СУТНІСТЬ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПРОЦЕСУ ТА ЙОГО ЗМІСТ


 


Кількість конкретних адміністративних проваджень, як за­значає В. К. Колпаков, надзвичайно велика, що зумовлено ха­рактером самого публічного управління, яке всебічно охоплює суспільне життя і різноманітністю управлінських відносин. Пов­ний перелік проваджень практично неможливий1. Однак в юри­дичній літературі види, підвиди адміністративних проваджень та їх кваліфікація з певними ознаками настільки широко викладе­на2, що в окремих випадках не має ніякого значення для юри­дичної практики. Насправді, чи є адміністративним проваджен­ням дії щодо відпрацювання та прийняття нормативних актів, видання індивідуальних актів; систематизації, інкорпорації та кодифікації нормативних актів; діловодство, установчі, дис­циплінарні провадження тощо? Це форми управлінської діяль­ності, які притаманні як сфері державного управління, так і будь-якій соціальній управлінській системі. А чи можемо ми в такому разі суто державницькі форми управлінської діяльності поширювати на суспільні відносини у всіх соціальних системах?

За радянських часів у науці існувала тенденція, яка збе­реглася і до цього часу: для підсилення предмета адміністра­тивного права якомога більше розширити коло регулювання суспільних відносин нормами адміністративного права та його процесуальним аналогом. Проте такий підхід на сьогодні ніве­лює соціальне призначення і адміністративного права, і ад­міністративного процесу, що виявляється у збільшенні надання адміністративних послуг та зменшенні втручання органів влад­них повноважень, їх посадових осіб у публічне і приватне жит­тя громадян.

Адміністративним провадженням є система нормативно врегульованих якісно однорідних процесуальних дій учасників адміністративного процесу у відповідній сфері публічних від­носин, спрямованих на вирішення конкретних адміністратив­них справ з урахуванням професійної спеціалізації.

1 Колпаков В. К. Адміністративно-деліктний правовий феномен: Мо­
нографія. — К.: Юрінком Інтер, 2004. — С 370.

2 Адміністративне право України: Підручник / Ю. П. Битяк, В. М. Га-
ращук, О. В. Дьяченко та ін.; За ред. Ю. П. Битяка. — К.: Юрінком Інтер,
2005. — С 210—212; Колпаков В. К., Кузьменко О. В. Адміністративне право
України: Підручник. — К.: Юрінком Інтер, 2003. — С. 277--279; Колпаков
В. К.
Адміністративно-деліктний правовий феномен: Монографія. — К.:
Юрінком Інтер, 2004. — С. 370—377; Бандурка О. М., Тищенко М. М. Адмі­
ністративний процес: Підручник для вищих навч. закладів. — Рос. мовою.
- К.: Літера ЛТД, 2001. - С. 18-23.


Кожне адміністративне провадження, яке входить до ад­міністративного процесу, здійснюється в певній послідовності з дотриманням відповідних процедур, що встановлюються дер­жавою у вигляді системи обов'язкових правил.

Послідовність здійснення процесуальних дій забезпечує рух адміністративної справи від порушення (відкриття) до досяг­нення певної мети та розв'язання відповідних завдань. Послі­довність процесуальних дій логічно визначена і створює низку окремих операцій в адміністративних провадженнях, які спря­мовані на вирішення конкретних часткових завдань у справі. Такі операції прийнято називати стадіями провадження. На­приклад, стадія вирішення питання про порушення або відмо­ву в порушенні адміністративної справи.

Стадія провадження — це певна частина розгляду і вирі­шення окремих питань в адміністративній справі з метою за­безпечення просування її до розгляду по суті. Стадію юридич­ного процесу розглядають як динаміку відносно замкнутої су­купності закріплених чинним законодавством способів, методів, форм, що забезпечують логіко-функціональну послідовність досягнення кінцевого процесуального результату.

Стадії провадження, в свою чергу, складаються з етапів, спрямованих на реалізацію проміжних цілей в адміністративній справі. Наприклад, на стадії з'ясування фактичних обставин здійснюється вивчення матеріалів по справі, встановлюється коло учасників адміністративного провадження, готується справа до розгляду тощо.

Процесуальний етап провадження — це частина стадії про­вадження, спрямований на вирішення окремих конкретних за­вдань щодо забезпечення провадження в адміністративній справі.

Процесуальні дії (процедури) — це ще одна ланка або скла­дова структури адміністративного процесу, первинна підвалина того чи іншого виду адміністративного провадження. Саме Вони характеризують діяльність учасників адміністративного процесу, спрямовану на визнання, реалізацію та захист прав і законних інтересів фізичних чи юридичних осіб, держави і су­спільства в цілому.

Процесуальні дії (процедури) — це визначені законом обов'язкові правила, вчинення яких спрямоване на забезпечен­ня розгляду і вирішення адміністративної справи.


___________________________________________ ГЛАВА 3___________________________________________

Таким чином, структура адміністративного процесу є п'ятирівневою: процесуальні дії—процесуальні етапи—процесу­альні стадії—адміністративні провадження—адміністративний процес.