АДМІНІСТРАТИВНІ ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПРАВОВІДНОСИНИ


 


продукти духовної творчості скоріше будуть предметами право­вих відносин, ніж їх об'єктами. Як на нашу думку, то об'єктом правовідносин виступає поведінка учасників, спрямована на до­сягнення певних результатів, а предметом — об'єкти матеріаль­ного характеру. Професор А. І. Берлач підкреслює, що предмет правовідносин — це реалізовані суб'єктами правовідносин пра­вові інтереси у формі речей, матеріальних цінностей, продуктів духовної творчості, особисті нематеріальні блага та ін.1.

Об'єктом адміністративних процесуальних правовідносин виступають суспільні відносини, які уособлюють характер діяльності суб'єктів і процесуальні наслідки їх поведінки щодо розгляду і вирішення конкретної адміністративної справи.

Водночас варто зазначити, що об'єкт процесуальних пра­вовідносин в юридичній літературі досліджений недостатньо. Окремі автори взагалі не розглядають таке поняття2, інші вка­зують на поведінку учасників процесу, їхні дії як об'єкти про­цесуальних відносин3. Висловлювалися також міркування, що процесуальні правовідносини взагалі не мають об'єкта, що процесуальні дії суб'єктів не можуть бути об'єктом процесуаль­них відносин, оскільки останніми реалізуються процесуальні права і обов'язки. Процесуальні дії входять до змісту процесу­альних відносин та виступають як юридичні факти4.

Дослідники структури адміністративних процесуальних від­носин здебільшого розглядають об'єкт правовідносин у кон­тексті адміністративного матеріального права5, що, власне, не

1 Берлач А. І. Адміністративне право України: Нвч. посібник для дист. навч. — К.: Ун-т «Україна», 2005. — С. 61.

1 Коваленко Є. Г. Кримінальний процес України: Навч. посібник. — К.: Юрінком Інтер, 2003. — 576 с

3 Бандурка О. М., Тищенко М. М. Адміністративний процес: Підручник
для вищих навч. закладів. — Рос. мовою. — К.: Літера ЛТД, 2001. — С 52;
Михеєнко М. М., Нор В. Т, Шибіко В. П. Кримінальний процес України:
Підручник. — 2-е вид., перероб. і допов. — К.: Либідь, 1999. — С 11; Ляш
А. О.
Кримінальний процес. Загальна частина: Навч. посібник для дист.
навчання. — К.: Ун-т «Україна», 2006. — С 16; Безлюдько І. О., Бичкова С. С,
Бобрик В. І.
та ін. Цивільне процесуальне право України: Навч. посібник /
За заг. ред. С. С. Бичкової. — К.: Атіка, 2006. — С. 36.

4 Чорнооченко С. І. Цивільний процес України: Навч. посібник. — К.:
Центр навч. літератури, 2004. — С. 41.

5 Адміністративне право України: Підручник / Ю. П. Битяк, В. М. Га-
ращук, О. В. Дьяченко та ін.; За ред. Ю. П. Битяка. — К.: Юрінком Інтер,
2005. — С 51; Бандурка О. М., Тищенко М. М. Адміністративний процес:
Підручник для вищих навч. закладів. — Рос. мовою. — К.: Літера ЛТД,
2001. — С. 52; Колпаков В. К, Кузьменко О. В. Адміністративне право Ук­
раїни: Підручник. — К.: Юрінком Інтер, 2003. — С 66.


дивує, адже адміністративне процесуальне право як окремий правовий інститут до цього часу включається авторами до сис­теми адміністративного права. Більше того, процесуальні від­носини розглядаються як результат трансформації матеріаль­них відносин1.

Дійсно, об'єкт процесуальних відносин тісно пов'язаний з об'єктом матеріальних правовідносин, що створює певні склад­нощі в його визначенні. Адже діяльність органів, уповноваже­них розглядати і вирішувати конкретні адміністративні спра­ви, спрямована на реалізацію норм матеріального права і водночас спричинює виникнення, розвиток і припинення про­цесуальних відносин, які є принципово відмінними за юри­дичним і фактичним змістом. Як влучно зазначає О. В. Кузь­менко, «норми адміністративно-процесуального права регу­люють не самі матеріальні відносини (нехай і «трансформовані»), а відносини, що складаються з приводу порядку їх регулю­вання»2. Далі авторка вказує, що неможливо вести мову про будь-яку трансформацію там, де йдеться про такі різнопоряд-кові явища, як процес (динаміка) та певний стан (статика). Процесуальними нормами регулюються «свої» специфічні суспільні відносини, які аж ніяк не можуть бути об'єднані зі «спорідненими» правовими відносинами як предмет їх регу­лювання3.

Якщо тезу «трансформації» матеріальних відносин у проце­суальні прийняти за дійсне, то, враховуючи те, що адміністра­тивні процесуальні норми забезпечують реалізацію матеріаль­них норм не лише адміністративного права, а й інших галузей права4, напрошується висновок про те, що об'єктом адміністра­тивних процесуальних правовідносин виступають і матеріаль­но-правові відносини інших галузей права, що є сумнівним, методологічно невиправданим, порушенням принципів побу­дови всієї системи права.

1 Сорокин В. Д. Административный процесе и административное пра­
во. — СПБ.: Изд-во юрид. ин-та, 2002. — С. 358—360.

2 Кузьменко О. В. Теоретичні засади адміністративного процесу: Моно­
графія. — К.: Атіка, 2005. — С 91.

3 Кузьменко О. В. Теоретичні засади адміністративного процесу: Моно­
графія. — К.: Атіка, 2005. — С 92.

4 Адміністративне право України: Підручник / Ю. П. Битяк, В. М. Га-
ращук, О. В. Дьяченко та ін.; За ред. Ю. П. Битяка. — К.: Юрінком Інтер,
2005. — С. 205; Колпаков В. К, Кузьменко О. В. Адміністративне право Ук­
раїни: Підручник. - К.: Юрінком Інтер, 2003. — С 271.