, В. М. Га-
ращук, О. В. Дьяченко та ін.; За ред. Ю. П. Битяка. — К.: Юрінком Інтер,
2005. - С 29-37.

2 Там само. — С. 12—14; Колпаков В. К., Кузьменко О. В. Адміні­
стративне право України: Підручник. — К.: Юрінком Інтер, 2003. —
С 18-26.

3 Адміністративне право України: Підручник / Ю. П. Битяк, В. М. Га-
ращук, О. В. Дьяченко та ін.; За ред. Ю. П. Битяка. — К.: Юрінком Інтер,
2005. — С. 206—209; Бандурка О. М., Тищенко М. М. Адміністративний
процес: Підручник для вищих навч. закладів. — Рос. мовою. — К.: Літера
ЛТД, 2001. — С. 33—37; Колпаков В. К., Кузьменко О. В. Адміністративне
право України: Підручник. — К.: Юрінком Інтер, 2003. — С. 272—274;
Колпаков В. К. Адміністративно-деліктний правовий феномен: Моногра­
фія. — К.: Юрінком Інтер, 2004. — С 393—400.

4 Кузьменко О. В. Теоретичні засади адміністративного процесу: Моно­
графія. - К.: Атіка, 2005. - С 147-155.


 

—верховенства права;

—презумпції правомірності дій і вимог суб'єкта звернення та заінтересованої особи;

—верховенства закону в системі адміністративно-процесу­альних нормативних актів;

—забезпечення і охорони інтересів особи і держави;

—диференціації та спеціалізації адміністративного процесу;

— відповідності норм адміністративного процесуального
права України положенням міжнародно-правових актів.

1. Принцип верховенства права. Цей принцип закріплено у ст. 8 Конституції України, ст. 8 КАСУ та у низці інших установ­чих актів нашої держави. Вітчизняними теоретиками М. І. Ко-зюброю, А. М. Колодієм, Є. А. Назаренко, М. Й. Орзіхом, П. М. Рабіновичем неодноразово оприлюднювалися думки щодо витлумачення й визначення змісту принципу верховенства пра­ва. Його однозначне, уніфіковане розуміння має неабияке зна­чення для юридичної практики. В цьому зв'язку 2 листопада 2004 р. Конституційним Судом України було постановлено рі­шення, в якому викладене розуміння верховенства права. «Вер­ховенство права — це панування права в суспільстві. Верхо­венство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозахисну діяльність, зокрема у закони, які за своїм зміс­том мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної спра­ведливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховен­ства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією із його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рів­нем суспільства. Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Таке розуміння права не дає підстав для його ототожнення із законом, який іноді може бути й несправедливим, у тому числі об­межувати свободу та рівність особи. Справедливість — одна із ос­новних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права»1.

1 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції Украї­ни (конституційності) положень статті 69 Кримінального кодексу України (справа про призначення судом більш легкого покарання) від 2 листопада 2004 р. № 15-РП-2004 // Офіційний вісник України. — 2004. — № 45. — Ст. 2975. - С 41.