ПРОВАДЖЕННЯ В СУДІ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ


 


прийняте судом першої інстанції, а якщо розпочато апеляційне провадження — то судом апеляційної інстанції до постанов­ления судом рішення по суті адміністративної справи. Це по­ложення випливає зі змісту ч. 2 ст. 117 КАС України.

Враховуючи те, що, за загальним правилом, подання ад­міністративного позову, а також відкриття провадження в ад­міністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішен­ня суб'єкта владних повноважень (ч. З ст. 117 КАСУ), суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповід­ною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повнова­жень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала про забезпечення адміністративного позову негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень (відповідача) і є обов'язковою для виконання. Не допускається забезпечення прозову шляхом зупинення рішень Національного банку України (ч. 5 ст. 117 КАСУ). Разом із тим, адміністративний позов також може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії (ч. 4 ст. 117 КАСУ).

Таким чином, до заходів забезпечення адміністративного позову належать:

а) ухвала суду про припинення дії рішення суб'єкта влад­
них повноважень, крім рішень Національного банку України
щодо призначення та здійснення тимчасової адміністрації або
ліквідації банку;

б) ухвала суду про заборону вчиняти певні дії.

Отже, законодавець інших заходів забезпечення адміністра­тивного позову не визначає, на відміну від заходів забезпечен­ня позовів, передбачених цивільним процесуальним та госпо­дарським процесуальним законами (ст. 152 ЦПК, ст. 67 ГПК), у яких, крім зазначених заходів, передбачені накладення ареш­ту на майно або грошові кошти, передача речі, яка є предметом спору, на зберігання іншим особам тощо. В цьому зв'язку уяв­ляється, що, враховуючи особливості провадження в адміністра­тивному судочинстві, де поряд з вимогами публічно-правового характеру можуть бути висунуті вимоги щодо стягнення з від­повідача коштів на відшкодування заподіяної шкоди (ст. 162 КАС України), не виключено, що для забезпечення такого по­зову можуть бути застосовані заходи, передбачені ст. 152 ЦПК.

Таким чином, забезпечення позову це вжиття судом (суд­дею) за клопотанням позивача або з власної ініціативи суду, в провадженні якого знаходиться справа, заходів охорони ма-


теріально-правових інтересів позивача з метою гарантування реального виконання позитивно прийнятого рішення суду.

Клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається в досить стислий строк — не пізніше наступного дня після його одержання і у разі його обґрунтованості вирі­шується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та ін­ших осіб, які беруть участь у справі. В такий самий строк роз­глядається і клопотання відповідача або іншої особи, яка бере участь у справі, про заміну одного способу забезпечення ад­міністративного позову іншим або скасування заходів забезпе­чення адміністративного позову. Таке клопотання у разі обгрун­тованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення позивача та інших осіб, які беруть участь у справі (треті особи, представники сторін та третіх осіб).

Зі змісту частин 1 та 2 ст. 118 КАС України можна зробити висновок, що клопотання про забезпечення адміністративного позову, заміну одного способу забезпечення іншим або скасу­вання заходів забезпечення здійснюється терміново без прове­дення судового засідання, а тому не повідомляються сторони та інші особи, які беруть участь у справі. їм лише надсилаються ухвали суду, виконання яких є негайним у порядку, встановле­ному законом для виконання судових рішень (статті 14, 256 КАСУ).

Розгляд зазначених клопотань у судовому засіданні вирі­шується з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Про­те неприбуття їх, якщо були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.

Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена, однак оскарження ухвали не зупиняє її вико­нання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Таким чином, підготовка справи до судового розгляду яв­ляє собою сукупність процесуальних дій суду (судді), спрямо­ваних на забезпечення всебічного та об'єктивного розгляду і правильного вирішення справи в судовому засіданні.

За наслідками підготовчого провадження суд постановляє ухвалу щодо:

1) залишення позовної заяви без розгляду;

2) зупинення провадження у справі;

3) закриття провадження у справі;

4) закінчення підготовчого провадження і призначення
справи до судового розгляду.