ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ


 


оскарження нормативно-правових актів заборонити органу владних повноважень (прокуратурі, контрольно-наглядовим органам, правоохоронним органам) відмову від адміністратив­ного позову на будь-якій стадії. У цих випадках суд має право остаточно поставити крапку — задовольнити позов чи відмови­ти в позові.

У разі примирення сторін, тобто двостороннього волевияв­лення на врегулювання спору шляхом взаємних поступок, суд зупиняє провадження у справі й дає час, необхідний сторонам для примирення. Якщо сторони дійшли згоди, суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі відповідно до вимог ст. 113 КАС України.

Апеляційний розгляд справи у судовому засіданні здійснюється колегіально у складі трьох суддів за правилами розгляду справи судом першої інстанції з урахуванням особливостей, встанов­лених для апеляційної інстанції. Отже, головуючий у судовому засіданні, суддя-доповідач, судді, секретар суду здійснюють всі необхідні процесуальні дії та забезпечують контроль за послі­довністю їх вчинення з метою забезпечення повного, всебічно­го та об'єктивного з'ясування обставин у справі, як й в суді першої інстанції.

Однак у суді апеляційної інстанції суддя-доповідач, крім змісту адміністративного позову, доповідає зміст судового рішен­ня, що оскаржується, апеляційної скарги та заперечень на неї.

В апеляційному провадженні дещо змінено порядок висту­пу осіб, які беруть участь у справі або у судових дебатах, — пер­шій надається слово особі, яка подала апеляційну скаргу і лише у разі, якщо апеляційні скарги подали обидві сторони, першим дає прояснення позивач.

Неприбуття у судове засідання осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає розглядові справи, але якщо суд визнав обов'язковою участь у судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі, а вони не з'явилися, суд апеляційної інстанції може відкласти апеляційний розгляд справи.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах апеля­ційної скарги та позовних вимог, що були заявлені в суді пер­шої інстанції. Однак у разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи, суд може вийти за межі доводів апеляційної скарги (ст. 195 КАСУ).


Суд апеляційної інстанції може дослідити нові докази, які не досліджувалися у суді першої інстанції, але лише у випадку, якщо буде визнано апеляційним судом:

а) обгрунтованим ненадання їх до суду першої інстанції;

б) або необгрунтованим відхилення їх судом першої інстан­
ції (ч. 2 ст. 195 КАСУ).

Отже, зазначені відмінності апеляційного провадження й складають ті особливості, які встановлені для апеляційної інс­танції.

Суд апеляційної інстанції може розглянути справу в поряд­ку письмового провадження, тобто без проведення судового засідання й виклику осіб, які будуть брати участь у справі. Воно передбачає вивчення колегією суддів апеляційної скарги, заперечень на неї, а також вивчення інших матеріалів ад­міністративної справи й прийняття рішення за результатами цього вивчення. Однак розгляд справи в порядку письмового провадження можливий лише за умови, якщо всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання (маються на увазі письмові) про вирішення справи за їх відсутності (ст. 197 КАСУ).

Законодавець закріплює повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на поста­нову суду першої інстанції (статті 198—199 КАСУ), відповідно до яких суд апеляційної інстанції має право:

1) залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постано­ву чи ухвалу — без змін;

2) змінити постанову чи ухвалу суду;

3) скасувати постанову чи ухвалу суду. У разі постановлен­ия нової ухвали справа направляється до суду першої інстанції для продовження розгляду справи;

4) скасувати постанову чи ухвалу суду і залишити позовну заяву без розгляду або закриття провадження у справі;

5) визнати постанову чи ухвалу суду нечинною і закрити провадження у справі;

6) скасувати постанову чи ухвалу суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Судові рішення та їх ухвалення (постановления). Судові рі­шення апеляційної інстанції ухвалюються і оприлюднюються за правилами, встановленими для суду першої інстанції. Пов­новаження суду апеляційної інстанції достатні, щоб вирішу­вати адміністративну справу по суті вимог адміністративного