ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ


 


ми до скарги матеріалами. Повернення скарги не позбавляє права на повторне звернення особи до Верховного Суду Украї­ни з касаційною скаргою в порядку, встановленому законом, тобто з дотриманням строків та інших процесуальних вимог.

Допуск скаргидо провадження за винятковими обставинами полягає у перевірці судом наявності таких обставин та вияв­лення необгрунтованих скарг. Допуск скарги до провадження за винятковими обставинами здійснюється колегією суддів Су­дової палати в адміністративних справах Верховного Суду Ук­раїни за участю не менше 2/3 її чисельності (але не менше п'яти суддів) протягом п'ятнадцяти днів після надходження скарги без виклику осіб, які беруть участь у справі. Це обумов­лено тим, що на цій стадії розгляду справи суд має всі необхід­ні дані, щоб прийняти відповідне процесуальне рішення і виклик осіб, які беруть участь у справі, не є необхідним. Щодо участі осіб, які беруть участь у справі під час розгляду справи, то все залежить від того, чи було клопотання особи про розгляд справи за її участю (ч. З ст. 213 КАСУ).

Касаційна скарга, яка відповідає всім встановленим вимо­гам щодо форми та змісту, а також за наявності підстав для оскарження вважається допущеною до провадження за винят­ковими обставинами, якщо хоча б три судді з колегії дійшли висновку про необхідність цього. Про допуск скарги і витребу­вання адміністративної справи або про відмову колегія судців постановляє ухвалу, яка оскарженню не підлягає.

Ухвала про допуск скарги і витребування адміністративної справи надсилається до Вищого адміністративного суду Украї­ни (касаційної інстанції) для витребування справи для розгляду її у Верховному Суді України за винятковими обставинами, а копії ухвали разом з копіями скарги надсилаються особам, які беруть участь у справі.

За загальним правилом, подання касаційної скарги не зу­пиняє виконання рішення, що оскаржується. Однак, якщо скарга допущена до провадження за винятковими обставина­ми, суд своєю ухвалою, за письмовим клопотанням особи, що подає скаргу, може зупинити виконання відповідних рішень.

У разі відсутності підстав для провадження за винятковими обставинами колегія суддів постановляє ухвалу про відмову в прий­нятті касаційної скарги до провадження, яка не може бути оскар­жена. Копія ухвали разом з касаційною скаргою та усіма додани­ми до неї матеріалами надсилається особі, яка подала скаргу.


Зазначені положення не застосовуються до скарги, поданої з мотивів визнання судових рішень міжнародною судовою ус­тановою такими, що порушують міжнародні зобов'язання Ук­раїни. Така скарга вважається допущеною до провадження за винятковими обставинами в силу Закону України «Про вико­нання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» та відповідно до ч. 6 ст. 240 КАС України.

Розгляд скарги за винятковими обставинами здійснюється за правилами адміністративного судочинства колегією суддів (ст. 24 КАС України) та незмінності складу суду (ст. 26 КАСУ), а також у порядку касаційного розгляду справи у судовому за­сіданні (ст. 221 КАСУ) та за правилами, встановленими для касаційного провадження з урахуванням особливостей прова­дження за винятковими обставинами.

Справа розглядається колегією суддів Судової палати в ад­міністративних справах Верховного Суду України за участі не менш як 2/3 її чисельності (але не менше п'яти суддів). Склад суду під час розгляду і вирішення справи не може змінюватися. У разі неможливості продовження розгляду справи одним із суддів, до розгляду залучається інший суддя. Однак у таких ви­падках судовий розгляд справи починається спочатку.

Якщо судовою колегією під час розгляду справи буде вста­новлено наявність неоднакового застосування судами касацій­ної інстанції одного й того самого положення закону, то ад­міністративна справа має бути передана на розгляд спільного засідання Судових палат Верховного Суду України. Це обумо­влено необхідністю формування єдиної судової політики з ме­тою однакового застосування законів судами загальної юрис­дикції, _що потребує обов'язкової участі усіх Судових палат Верховного Суду України.

Судовий склад спільного засідання формується головами відповідних палат у рівній кількості. Відповідно до Закону Ук­раїни «Про судоустрій України» (ч. 2 ст. 48) у складі Верховно­го Суду України діють:

1) Судова палата у цивільних справах;

2) Судова палата у кримінальних справах;

3) Судова палата у господарських справах;

4) Судова палата в адміністративних справах.

Спільне засідання Судових палат Верховного Суду України відбувається під головуванням почергово голови відповідної палати.