СУТНІСТЬ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПРОЦЕСУ ТА ЙОГО ЗМІСТ


 


1968 p., громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань грома­дян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповід­но до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Надання права звернення з пропозиціями, заявами та скар­гами до громадських організацій, власників підприємств, уста­нов, закладів, засобів масової інформації незалежно від форм власності законодавець фактично дозволив непублічним суб'єктам права, в тому числі й іноземним громадянам та осо­бам без громадянства, оскільки за чинним законодавством вони можуть бути суб'єктами власності, вирішувати питання адміністративно-процесуального характеру, що породжує пев­ний сумнів щодо віднесення цих проваджень до адміністратив­них, у яких за суб'єктивним складом обов'язковою ознакою однієї із сторін має бути орган владних повноважень. Крім цьо­го, звернення громадян до професійних спілок, громадських організацій, власників підприємств у значній кількості випад­ків відбувається з питань, пов'язаних із вирішенням сімейних та побутових проблем, які публічних відносин майже не торка­ються.

Як убачається з аналізу наукових та нормативних джерел, не належать до адміністративного процесу провадження з діло­водства, яке за своїм призначенням спрямоване на документу­вання управлінської інформації та роботу із службовими доку­ментами. Діловодство є важливішим засобом керування в уста­нові, закладі, підприємстві і виконує управлінську функцію, а не процесуальну. Не належать до адміністративного процесу так звані облікові провадження'. Облік — це функція управлін­ня. Здійснення відповідними органами виконавчої влади та місцевого самоврядування обліку військовозобов'язаних, міг­рантів, іноземців та осіб без громадянства, безробітних грома­дян, ветеранів праці, учасників бойових дій, платників подат­ків, постраждалих унаслідок катастрофи на ЧАЕС та від інших аварій техногенного характеру, психічно хворих осіб, осіб, хво-

1 Кузьменко О. В., Гуржій Т. О. Адміністративно-процесуальне право України: Підручник / За ред. О. В. Кузьменко. — К.: Атіка, 2007. — С. 175.


рих на туберкульоз, ВІЛ-інфікованих тощо є обов'язком від­повідних органів і становить управлінську діяльність, а не ви­рішення і розгляд адміністративних справ.

Отже, такий підхід до класифікації адміністративних про­ваджень певним чином дозволяє вибудувати відповідну складо­ву адміністративного процесу і систему адміністративного про­цесуального права як галузі правової системи України. Хоча немає сумніву, що з'являться певні заперечення.