ПРОВАДЖЕННЯ В СУДІ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ


 


Особливості провадження у справах про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (ст. 182 КАСУ) характеризу­ються тим, що відповідно до ст. 39 Конституції України грома­дяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збо­ри, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких за­вчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Однак, в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей, судом відповідно до закону можуть бути встановлені обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання. Ці обмеження полягають у забороні проведення певних заходів чи в інших обмеженнях щодо дати, часу, місця, маршруту, умов, тривалості їх проведення.

Про обмеження реалізації права на мирні зібрання органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітин­гів, походів, демонстрацій мають право звернутися до окруж­ного адміністративного суду із позовною заявою про заборону чи інше обмеження права на мирні зібрання.

На законодавчому рівні строк на повідомлення про прове­дення зборів, мітингів, демонстрацій не врегульовано. Рішен­ням Конституційного Суду України від 19 квітня 2001 р. щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання визначено, що ор­ганізатори таких зібрань мають сповістити органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування заздалегідь, у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати права громадян і водночас мають надавати мож­ливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкод­ного проведення громадянами мирного зібрання, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей1. Проте на місцевому рівні можуть прийматися нормативні акти, які ви­значають строки повідомлення органу владних повноважень про проведення заходів на мирні зібрання. Наприклад, у Києві про такі зібрання організатори зборів, мітингів, походів, де-

1 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлума­чення положення частини першої статті 39 Конституції України про за­вчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самовря­дування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання) 19 квітня 2001 р. № 4-рп/2004. Справа № 1-30/2001 // Вісник Конституційного Суду Украї­ни. - 2001. — №2. -С. 27.


монстрацій тощо повинні за десять днів повідомити органи ви­конавчої влади, місцевого самоврядування про проведення за­ходів1.

Тому позовна заява про заборону чи обмеження зборів по­дається негайно після одержання повідомлення про проведен­ня зборів, мітингів, походів. Про відкриття провадження у справі, дату, час та місце розгляду справи суд негайно повідом­ляє позивача та організатора зборів. Позовна заява, яка подана в день проведення мирного зібрання або після цього, зали­шається без розгляду.

Адміністративна справа про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкрит­тя провадження, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів — розглядається не­відкладно. Постанова про обмеження прав на мирні зібрання виконується негайно і оскарженню не підлягає.

Особливості провадження у справах про усунення обме­жень у реалізації права на мирні зібрання (ст. 183 КАСУ) ха­рактеризуються тими самими ознаками, що й провадження у справах про обмеження реалізації права на мирні зібрання, з тією лише різницею, що позивачем виступають організатор (організатори) зборів, мітингів, походів, демонстрацій, а від­повідачем — органи виконавчої влади, органи місцевого само­врядування.

Адміністративна справа про усунення обмежень вирішуєть­ся судом протягом трьох днів, а у разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів, або у день їх проведення — невідкладно. Постанова суду про усунен­ня обмежень на мирні зібрання виконується негайно, оскар­женню не підлягає.

-,.,-( ' Про визначення порядку організації та проведення у Києві недер­жавних масових громадських заходів політичного, культурно-просвітниць-Коґо, спортивного, видовищного та іншого характеру: Рішення Київмісь-Іфади від 24 червня 1992 р. № 317/418.