ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ


 


ного провадження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, але скарга повинна бути подана у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (ч. 5 ст. 186 КАСУ).

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої ін­станції подається протягом десяти днів із дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ч. З ст. 160 КАС України — з дня складення постанови в пов­ному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції по­дається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеля­ційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інс­танції подається протягом п'яти днів із дня проголошення ух­вали, а якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскаржен­ня обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне ос­карження.

Таким чином, законодавець чітко встановлює строки апе­ляційного оскарження і порядок їх обчислення. Проте питання про обчислення строків із дня проголошення рішення чи про те, щоб запропонувати законодавцю ввести обчислення строків із дня отримання копії рішення залишається дискусійним. З одного боку, отримання копії сприятиме виваженому складан­ню апеляційної скарги, а з іншого боку, створюватиме переду­мови для затягування в набранні чинності та виконанні судо­вого рішення.

Пропуск зазначених строків практично припиняє право за­інтересованих осіб на апеляційне оскарження рішень суду пер­шої інстанції, а подані заяви чи апеляційні скарги залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку. У разі наведення заінтересованою особою поважних причин пропус­ку строку суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу про по­новлення строку за правилами ст. 102 КАС України.

Отже, виходячи із наведеного, суд першої інстанції зобов'язаний приймати заявки про апеляційне оскарження, а також апеляційні скарги незалежно від наявності порушених строків звернення з апеляційним оскарженням, оскільки про-


довження чи поновлення процесуальних строків — це компе­тенція суду апеляційної інстанції (ч. 6 ст. 186 КАСУ).

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга по­даються у письмовій формі, зміст яких визначається ст. 187 КАСУ.

Адміністративна справа разом з апеляційною скаргою реєструється в день її надходження до адміністративного суду апеляційної інстанції та не пізніше наступного дня передається в порядку черговості судді-доповідачу.

Якщо після направлення справи до адміністративного суду апеляційної інстанції надійшли ще апеляційні скарги, то такі скарги не пізніше наступного дня після їх надходження на­правляються до адміністративного суду апеляційної інстанції, де приєднуються до адміністративної справи.

Суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє відповід­ність апеляційної скарги вимогам ст. 187 КАС України. У разі виявлення недоліків у оформленні апеляційної скарги, неспла­ти судового збору чи відсутності копій заяви про оскарження та апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, суддя-доповідач постановляє ухвалу про зали­шення скарги без руху. В ухвалі зазначаються усі недоліки, спосіб їх усунення та встановлюється строк, достатній для усу­нення недоліків за правилами частин 1—2 ст. 108 КАС України. Апеляційна скарга може бути повернена скаржнику, якщо вона не відповідає вимогам ч. З ст. 108 КАС України, або скаржнику буде відмовлено у відкритті апеляційного провадження у разі наявності перешкод, передбачених ст. 109 КАС України.

Ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, повер­нення апеляційної скарги або відмову у відкритті апеляційного провадження можуть бути оскаржені в касаційному порядку.

Суддя-доповідач, ретельно перевіривши заяву про апеля­ційне оскарження, апеляційну скаргу та наявні матеріали ад­міністративної справи і за відсутності перешкод постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження.

Підготовка справи до апеляційного розгляду полягає в тому, що суддя-доповідач протягом десяти днів після відкриття апе­ляційного провадження зобов'язаний вчинити процесуальні Дії, перелік яких передбачений ч. 1 ст. 190 КАС України. •'■ Всі ці дії спрямовані на всебічну підготовку справи для її розгляду в апеляційному порядку. Для цього суддя-доповідач повинен: