ПРОВАДЖЕННЯ В СУДІ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ


 


ність і складність визначення змісту права на позов1. Однак усі автори доходять висновку, що право на позов — єдине поняття. Воно складається з права на пред'явлення адміністративного позову і права на задоволення адміністративного позову.

Право на позов характеризується єдністю двох його сторін: матеріально-правової і процесуально-правової. Матеріально-правова сторона характеризується правом вимоги позивача до відповідача (предмет позову) і становить право на задоволення адміністративного позову, тобто позитивного вирішення спра­ви. Процесуально-правова сторона характеризується правом вимоги до суду про захист права (підстава позову) і становить право на пред'явлення адміністративного позову тобто право на звернення до адміністративного суду. Обидві ці сторони тіс­но взаємопов'язані, хоча й не збігаються за своїм змістом.

Право на позов — це право на звернення до суду у встановле­ному законом порядку за захистом порушених суб'єктивних прав і свобод або інтересів у сфері публічно-правових відносин.

Для реалізації права на позов необхідні певні передумови. Такі передумови в процесуальній літературі класифікуються із різноманітних підстав, але найчастіше їх поділяють на суб'єктивні та об'єктивні.

Суб'єктивні передумови: а) впевненість особи, що її права, свободи чи інтереси потребують судового захисту; б) наявність адміністративної процесуальної правоздатності в особи, яка звертається до адміністративного суду з позовом (ст. 48 КАСУ).

Об'єктивні передумови: а) підвідомчість позовної заяви ад­міністративному суду (ст. 17 КАСУ); б) відсутність підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі (ст. 108 КАСУ); в) дотримання строків звернення до адміністра­тивного суду (ст. 99 КАСУ).

Форма і зміст адміністративного позову. Захист прав, сво­бод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин здійснюється шляхом адміністративного позову до адміністративного суду. Зовніш-

1 Кодекс адміністративного судочинства України: Науково-практич­ний коментар; За ред. С. В. Ківалова, О. І. Харитонове! / С. В. Ківалов, О. I. Харитонова, О. М. Пасенюк, М. Р. Аракелян та ін. — Харків: Одіссей, 2005. — С. 246; Чорнооченко С. І. Цивільний процес України: Навч. посіб­ник. — К.: Центр навч. літератури, 2004. — С. 129; Бичкова С. С, Бобрик В. I., Ізарова І. О. та ін. Цивільне процесуальне право України: Навч. посібник // За заг. ред. С. С. Бичкової. — 2-ге вид., перероб. і допов. — К.: Атіка, 2007. - С. 185-187.


ньою формою адміністративного позову слугує письмова по­зовна заява, яка може подаватися до адміністративного суду шляхом:

а) передачі позовної заяви особисто позивачем;

б) передачі позовної заяви представником позивача;

в) надіслання позовної заяви до адміністративного суду
поштою.

Частина 2 ст. 105 КАСУ встановлює важливе положення стосовно того, що на прохання позивача службовцем апарату адміністративного суду може бути надана допомога в оформ­ленні позовної заяви. Це положення передбачає забезпечення у штатно-посадовому розкладі апарату кожного адміністратив­ного суду хоча б одного службовця, який би надавав таку допо­могу. Законодавець не встановлює, кому саме надається така допомога: особам незаможним; особам, які не володіють до­статніми знаннями; особам похилого віку; особам, які з інших причин не можуть оформити позовну заяву. Безумовно, це зручно для громадян, забезпечення принципу права на судовий захист, гуманно і нарешті є виправданим в умовах відсутності можливості одержання доступної правової допомоги для всіх. Чим це викликане? Можливо, тим, що в адміністративному судочинстві в абсолютній більшості випадків відповідачем є орган владних повноважень, а утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (ст. З Консти­туції України). Проте, на нашу думку, надання такої допомоги в сучасних умовах є нереальним. По-перше, утримання в апа­раті кожного адміністративного суду службовців, які б надава­ли таку допомогу всім, потребує чималих коштів. По-друге, відповідно до ч. 1 ст. 18 КАСУ як адміністративні суди певну категорію адміністративних справ розглядають місцеві загальні суди, в яких у штатно-посадовому розписі апарату суду не пе­редбачається посада службовця з надання допомоги в оформ­ленні позовної заяви. Крім того, надання допомоги в оформ­ленні позовних заяв чи інших судових документів службовцями апарату суду в кримінальних, цивільних чи господарських про­вадженнях не передбачене.

Вимоги до позовної заяви. Позовна заява повинна бути оформ­лена належним чином із дотриманням усіх вимог, встановле­них законодавством. Необхідні реквізити позовної заяви, вста­новлені пунктами 1, 2, 3 ч. 1 ст. 106 КАСУ. Суд вимагає, щоб відомості про обидві сторони були якомога детальніші та повні.