Судовий розгляд справи

Судовий розгляд справи в юридичній літературі розгля­дається як інститут права і як стадія процесу1. З прийняттям і введенням в дію Кодексу адміністративного судочинства Ук­раїни сформована система норм права, що регулюють суспільні відносини між судом та іншими особами, які беруть участь у розгляді й розв'язанні адміністративної справи по суті. Тим са­мим утворено новий інститут права, про який з впевненістю можна стверджувати, що це інститут адміністративного проце­суального права України, оскільки регулює умови справи у сфері публічних відносин.

Судовий розгляд справи як інститут адміністративного про­цесуального права України — це система норм, що регулюють суспільні відносин між судом та іншими учасниками адміністра­тивного судочинства щодо розгляду і розв'язання адміністра­тивних справ по суті, які виникають із публічно-правових від­носин. Судовий розгляд як інститут права разом з іншими пра­вовими інститутами адміністративного судочинства та адміністративних проваджень утворюють окрему галузь права — адміністративне процесуальне право України.

Судовий розгляд як стадія адміністративного процесу — це послідовність вчинення процесуальних дій судом та іншими учасниками адміністративного судочинства щодо розгляду і ви­рішення конкретної адміністративної справи, спрямованих на захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від пору­шень з боку органів владних повноважень чи їх посадових осіб. На стадії судового розгляду досліджуються докази, з'ясовуються фактичні обставини справи, заслуховуються пояснення осіб, які беруть участь у справі, здійснюється допит свідків, заслухо-

1 Чорнооченко С. І. Цивільний процес України: Навч. посібник. — К.: Центр навч. літератури, 2004. — С. 151; Кодекс адміністративного судо­чинства України: Науково-практичний коментар; За ред. С. В. Ківалова, О. І. Харитонової / С. В. Ківалов, О. І. Харитонова, О. М. Пасенкж, М. Р. Ара-келян та ін. — Харків: Одіссей, 2005. — С. 282.


вуються пояснення експертів, спеціалістів, вирішуються кло­потання осіб, які беруть участь у справі тощо.

Здійснення цих дій характеризує стадію судового розгляду як головну стадію, оскільки в ній найбільш рельєфно відбива­ються завдання адміністративного судочинства. Саме на цій стадії найбільш повно реалізуються принципи адміністратив­ного судочинства: верховенства права; законності; змагальності сторін; офіційного з'ясування обставин; гласності та відкри­тості процесу.

Незалежно від того, яке буде прийнято рішення — закриття справи провадженням, зупинення та поновлення провадження у справі; задоволення адміністративного позову повністю або частково, зобов'язання відповідача вчинити певні дії — судо­вий розгляд обов'язково повинен відбутися, а тому він є обов'язковою стадією адміністративного судочинства^Судовий дрзгляд справи складається з кількох етапів: 1) підготовка та відкриття судового засідання; 2) розгляд справи по суті; 3) су­дові дебати; 4) винесення і оголошення судового рішення.

Підготовка та відкриття судового засідання. Судове засі­дання проводиться у залі засідань у спеціально обладнаному приміщенні. Окремі процесуальні дії у разі необхідності мо­жуть вчинятися за межами приміщення суду (ч. 4 ст. 122 КАСУ). Такі дії можуть бути пов'язані з дослідженням доказів, допитом свідків, оглядом доказів на місці (статті 145, 147 КАСУ) та ін. Водночас варто звернути увагу на те, що законодавець не перед­бачає можливості вчинення так званих виїзних судових засі­дань у справах, що мають широкий громадський інтерес, на підприємства, в установи та заклади. Отже, ідеологічно-вихов­на функція адміністративного суду здійснюється у приміщенні суду, а не поза його стінами. Законодавець надає адміністра­тивному суду більш вагомого, державно-владного значення як окремої гілки влади.

Частиною 1 ст. 122 КАС України встановлюється, що ад­міністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців із дня відкриття провадження у справі, в той час, як на підготовку справи до судового розгляду (ч. 2 ст. ПО КАСУ) та на попереднє судове засідання (ч. 1 ст. 111 КАСУ) законодавець певного строку не встановлює, а лише зазначає, що вони мають бути здійснені протягом розумного строку.

При провадженні в окремих категоріях справ установлю­ються більш скорочені строки розгляду цих справ. Наприклад,