Джерела адміністративного процесуального права

З теорії права відомо, що джерела (або форма) права це конкретні форми зовнішнього вираження загальнообов'язкових правил поведінки, встановлених державою, через яке ці правила справляють свій владно-регулюючий вплив на суспільні відносини. Це визначення не є винятком і для адміністративного процесу­ального права з точки зору юридичного позитивізму, адже в Україні джерелом права офіційно визнається нормативний акт.

Ринкова економіка і розбудова громадянського суспільства вимагають нових форм упорядкування суспільних відносин. Такими формами дедалі частіше стають правові договори та прецедентне право, необхідність визнання яких як джерел пра­ва України досить грунтовно доводить доктор юридичних наук Л. Петрова1. Звичайно, важко уявити, щоб розгляд і вирішення індивідуальних адміністративних справ здійснювалися на під­ставі правових договорів. Інша справа, що такі договори мо­жуть укладатися (застосовуватися) в управлінській діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, а не в адміністративних процесуальних відносинах.

Водночас в адміністративному процесі при розгляді й вирі­шенні індивідуальних адміністративних справ набули значного поширення у застосуванні роз'яснення, які даються постанова-

1 Петрова Л. Національна доктрина права // Юридичний вісник Ук­раїни. - 2001. - № ЗО. - С 1, 6-7.