ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ


 


— судові рішення, що оскаржуються;

— обґрунтування вимог особи, що подає касаційну скаргу із зазначенням того, у чому полягає порушення норм матеріаль­ного чи процесуального права;

— вимоги особи, що подає касаційну скаргу, до суду каса­ційної інстанції;

— клопотання особи, що подає скаргу;

— перелік матеріалів, які подаються.

Касаційна скарга, так само як і заперечення на касаційну скаргу, можуть містити клопотання учасників процесу про роз­гляд справи за їх участю. Брати участь у судовому засіданні суду касаційної інстанції чи ні — це право особи, яка подає касаційну скаргу, а також інших учасників судового процесу. Враховуючи обов'язковість присутності учасників процесу в суді касаційної інстанції право брати участь у судовому засідан­ні реалізується лише шляхом подання до суду касаційної інс­танції клопотання в касаційній скарзі про участь у судовому засіданні. Така вимога закону орієнтує суд на кількість учасни­ків процесу, для проведення якого вирішуються відповідні ор­ганізаційні питання.

За відсутності такого клопотання вважається, що учасники -процесу не бажають взяти участь у судовому засіданні й каса­ційна скарга буде розглядатися колегією суддів без їх участі (ч. З ст. 213; ч. З ст. 216; ч. З ст. 217 КАСУ). Отже, ще раз на­гадуємо, що присутність осіб, які беруть участь у справі, у су­довому засіданні касаційного суду є їх правом, а не обов'язком. Звісно, що особиста присутність сторін у судовому засіданні полегшує розгляд справи, надає можливість суду уточнити пев­ні обставини справи. Однак відсутність сторін, а також непри­буття інших осіб, які беруть участь у справі (ч. 4 ст. 221 КАСУ), у судовому засіданні не перешкоджають судовому розгляду справи, а справа розглядається за наявними матеріалами.

Питання, чи може особа, яка не подавала клопотання про участь у розгляді справи ані у касаційній скарзі, ані у запере­ченні на касаційну скаргу, бути присутньою у суді касаційної інстанції під час розгляду справи, в якій вона є учасником, залишається дискусійним і невизначеним, оскільки в законі за­борони на присутність без попереднього клопотання немає.

Касаційна скарга за загальним правилом підписується сто­роною, яка її подає, або її представником, який додає оформ­лений належним чином документ про свої повноваження (стат­ті 56-61 КАСУ).


До касаційної скарги додаються документ про сплату судо­вого збору, а також копії касаційної скарги відповідно до кіль­кості осіб, які беруть участь у справі, та копії оскаржуваних рішень судів першої апеляційної інстанції (ч. 5 ст. 213 КАСУ).

Касаційна скарга реєструється у день її надходження до ад­міністративного суду касаційної інстанції та не пізніше наступ­ного дня передається в порядку черговості судді-доповідачу. Судця-доповідач у п'ятиденний строк вирішує питання щодо прийняття одного із наступних рішень, яке постановляється ухвалою про:

1) залишення касаційної скарги без руху;

2) повернення касаційної скарги скаржникові;

3) відмову у відкритті касаційного провадження у справі;

4) відкриття касаційного провадження.

Ухвалу про залишення касаційної скарги без руху суддя-доповідач постановляє у разі якщо:

— касаційну скаргу та додатки до неї подано без додержан­
ня встановлених ст. 213 КАС України вимог;

— касаційну скаргу подано з порушенням установлених
форми та структури;

— не сплачено судовий збір.

В ухвалі зазначаються недоліки касаційної скарги, спосіб їх усунення та встановлюється строк, достатній для усунення не­доліків. Копія ухвали негайно надсилається особі, що зверну­лася з касаційною скаргою, для усунення недоліків.

Ухвалу про повернення касаційної скарги скаржникові згідно з правилами ст. 108 КАС України судця-доповідач по­становляє у разі якщо:

—не усунуті у встановлений строк недоліки касаційної скарги;

—особа, що її подала, до відкриття провадження подала заяву про відкликання касаційної скарги;

—касаційну скаргу подано особою, яка не має адміністра­тивної процесуальної дієздатності;

—касаційну скаргу від імені особи, яка бере участь у справі, подано особою, яка не має повноважень не ведення справи;

—касаційну скаргу подано після закінчення строку каса­ційного оскарження, і особа, яка її подала, не порушує питан­ня про поновлення цього строку (ч. З ст. 214 КАСУ).

Ухвалу про відмову у відкритті касаційного провадження згідно з правилами ч. 4 ст. 214 КАС України суддя-доповідач постановляє у разі якщо: