ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ


 


раїни «Про внесення змін до Цивільного процесуального ко­дексу України» від 21 червня 2001 р. було включено до цивіль­ного судочинства, згодом Законом України «Про судоустрій України» від 7 лютого 2002 р. було визначено (закріплено) види і склад апеляційних судів і, нарешті, в Кодексі адміністратив­ного судочинства України закріплено умови і порядок апеля­ційного провадження.

Апеляція (звернення) — це оскарження рішення суду першої інстанції, яке не набрало законної сили, до суду вищої судової інстанції та перегляд ним оскаржуваного рішення і адміністра­тивної справи в межах апеляційної скарги і позовних вимог, що були заявлені в суді першої інстанції.

Строк набрання рішенням законної сили дорівнює строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.

Апеляційне оскарження, перевірка та перегляд рішень суду першої інстанції, що не набрали законної сили, як процесуаль­на гарантія захисту прав та інтересів сторін, інших осіб, які брали участь у справі, а також осіб, які не брали участі у справі, але, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інте­реси чи обов'язки, мають забезпечити шляхом повторного роз­гляду адміністративної справи:

а) встановлення під час апеляційного провадження пору­
шень, допущених судом першої інстанції, які призвели до не­
правильного вирішення справи;

б) встановлення нових фактів та їх дослідження;

в) дослідження нових доказів, які не досліджувалися у суді
першої інстанції, а також доказів, які досліджувалися судом
першої інстанції з порушенням вимог КАС України;

г) виправлення помилок суду першої інстанції;

ґ) забезпечення правильного та однакового застосування норм матеріального та процесуального права;

д) формування судової статистики.

Отже, зміст перегляду судових рішень в апеляційному по­рядку полягає в новому (повторному) розгляді й перевирішенні справи судом апеляційної інстанції1.

Судом апеляційної інстанції в адміністративних справах є апеляційний адміністративний суд, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий адміністративний суд,

1 Чорнооченко С І. Цивільний процес України: Навч. посібник. — К.: Центр навч. літератури, 2004. — С. 244.


що ухвалив рішення. Наприклад, Київський апеляційний ад­міністративний суд розглядає апеляційні скарги на рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів чи окружних адміністративних судів) Вінницької, Житомирської, Київської, Черкаської, Чернігівсь­кої областей та м. Києва1. Судом апеляційної інстанції у спра­вах, розглянутих окружним адміністративним судом, тери­торіальна юрисдикція якого поширюється на м. Київ щодо «виборчих справ» (ч. З ст. 172 КАСУ), є Вищий адміністратив­ний суд України (ч. 6 ст. 177 КАСУ).

Право на апеляційне оскарження повністю або частково постанови суду першої інстанції, як правило, мають особи, які беруть участь у справі, якщо результат розгляду їх не влашто­вує. Однак не виключені випадки, коли постанова суду про вирішення адміністративної справи може стосуватися інтересів іншої особи, яка не брала участі у справі та яка дізналася про справу уже після ухвалення постанови. Для захисту своїх прав така особа також має право на апеляційне оскарження. Отже, право на оскарження постанови в адміністративній справі суду першої інстанції повністю або частково мають:

а) сторони (позивач, відповідач);

б) особи, які беруть участь у справі (треті особи, представ­
ники сторін та третіх осіб) або особи, які є іншими учасниками
адміністративного процесу (свідок, експерт, спеціаліст, пере­
кладач), якщо це стосується їхніх інтересів (наприклад ч. 2
ст. 98 КАС України);

в) особи, які не брали участі у справі, але суд вирішив пи­
тання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки (напри­
клад, визнання в судовому порядку законності виділення зе­
мельної ділянки під забудову, що потягнуло за собою порушен­
ня прав осіб, які проживають та території виділеної земельної
ділянки чи поруч з нею).

Зазначені вище особи у будь-який час до закінчення апеляцій­ного розгляду мають право приєднатися шляхом подання заяви до апеляційної скарги, підтримавши її вимоги (ст. 192 КАСУ).

Законодавець не встановлює кола осіб, які мають право ос­каржити в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції.

1 Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, за­твердження їх мережі та кількісного складу суддів: Указ Президента Украї­ни від 16 листопада 2004 р. № 1417/2004 // Урядовий кур'єр. — 2004. — № 224. — 24 листоп., додаток 2.