ПРОВАДЖЕННЯ В СУДІ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ


 


повідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону про вибори на­родних депутатів України розгляд відповідних справ здійс­нюється в порядку, встановленому КАС України.

Не виключене виникнення питання щодо суб'єктивного складу учасників виборчого процесу, якщо відбудуться зміни назви учасників виборчого процесу, виборчих комісій, комісій з референдуму тощо.

Отже, із системного аналізу норм КАС України та законо­давства про вибори і референдум убачається, що в судовій прак­тиці повинні застосовуватися процесуальні норми, встановлені КАС України, а не норми, встановлені іншими законами. Не можна підмінювати процесуальні інститути матеріальним зако­нодавством навіть з тієї простої причини, що чим стабільніше процесуальне законодавство, тим більша вірогідність повноти реалізації і захисту прав та інтересів суб'єктів звернення.

Особливості провадження у справах щодо проходження пуб­лічної служби. Незважаючи на те, що законодавець виділяє як окремий вид спорів у сфері публічних відносин спори з приво­ду прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (п. 2 ч. 1 ст. 17 КАСУ), певних особливостей розгляду таких спорів він не виокремлює. Виклю­чення складають провадження про дострокове припинення повноважень народного депутата України в разі невиконання ним вимог щодо несумісності (ст. 180 КАСУ). Особливістю та­кого провадження є:

— справа розглядається в окружному адміністративному
суді, територіальна юрисдикція якого поширюється на м. Київ;

— з позовною заявою звертається тільки Голова Верховної Ради України;

— справа вирішується протягом семи днів після відкриття провадження у справі;

— неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про розгляд справи, не перешкоджає її роз­гляду.

Разом з тим вважаємо за потрібне звернути увагу на те, що спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження та звільнення з публічної служби потребують більш повного відповідного процесуального врегулювання. Ві­домі широкому загалу спори щодо поновлення на роботі С. Піс-куна, Є. Жовтяка та інших політичних осіб показують недоско­налість механізму реалізації рішень суду та недостатність про-


цесуального врегулювання розгляду таких справ. Ці питання виникатимуть і в майбутньому, оскільки ст. 9 Закону «Про де­ржавну службу»1 передбачено, що правовий статус Президента України, Голови Верховної Ради України та його заступників, голів постійних комісій Верховної Ради України та їх заступни­ків, народних депутатів України, Прем'єр-міністра України, членів Кабінету Міністрів України, Голови та суддів Конститу­ційного Суду України, Голови та суддів Верховного Суду Ук­раїни, Голови та суддів Вищого господарського суду України, Генерального прокурора України та його заступників ре­гулюється спеціальними законами України. Крім цього, ч. З ст. 6 Закону про Кабінет Міністрів України передбачено, що посади членів Кабінету Міністрів України належать до полі­тичних посад, на які не поширюється законодавство про де­ржавну службу та трудове законодавство. Особливості прохо­дження служби на цих посадах визначаються законом2.

Відтак зміни норм адміністративного права мають тягти за собою певне коригування процесуальних інститутів, тим біль­ше, що службові відносини регулюються на рівні законодавс­тва в централізованому порядку.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби характеризу­ються встановленням скорочених строків:

— подання позовної заяви — у десятиденний строк із дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушен­ня її прав і у триденний строк із дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення прав у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій;

— розгляду справи, яка вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі (ст. 181 КАСУ).

Особливості провадження щодо реалізації права на мирні зібрання. Законодавець встановлює дві групи особливостей провадження щодо реалізації права на мирні зібрання:

1) особливості провадження у справах про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (ст. 182 КАСУ);

2) особливості провадження у справах про усунення обме­жень у реалізації права на мирні зібрання (ст. 183 КАСУ).

1 Про державну службу: Закон України від 16 грудня 1993 р. // ВВР.
*- 1993. - № 52. - Ст. 490.

2 Про Кабінет Міністрів України: Закон України від 21 грудня 2006 р.
№ 514-V // Голос України. — 2007. — № 19. — 2 лютого.