ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ


 


Постановления судових рішень за наслідками провадження за винятковими обставинами.Повноваження Верховного Суду України за наслідками провадження за винятковими обстави­нами подібні до повноважень суду касаційної інстанції. Однак, на відміну від суду касаційної інстанції, Верховний Суд Украї­ни стосовно вимог скарги в усіх випадках приймає постанову.

Постанова приймається більшістю голосів колегії суддів, при цьому жоден із суддів не має права утриматися від голосу­вання та підписання судового рішення. Головуючий у судовому засіданні голосує останнім. Судді, які не погоджуються з пос­тановою, можуть письмово висловити окрему думку. Окрема думка судді не оголошується в судовому засіданні. Вона до­дається до постанови і є відкритою для ознайомлення.

Верховний Суд України приймає одну з таких постанов:

1) про повне або часткове задоволення скарги;

2) про відмову у задоволенні скарги.

Постанова Верховного Суду України є остаточною і не може бути оскарженою за винятком постанов за наслідками провадження щодо визнання судових рішень міжнародною су­довою установою такими, що порушують міжнародні зобов'язання України. Постанови Верховного Суду України мають бути вмотивованими.

Постанова Верховного Суду України про повне або частко­ве задоволення скарги приймається у разі:

1) виявлення неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції однієї й тієї самої норми права;

2) встановлення судом, що оскаржене судове рішення є не­законним;

3) визнання судового рішення міжнародною судовою уста­новою, юрисдикція якої визнана Україною, таким, що пору­шує міжнародні зобов'язання України.

У випадках встановлення, що оскаржене судове рішення є незаконним, а також визнання судового рішення міжнародною установою, що порушує міжнародні зобов'язання України, Верховний Суд України скасовує такі рішення повністю або частково та направляє справу на новий розгляд до суду першої, апеляційної чи касаційної інстанції залежно від того, суд якої інстанції першим допустив порушення норм матеріального чи процесуального права, яке призвело до неправильного вирі­шення справи.


Верховний Суд України може також скасувати рішення судів апеляційної або касаційної інстанції і залишити в силі помилково скасовані судові рішення судів першої або апеля­ційної інстанції. Верховний Суд України в частині судових рі­шень визнаних міжнародною судовою установою такими, що порушують міжнародні зобов'язання України, може також ска­сувати судові рішення і прийняти нову постанову.

Постанова Верховного Суду України про відмову у задово­ленні скарги приймається, якщо:

1) обставини, які стали підставою для провадження за ви­нятковими обставинами не підтвердилися. Наприклад, поста­новою від 26 квітня 2006 р. Верховний Суд України відмовляє у задоволенні скарги за винятковими обставинами, оскільки обставини, які стали підставою для провадження, не підтверди­лись у зв'язку з їх подальшою зміною самим заявником1;

2) встановлено, що судове рішення, оскаржене з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції однієї й тієї самої норми права, є законним. В такому випадку Верховний Суд України констатує порушення, яке допущене в іншому судовому рішенні касаційної інстанції, що не було оскаржене. Проте змінювати чи скасовувати це рішення Вер­ховний Суд України не може.

Постанови Верховного Суду України набирають законної сили з моменту їх проголошення і оскарженню не підлягають, крім випадку, встановленого п. 2 ст. 237 КАС України.